Кашлица - видове, причини и лечение
Кашлицата е сложен рефлекторен акт, който цели опазване на гърлото и горните дихателни пътища свободни. Тя представлява бързо изтласкване на въздуха от дихателните пътища, придружено от характерен шум. В известна степен кашлицата е волеви акт и може произволно да бъде предизвикана или потисната.
Кашлицата може да се предизвика от механични, възпалителни, химични и топлинни въздействия върху рецепторите на горните дихателни пътища (ларинкс, трахея, бронхи).
Видове кашлица
Кашлицата е най-честият и основен симптом на заболяванията на дихателната система, но може да се появи в резултат на други състояния и заболявания (виж по-долу). Тя може да бъде суха или влажна (продуктивна, секреторна). При сухата кашлица липсва секрет, докато влажната кашлица е придружена от отделянето на секрет под формата на храчка, съставен най-често от слуз, гной и/или кръв.
Според продължителността на оплакванията различаваме:
- Остра кашлица - трае до 3 седмици. Обичайно започва внезапно и често се дължи на настинка, грип или инфекция на синусите.
- Подостра кашлица - трае от 3 до 8 седмици.
- Хронична кашлица - трае повече от 8 седмици
- Пристъпна - най-често при коклюш и астма
- Периодична - при хронични заболявания, които се характеризират с обостряне
- Постоянна - при хронични ларингити, трахеити и бронхити, при туберкулоза, при хора със сърдечна недостатъчност и др.
Причини за кашлица
- Настинка и грип
- Тютюнопушене - активно или пасивно
- Излагане на замърсен въздух
- Синузит
- Алергии и астма
- Инфекции на белите дробове (вкл. бронхиалното дърво) - пневмония и бронхит
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) - емфизем и хроничен бронхит
- Заболявания на белите дробове - бронхиектазия, интерстициална белодробна болест или тумори
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
- ACE инхибитори (медикаменти за лечение на хипертония и други ССЗ)
- Круп (при деца от 3 месеца до 3 години)
- Сърдечна недостатъчност
- Заболявания на средостението и плеврата
Суха кашлица
Както бе вече изтъкнато, сухата кашлица не се съпровожда с отделянето на какъвто и да е секрет или той е силно оскъден и жилав. Тя най-често се появява сутрин или вечер, при смяна на климата и температурата на въздуха, при влажно и мъгливо време, при пиене на студени и газирани напитки.
Със суха кашлица започват и протичат началните фази на острите възпалителни болести на дихателните пътища като напр. трахеит, остър бронхит и пневмония. При заболявания на ларинкса често кашлицата се характеризира като лаеща или дрезгава, а когато от процеса са разрушени гласните връзки - беззвучна (туберкулоза, рак). Сухата кашлица може да се наблюдава при болести на медиастенума и плеврата, както и при фрактура на ребро, чуждо тяло в големите бронхи и белодробен рак.
Влажна кашлица
С помощта на влажната кашлица, наричана още секреторна и продуктивна, се изхвърлят събраните секрети от дихателни пътища. Влажната кашлица е характерна за някои болести на бронхите и белите дробове.
Сутрешната влажна кашлица се наблюдава при хронични бронхите, у дългогодишни пушачи и хора, трудещи се в неблагоприятна и запрашена обстановка.
Кашлицата при бронхиектазии е придружена с отделянето на обилен секрет, който може да достигне до 1 л на денонощие - кашлица с „пълна уста". Секретът при белодробен оток пък е пенест и кървав. При бронхиална астма кашлица се появява в началото и края на пристъпа. Влажната продуктивна кашлица е основен симптом при бактериална пневмония, туберкулоза, абсцес на белите дробове и рак.
Лечение на кашлицата
Преди да се предприемат каквито и да е лечебни мерки, трябва да се установи причината за кашлицата и да се постави диагноза. Сами разбирате, че лечението на чуждо тяло в бронхите и лечението на пневмония е коренно различно.
Когато става въпрос за остра кашлица, причинена от вирусна инфекция на горните дихателни пътища (тогава кашлицата е суха или с оскъден секрет и дразнеща и е съпроводена от неразположение, температура, болки в гърлото, хрема и др.), се препоръчва:
- Смученето на специални таблетки или твърди бонбони, които имат добър ефект при дразнеща кашлица. С тях обаче трябва да се внимава при малки деца, тъй като могат да се задавят.
- Овлажняването на въздуха също е добра идея, за да смекчите дразнещата компонента на кашлицата. Може да направите това, като си вземете горещ душ или използвате изпарител.
- Препоръчва се и консумацията на много течности, тъй като те ще разредят слузта и ще я направят по-лесна за отхрачване.
- Експекторанти, мукокинетици и антипиретици, ако има повишена температура.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Домашно лечение при ларингит
- Лечение на синузит
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Спастична кашлица
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Бронхит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
Коментари към Кашлица - видове, причини и лечение