Капки за очи вместо операция за лечение на катаракта
Преди много години проф. Барбара Першчонек от университета „Anglia Ruskin“ е твърдо решена да намери лек за катаракта. Не подозира, че това ще се окаже по-голямо предизвикателство, отколкото е смятала. Няколко десетилетия по-късно мечтата й е напът да се сбъдне.
Новото изследване на екипа й върху мишки с катаракта разкрива, че прилагането на стеролно съединение подобрява значително зрението им*. Досега стеролът никога не е използван за лечение на очни заболявания.
Катарактата (перде на окото) се причинява от натрупване на фрагменти от увреден протеин в лещата на окото. Колкото повече са фрагментите, толкова по-трудно преминава светлината през ретината, което води до замъглено зрение. Приблизително 43% от случаите на перде на окото се дължат на катаракта. |
До момента единственият познат метод за премахване на помътнялата леща и замяната й с изкуствена е операция. Всяка година по света се извършват близо 10 000 хирургични интервенции за лечение на перде на окото. Процедурата дава възможност на пациента да живее пълноценно и независимо. Кой обаче не би желал да избегне операция, ако има и друг начин да възвърне зрението си?
Стеролът – основна съставка в капките срещу катаракта
Екипът на Барбара Першчонек решава да създаде капки за очи със съдържание на стероли – липиди, които се образуват по естествен път в природата. Капките се прилагат в едното око на общо 26 мишки с катаракта, като при 61% от лещите се отчита подобрение на способността за пречупване на светлината. Градиентът на пречупващ индекс е мярка за оптична плътност и определя качеството на образите, които виждаме. Ако светлината не може да пътува безпрепятствено и да достигне до ретината, зрението се влошава.
Стеролът също така намалява потъмняването на лещите на мишките с около 46%.
Учените предупреждават, че стеролните капки няма да могат да се прилагат при всички видове катаракта.
Стари изследвания от 2015 г. върху ефекта от стеролното съединение сочат, че то води до подобрена прозрачност на лещите на мишки и до частична разтворимост на вредните фрагменти протеин, както в животинските, така и в човешките лещи.
Проучване от 2019 г. обаче не открива доказателства, че стеролът разгражда протеиновите фрагменти или пък че подобрява прозрачността на лещите при мишки с катаракта. Тогава съединението не е тествано върху здрави човешки лещи.
Още по-важно е, че по време на предишните проучвания не е изчисляван и ефектът от стерола върху оптичната способност на пречупващия индекс (зрителното качество на лещите).
Измерване на зрителното качество с помощта на ускорител на частици
Проф. Барбара Першчонек прекарва години в разработването и прилагането на методи, с които да бъде измерено оптичното качество на лещите. За целта повече от десетилетие тя използва най-съвременната и високотехнологична система в света – SPring-8 синхротрон в Япония. Тя представлява ускорител на частици, който създава силно рентгеново лъчение и позволява измерванията да бъдат максимално точни. Благодарение на апаратурата екипът успява да разгадае характеристиките на градиента на пречупващ индекс в прозрачни лещи и в лещи с катаракта, което не е било възможно с източник на видима светлина.
Роля на рентгеновите лъчи
Без градиента на пречупващ индекс окото не би могло да фокусира добре. Натрупването на протеинови фрагменти при катаракта има негативен ефект върху него. Тук особено важна роля изиграва измерването с рентгенови лъчи. Професорът уточнява, че то се извършва върху целите лещи, без да се отстраняват протеиновите натрупвания.
Връзката между зрителната функция на лещите, разтворимостта на протеина и свойството му да се натрупва предстои да бъде изследвана по-задълбочено. Това би хвърлило повече светлина върху процеса на развитие на перде на окото и на възстановяване прозрачността на потъмнелите лещи.
Години наред експертите смятаха, че веднъж натрупали се, въпросните фрагменти, наричани кристалини, не могат да бъдат премахнати. С други думи, лечението може само да забави или спре хода на болестта.
Фактори, които причиняват катаракта
Ако се окаже, че натрупването на кристалини е обратимо, се увеличават и възможностите за лечение на перде на окото. Досега бяха известни причините, които водят до заболяването – лошо хранене, тютюнопушене и прием на определени медикаменти, като стероиди например. Лекарите предупреждаваха хората да вземат превантивни мерки, за да не се влоши зрението им. Вече има надежда, че катарактата може поне да бъде забавена. Не е изключено да бъдат създадени лекарства, които биха могли дори да премахнат вече натрупалите се протеинови фрагменти и да възстановят прозрачността на потъмнелите лещи.
Какви стъпки ще предприеме екипът
Екипът на проф. Першчонек не крие, че тепърва предстои да бъдат проведени много изследвания върху основните протеини в лещите. Сега той е фокусиран върху оптиката на лещите – от ранните фази на развитие до зрелостта, за да се намери връзка с промените в протеините.
Въпреки дългия път, който трябва да извървят в търсене на отговори, учените са обнадеждени, че може би не е далеч моментът, когато неоперативното лечение на катаракта ще бъде реалност.
* Wang K, Hoshino M, Uesugi K, Yagi N, Pierscionek BK, Andley UP. Oxysterol Compounds in Mouse Mutant αA- and αB-Crystallin Lenses Can Improve the Optical Properties of the Lens. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2022.
- Cataracts: we’re working on eye drops to treat them so people don’t need surgery: https://theconversation.com/cataracts-were-working-on-eye-drops-to-treat-them-so-people-dont-need-surgery
- Oxysterol Compounds in Mouse Mutant ?A- and ?B-Crystallin Lenses Can Improve the Optical Properties of the Lens: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35575904/
Коментари към Капки за очи вместо операция за лечение на катаракта