Кога и как да премахваме зъбния камък?
Зъбният камък представлява минерализиране на меките отлагания по зъбите, каквото е зъбната плака, а тя е резултат на некачествено поддържана орална хигиена. Самото минерализиране на зъбната плака зависи вече от свойствата на слюнката, но основата е мекото отлагане.
Зъбният камък е порест и освен първичните микроорганизми от предшестващата го зъбна плака позволява навлизането и на нови микроорганизми, хранителни остатъци и пигменти от приетите течности и храни. Това довежда до промяна в цвета на зъбите. Освен това зъбният камък дразни и наранява механично венците и отваря път на микроорганизмите за реализиране на възпаление.
Премахването на зъбния камък, последвано от професионално почистване на зъбите е задължително условие за поддържане на оралното здраве. Обикновено такова почистване се предприема на 6 месеца, но в случаите на ускорено натрупване на зъбен камък може да се прави и на по-кратки периоди.
Процедурите, чрез които се отстранява зъбният камък, не увреждат нито зъбните структури, нито тези на венците. Старата технология, при която зъбният камък се отстраняваше бавно и мъчително чрез ръчни инструменти, вече е заменена от специални устройства, използващи ултразвук, при които отстраняването става без отнемане на структури от емайла и цимента на зъба.
Има и други методи за отстраняване, при които се използват диамантени накрайници и те са по-рискови за зъбните структури, но в момента се проучва съчетанието надиамантен край на инструмента и ултразвук, при което се ограничава рискът.
За да се намали натрупването на зъбен камък и честотата на професионалното му отстраняване, необходимо е да се коригира начинът на провеждане на оралната хигиена.
Трябва да се провери твърдостта на космите на зъбната четка, формата им, периодът, на който обикновено се сменя, да се проверят движенията, извършвани при почистването, продължителността му, да се ползват зъбна паста и разтвори за плакнене, които съдържат вещества, атакуващи по химичен път адхезията на микроорганизмите към зъбните повърхности и след това минерализацията.
Борбата със зъбния камък преминава през тази за намаляване на плакообразуването. Такава трябва да бъде и персоналната грижа на всеки един човек.
Проф. Милена Пенева, ръководител катедра по детска дентална медицина към Факултета по дентална медицина в София, национален консултант по детска дентална медицина
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Зъбен камък
- Алтернативно лечение при синдром на парещата уста
- Кариес
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Естествени средства срещу сухота в устата
- Природни средства срещу зъбен камък
- Устна хигиена
- Домашни средства срещу лош дъх
Коментари към Кога и как да премахваме зъбния камък?