Кашлицата - най-кошмарният симптом на родителя и детския лекар
Родителите след прегледа при педиатъра се успокояват, но не след дълго се подновява тяхното притеснение, като най-честите въпроси, които си задават са дали моето дете няма „скрита пневмония", има ли проява на неизяснена алергия и др.
Кашлицата е симптом със защитен характер. В повечето случаи ние, лекарите, се стремим не да я подтиснем, а да я облекчим. Добрият лекар не лекува кашлицата - той я контролира, облекчава и подпомага нейния защитен ефект.
Видове кашлица
Наблюдателният родител трябва да може да различава вида кашлица. По този начин ще може особено много да помогне на педиатъра. И така - кашлицата се появява при дразнене в дихателните пътища от механично, алергично и инфекциозно естество.Много е важно да се изясни кога е започнала кашлицата и в коя част на денонощието е най - силно изявена.
Следва най-трудният въпрос - дали е суха или влажна?
От голямо значение е дали кашлицата е придружена с някои други симптоми - температура, хрема, тежко дишане , обриви и др.Когато тя е предимно нощна и сутрешна, обикновено е причинена от стичащите се секреции по задната фарингиална стена. Най-доброто лечение на този вид кашлица е да бъде овладяно възпалението на носа или околоносните синуси.
Ларингитът е често заболяване в детската възраст, чиито симптоми са дрезгава, честo на серии и суха кашлица. Често при него гласът е променен. Когато вдишването е силно затруднено и звучно, се касае за т.нар. Субхордален ларингит или Псевдокруп. При него детето се събужда най-често през нощта със силно затруднено дишане, неспокойствие и честа неприятна „тенекиена" кашлица.
Традиционното лечение на този вид ларингит включва антихистаминанти, кортикостероиди, антибиотици и др. Има изключително успешно хомеопатични медикаменти за това заболяване, които имат ефект както за преодоляване на острото състояние, така и за неговото профилактиране.
Бронхитът в детската възраст зачестява в последно време. Причините за неговата поява са комплексни :
- вируси
- алергични
- намаление на имунитета
При него кашлицата може да бъде по всяко време на денонощието. Обикновено тя е суха, честа на серии и продължителна - продължава със седимици и месеци.Много рядко се лекува с антибиотици. В повечето случаи лекарите я контролират с отхрачващи, противоалергични и други медикаменти.
Когато бронхитът е съпроводен със затруднено /свиркащо / дишане се касае за спастичен бронхит /спазъм/. Причина за неговата поява е в повечето случаи е алергия и педиатърът трябва да обърне сериозно внимание за лечението и профилактиката на астма.
Кашлицата е характерен симптом за едно от най-тежките заболявания в детската възраст. Нещо повече - липсата й отхвърля диагнозата.
Най - вероятно се досетихте - става въпрос за бронхопневмонията. При нея кашлицата е дълбока, влажна и е през цялото време на денонощието. Винаги е придружена от други симптоми- тежко общо състояние, бледост, температура, нарушено дишане, повръщане и др. Лекарският преглед и съответните изследвания потвърждават диагнозата. Лечението винаги е сериозно - антибиотици, отхрачващи медикаменти и др.
Родителите се притесняват от кашлица, продължаваща с месеци. В такъв случай трябва да бъдат отхвърлени:
- наличие на алергии
- трета сливица и съпътстващи синуити
- чуждо тяло в бронха
- при по-малки бебета - рефлукс - връщане на храна от стомахчето и попадане в дихателните пътища.
И така тай-важното за кашлицата, което трябва да знаем е:
1. Сутрешната и нощната се дължи в повечето случаи на секреция от носа.
2. Суха, кънтяща, придружена със затруднено вдишване , предимно нощно време е характерна за Ларингит.
3. Когато едно дете започне да кашля и след известно време покачи температура - веднага на лекар. В случая температурата маркира усложнение.
4. Силата и честотата на кашлицата няма връзка с тежестта на заболяването - може детето два пъти да се изкашля през деня, но да има тежка пневмония и обратно - честа и силна кашлица, но да е признак на по-леко заболяване.
5. Никога не лекувайте сами кашлицата.
6. Когато е продължителна и упорита трябва да се отхвърлят алергия, аденоидни вегетации /трета сливица/ и чуждо тяло в дихателни пътища.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ЦЯР ГОРНИ ДИХАТЕЛНИ ПЪТИЩА филтър * 30
ХЕРБИТУСИН БРОНХИ И ГЪРЛО пастили * 12
МУКОПЛАНТ сироп за кашлица 100 мл
ХЕРБИТУСИН КАШЛИЦА пастили * 12
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Лечение на синузит
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Спастична кашлица
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Бронхит
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
Коментари към Кашлицата - най-кошмарният симптом на родителя и детския лекар