Канела, карамфил и богати на фибри храни ни помагат в борбата с диабета
Човечеството е изправено пред диабетна епидемия, а ваксина няма. По данни на Световната здравна организация (СЗО) 346 милиона страдат от хроничната болест с недостатъчно производство на инсулин от панкреаса или невъзможност за ефективно използване на произведения хормон. И начинът, по който се храним, е най-мощното оръжие срещу болестта.
Най-общо казано, диабетът е метаболитно разстройство, което води до увреждане, дисфункция или отпадане на дадени органи. Близо 90% от болните страдат от т.нар. тип 2, който по-често се развива при възрастни и се свързва със затлъстяване, липса на физическа активност и нездравословно хранене.
Излекуване не съществува, болестта може само да бъде контролирана, а неблагоприятните последици - редуцирани. Битката обаче може и да бъде спечелена, ако се хване в така нареченото преддиабетно състояние.
СЗО препоръчва поддържане на здравословно тегло, регулярна физическа активност от поне 30 минути на ден, здравословен хранителен режим от 3-5 приема на храни, които намаляват кръвната захар. Трябва да присъстват задължително плодове и зеленчуци, а захарта и наситените мазнини са силно редуцирани.
Глюкозата е жизненоважен източник на енергия за мозъка, който се нуждае от редовни дози, защото не може да се запасява, мускулите и в крайна сметка за цялото тяло. Главният източник на глюкоза са въглехидратите, но тя може да се набавя и от протеини и мазнини. При обработката им в организма те се преобразуват и преминават в кръвта, а инсулинът осигурява правилната абсорбация на захар в клетките. Ниските нива - хипогликемия, се проявяват външно с треперене, объркване, раздразнителност, необичайно поведение, дори загуба на съзнание, обяснява специализираното издание "Нечърълнюз". Ако състоянието е временно, може да се урегулира веднага с хапването на нещо сладко или чаша плодов сок. Но не бива да се превръща в заместител на полезното хранене в няколко приема за деня.
Състоянието с увеличени нива на кръвната захар - хипергликемия, води до слабост, жажда, често уриниране и склонност към инфекции. В дългосрочен план това състояние може да прерасне в диабет, проблеми с бъбреците и нервна дегенерация, особено опасна за крайниците.
За избягване на проблемите с инсулина специализираното издание "Хелт" препоръчва да се спазват няколко прости правила при храненето: приемане на повече естествен витамин С, щедри количества подправки и консумация на кафяв ориз. Също така редовно включване на ядки, много зелени листни зеленчуци и храни, богати на фибри.
Изследвания показали, че сред хората, които нямат дефицит на витамин С, диабетиците са малко.
Между шампионите, които го съдържат, са цитрусите, ягодите и броколиео. Грейпфрутът е сред фаворитите не само заради витамина, а и защото съдържа нарингенин - антиоксидант, за който се твърди, че намалява риска от развиване на резистентност към инсулин.
Някои билки и подправки също може да намалят нивото на кръвната захар. Цитирано в изданието проучване на университета в Джорджия показва, че богатите на антиоксиданти натурални овкусители до голяма степен пазят тъканите от увреждания и възпаления, причинени от високи нива на кръвна захар. Изследването открило директна зависимост между съдържанието на фенол в билките и подправките и тяхната възможност да контролират инсулина.
Класацията сред подправките се оглавява от канелата и карамфила според паралелно европейско проучване.
Препоръчва се в диетата редовно да присъстват канела, карамфил, риган, чесън, салвия (градински чай). Високото съдържание на сяра и флавоноиди в кромида пък намалява значително нивата на кръвна захар.
Канелата съдържа 18% полезни феноли в сухо тегло. Балансираната доза от подправката е около 1 ч. л. на ден. Карамфилът има дори повече феноли - 30% в сухо тегло, съдържа антиоксиданти, противовъзпалителни и антибактериални свойства. Добър избор е и индийската комбинация от подправки, популярна като гарам масала, съставена обикновено от канела, кардамон, карамфил, кориандър, черен пипер, кимион и джинджифил.
Има данни, че маслото от карамфил подпомага лечението на чревни възпаления, причинени от вид микроскопични паразити, пише "Нечърълнюз".
Германско изследване показва, че диабетици, които пият настойка от салвия на гладно, по-успешно намаляват нивата на кръвната си захар. Като прясна или сушена подправка се комбинира добре с месо, супи, яхнии, а може да се пие и като чай без подсладител.
Риганът е традиционна средиземноморска подправка, която придава дълбочина и аромат на ястията. Но въздейства и върху метаболизма. Сполучлива добавка е към домати, патладжани, риба, месо.
Чесънът има серни съставки, които разширяват кръвоносните съдове. Освен десетките други ползи подпомага метаболизма на въглехидратите. Един от най-големите плюсове на подправките и билките е, че почти не съдържат калории, а в повечето случаи подобряват обмяната на веществата и водят до постепенно сваляне на килограми.
Според учени от медицинския колеж в Джорджия кафявият ориз има вещества, които дори намаляват щетите върху кръвоносната система при диабет. Препоръчват да се накисне за 1 нощ преди варене - да се "събуди" важната съставка.
Добре е в хранителния режим да се появяват богати на фибри храни - плодове и зеленчуци с повече баласт, домашни пуканки, черен боб.
Спанакът се препоръчва не само при доказан диабет тип 2, но и за профилактика заради голямото си количество магнезий - минералът помага за регулирането на глюкозата и кръвното. Други добри източници на магнезий за профилактика са ядките - по-специално бадеми и кашу.
От зеленчуците в неограничено количество може да се консумират аспержи, броколи, всички видове зеле, моркови, целина, сладка и люта чушка, краставица, патладжан, зелен фасул, праз, кромид, салата айсберг, маруля, репи, пресен лук, спанак, тиква, домати, тиквички, магданоз. Добър избор са и гъбите. Както и набиращото и у нас популярност авокадо.
Равномерно освобождават въглехидрати пшеницата, ръжта, перуанските семена киноа, грубите овесени ядки. Те балансират кръвната захар и борят високия холестерол.
От млечните продукти предпочитани са изварата и нискомасленото кисело мляко, които добавят протеини за стабилизиране на глюкозата.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАНЕЛА С ХРОМ И ЦИНК капсули * 180 SANCT BERNHARD
ЧАЙ ФИЛТЪР ЗА ДИАБЕТИЦИ С КАНЕЛА
ЧАЙ ФИЛТЪР ЯБЪЛКА И КАНЕЛА * 20 БЧК
КАНЕЛА ПЛЮС капсули * 30 TERRA POINT
РИГАН СТРЪК
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- 2 зрънца карамфил на ден могат да направят чудеса с вашето тяло
Коментари към Канела, карамфил и богати на фибри храни ни помагат в борбата с диабета