Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Когнитивните нарушения при пациенти с диабет тип 1 могат да бъдат открити при рутинен очен преглед

Когнитивните нарушения при пациенти с диабет тип 1 могат да бъдат открити при рутинен очен преглед

от 07 яну 2021г., обновено на 27 сеп 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Когнитивните нарушения при пациенти с диабет тип 1 могат да бъдат открити при рутинен очен преглед  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

С напредването на възрастта, хората, които страдат от диабет, са по-застрашени от болест на Алцхаймер и други когнитивни нарушения. Учени от центъра по диабет „Joslin“ смятат, че рутинният очен преглед може да открие настъпилите промени в ретината, които обикновено се свързват с когнитивния упадък при по-възрастните пациенти с диабет тип 1. 

Джордж Кинг, старши научен ръководител в център „Joslin“ и автор на изследването, вярва, че откритието на екипа му може да предостави на съответните специалисти много лесен и бърз начин за ранно диагностициране на когнитивен упадък, което от своя страна ще им позволи да назначат най-доброто лечение за пациентите.

Проучването е публикувано в научното списание „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.“

Тясна връзка между пролиферативната диабетна ретинопатия (ПДР) и когнитивната дисфункция

По-рано учени установиха, че между пролиферативната диабетна ретинопатия (ПДР), усложнение при болните от диабет, което може сериозно да увреди зрението им, и когнитивния упадък съществува тясна връзка.

Уорд Фиквайлер, доктор по медицина, споделя: „След като разбрахме, че клетъчните промени в ретината може да са следствие на промени в мозъка, решихме с помощта на образни способи да проверим дали същите тези промени са придружени от нарушения в когнитивните функции.“

Екипът събира резултатите от профилактичните очни прегледи на пациентите с диабет от института по очно здраве „Beetham“ към център „Joslin.“ Част от направените прегледи са извършени чрез оптична кохерентна томография (OCT, безконтактна техника на измервaне слоевете на ретината). При останалите се прилага OCT ангиография, която също е вид оптична кохерентна томография, която обаче изследва и кръвоносните съдове в ретината.

И двата метода за получаване на скенерни изображения са неинвазивни, отнемат броени минути и се използват масово в очните клиники в САЩ.

В проучването участват 129 доброволци, като целта е да се изследват здравословните последици при хора, които страдат от диабет тип 1 в продължение на минимум 50 години. Доброволците се подлагат на серия от когнитивни тестове за памет и оценяване на психомоторната скорост, тоест времето, нужно за подреждане на група предмети с ръце.

За тяхна изненада, експертите установяват тясна връзка между представянето им при решаване на задачите за памет и структурните промени в мрежата от кръвоносни съдове на ретината. Според Фиквайлер „когнитивната ни способност да помним е най-често засегната от болестта на Алцхаймер .“

Специалистите от центъра за диабет „Joslin“ смятат също, че пролиферативната диабетна ретинопатия (ПДР) се отразява и на психомоторната скорост на пациентите. До подобно заключение те стигат и по-рано, но с по-малка група участници в проучването. При повечето болни от диабет тип 1 ПДР и запаметяването са оказват взаимосвързани.

Роля на профилактичните очни прегледи при пациентите с диабет

Фиквайлер признава, че резултатите тепърва трябва да бъдат анализирани и потвърдени, но е категоричен, че профилактичните очни прегледи могат да служат като предупреждение за когнитивни промени в хората с диабет.

В сравнение с тях други методи за диагностициране на болест на Алцхаймер като ЯМР са сложни, трудоемки и скъпи. Обикновено лекарите прибягват до тях, когато пациентите проявят симптоми на когнитивен упадък, а тогава вече лечението не дава нужния ефект.

Според него, ако проблемът бъде установен навреме, преди човекът да прояви симптоми, шансовете му за ефективно лечение са много големи. Ранното диагностициране би могло да разкрие пред учените нови начини за лечение на неврокогнитивни заболявания.

Екипът от център „Joslin“ планира да проведе надлъжно проучване за продължителен период от време, в което да бъдат включени по-млади пациенти с диабет тип 1, при условие че не страдат от болестта толкова дълго, колкото участниците в настоящото изследване.

Учените ще фокусират вниманието си върху скенерните снимки на мозъка на пациентите и ще вземат проби от мозъчна тъкан на починали доброволци.

Не е изключено да съществуват общи механизми, които да причиняват увреждане на мозъка и ретината при диабетиците като например увредени кръвоносни съдове и високо/ ниско ниво на кръвна захар.

