Компанията на човек, когото не харесваме, променя мозъчните ни функции
Учени откриха, че компанията на човек, когото не харесвате, може да афектира мозъка ви.
Това, че някой ни дразни с държанието си, повлиява на начините, по които мозъкът разчита неговите действия, според ново проучване от университета в Южна Калифорния.
През по-голямата част от времето, когато наблюдаваме поведението на другите, се получава „огледален" ефект, благодарение на тези части от мозъка ни, които са отговорни за движенията.
Но да сме покрай някого, когото не харесваме, обръща процеса по грешен начин. Например, има шанс да решим, че човекът се движи по-бавно, отколкото наистина го прави.
Най-ново проучване показва, че расата или физическите прилики могат да повлияят на мозъчните процеси. Ето защо сме съпричастни към хора, които ни напомнят за самите себе си. Това проучване показва различия в годините и пола.
Изследванията сочат, че хората се разделят на две групи - половината са представени като целящи да бъдат отхвърлени, а другата категория са описани като харесвани и отворени за света. Когато човек види някого, когото не харесва, част от мозъка, която иначе би се активирила като „огледална", вече действа на различен принцип.азликата съществува единствено, когато неприятният човек е пред нас, иначе разделение в мозъчната активност няма, ако той бъде видян на снимка или видео.
„Дори нещо толкова основно, като това как се обработват визуалните стимули на движение, е моделирано и зависещо от социалните фактори, като например нашите междуличностни отношения и членството ни в дадена група", казва Мона Собхани, водещ автор на доклада. „Тези открития оказват важна подкрепа за идеята,че социалните фактори влияят на възприятията ни за обработка".
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ЗА ДОБРОДЕТЕЛИТЕ И УСПЕХА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
РАЗРУХА - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Физиология на нервната система
- Асоциативни корови зони
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Поведение
Коментари към Компанията на човек, когото не харесваме, променя мозъчните ни функции