Според Кинг е възможно автоимунният характер на диабет тип 1 също да има негативен ефект върху когнитивните функции и очното здраве на пациентите.

Екипът с изненада установява, че при участниците в изследването често липсват усложненията, които настъпват при други пациенти с дългогодишна диагноза диабет тип 1. Така например близо половината от тях не развиват тежки зрителни увреждания, а само 1 от 129-те, подложени на скенер на ретината, е застрашен от болест на Алцхаймер.

Фиквайлер допълва: „Възможно е при доброволците в нашето проучване да съществува механизъм, който променя хода на ранния етап на ретинални и мозъчни невродегенеративни нарушения. Същият механизъм вероятно осигурява защита както срещу ПДР, така и срещу Алцхаймер.“

Освен пациенти с диабет тип 1, експертите смятат да проведат проучване и върху такива с диабет тип 2. При тях също се наблюдава тясна връзка между ПДР и когнитивния упадък, а един от рутинните прегледи, на които се подлагат, е оптична кохерентна томография (OCT).

Част от екипа, работил върху изследването, включва Емили Улфсън, Атиф Адам, Ванеса Банам и други от център „Joslin“, както и експерти от медицинското училище в Харвард.

Финансирането е осигурено по няколко линии: фонд „Dianne Nunnally Hoppes“, Националния институт по диабет, храносмилателни и бъбречни заболявания, Националния институт по очно здраве, Американското дружество по диабет и т.н.

Диабетик ли сте? Внимавайте как шофирате

 

 


 



Източник:

newswise.com/articles/routine-eye-scans-may-give-clues-to-cognitive-decline-in-diabetes
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Лекарствата за висок холестерол предотвратяват и намаляват диабетната ретинопатия Лекарствата за висок холестерол предотвратяват и намаляват диабетната ретинопатия
  • Рецептата за профилактика на диабет на народния лечител Петър Димков Рецептата за профилактика на диабет на народния лечител Петър Димков
  • Ежедневното пиене на сок от броколи може да помогне при диабет Ежедневното пиене на сок от броколи може да помогне при диабет
  • Ирански лекар лекува коварни болести с... вода Ирански лекар лекува коварни болести с... вода
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕУРЕТИН капки 10 мл
28.00лв.

НЕУРЕТИН капки 10 мл

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АКУ - ЧЕК АКТИВ * 50
24.60лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АКУ - ЧЕК АКТИВ * 50

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 10 мм * 100
35.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 10 мм * 100

ДИАФУНГИ капсули 330 мг * 90 ДР. БИОМАСТEР
23.50лв.

ДИАФУНГИ капсули 330 мг * 90 ДР. БИОМАСТEР

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 32G 4 мм * 100
33.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 32G 4 мм * 100

ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули * 120 SANCT BERNHARD
121.30лв.

ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули * 120 SANCT BERNHARD

Безплатна доставка за България!

Коментари към Когнитивните нарушения при пациенти с диабет тип 1 могат да бъдат открити при рутинен очен преглед

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Когнитивните нарушения при пациенти с диабет тип 1 могат да бъдат открити при рутинен очен преглед
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 12:04
    Коментирайте "Когнитивните нарушения при пациенти с диабет тип 1 могат да бъдат открити при рутинен очен преглед "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Диабет
  • Сярна гъба
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • Ацерола, Барбадосова вишна, Тропическа вишна, Пуерториканска череша
  • ACE инхибитори
  • Повишена кръвна захар сутрин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 20 часа и 1 мин.

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 370 дни, 18 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 8 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 15 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 15 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 15 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ КЛА 1000 капсули * 150

СКОТИШ ФАЙН БАЛСАМ ЗА БРАДА ТРЪН И ПИПЕР 95 мл

СКОТИШ ФАЙН ДИВ ХЕДЪР САПУН 220гр.

СКОТИШ ФАЙН ДИВ ХЕДЪР ДУШ ГЕЛ 200мл.

СКОТИШ ФАЙН ДИВ ХЕДЪР КРЕМ ЗА ТЯЛО 200мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЗИРИД таблетки 50 мг * 40 ЗЕНТИВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:59

ТОПИАЛИЗЕ МИЦЕЛАРНО ДУШ-ОЛИО ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 1 л SVR

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:09

БЕРГАСИЛИН саше 30 г * 15 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:43:10

ГРАНОФУРИН М спрей 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:42:13

ОРОФАР спрей 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:16:49
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival