Коприва за повече енергия
Всъщност, още гръцкият лекар Диоскорид (I в.) е оценил свойството на копривата да спира кръвотечения и кръвоизливи. Обяснението е във високото съдържание на хлорофил - вещество, което по химически състав се доближава до хемоглобина. В древността отвара от коприва е предписвана при чернодробни и жлъчни заболявания, камъни в бъбреците, простуда, ревматизъм, възпаления, подагра и много други болести. От същото време е известна една гръцка рецепта за ястие от коприва, която акад. Иван Странски цитира в своето изследване "Диви и културни растения в България". Любопитното е, че тя доста се доближава до най-често прилаганите и днес рецепти за приготвяне в различни краища на страната: "Копривата да се свари, да се отлее водата, да се нареже на ситно, да се прибави маслиново масло и да се задуши върху пепел (слаб огън). След това да се прибави рибен бульон, счукан пипер и яйца, яденето да се разбърка и да се посипе с пипер".
През вековете лечебната слава на копривата не помръкнала. Според някои сведения войниците на Цезар, когато опитали да завладеят Британия, се търкали с коприва, за да се предпазят от студа. Средновековните лекари я препоръчват срещу кашлица, болки в стомаха, жълтеница и срещу ухапване от бясно куче.
Днес е известно, че 100 г пресни листа от коприва съдържат около 84 г вода, 2-3 г белтъчини, З - 4 г захари и 5-6 г разтворими вещества. Освен това копривата е една от най-богатите на белтъчини зеленчукова храна - съдържа много незаменими аминокиселини. Зелените листа на копривата са богати също на органични киселини, ферменти, хлорофил. В свежите листа има още 100 мг витамин С и 9,6 мг каротин, както и значителни количества на витамините К, Д, Е и от групата В. По своя минерален състав копривата е много близка до спанака и киселеца. Но съдържанието на желязо в нея е по-голямо, отколкото при другите листни зеленчуци. Количеството на този микроелемент в копривата достига до 3,9 мг. Ето защо тя се препоръчва на хора, страдащи от изтощение, след тежки операции и на болни от анемия. Подходяща храна е за бременни и майки кърмачки. Богатото съдържание на калиеви соли прави копривата добра при заболявания, които протичат със задържане на течности в тялото, както и при сърдечно-съдови нарушения. Особено полезна е за хората, които приемат медикаменти, извличащи калия от тялото.
Копривата отдавна присъства в нашата национална кухня. От нея особено през пролетта често се готвят супи, каши, дори се яде на салата. Във великденското меню на по-старите хора и днес се включва баница с коприва. Съвременните диетолози препоръчват за освежаване сок от коприва - самостоятелно или в съчетание с други зеленчуци и плодове - моркови, ябълки, портокали или лимони. Единствено противопоказание за сок от коприва е наличието на камъни в бъбреците.
Копривата има и разхубавяващи свойства. За повече обем на косата се препоръчва отвара от 100 грама ситно нарязани листа от коприва, залети с половин литър вода и половин литър оцет. Сместа се вари 30 минути, прецежда се и косата се изплаква с нея. Стои няколко часа. Тази отвара регулира и косопада.
Хубавото е, че след изсушаване копривата не губи ценните си свойства, а освен листата й могат да се използват и корените, в които са открити полизахаридите хидрооксикумарини, цефамиди, които имат доказано имуностимулиращо въздействие. Те въздействат стимулиращо на хора с ниско полово влечение и намалена полова активност.
В момента млада коприва расте навсякъде и освен веднага да я сложите на трапезата си, може и да се запасите. Още повече, че само след месец листата и стеблата й ще станат прекалено жилави и не така вкусни. Използвайте задължително ръкавици при брането и. Най-бързо ще напълните торбичката с помощта на градинска ножица, като отрязвате само връхчетата (най-крехката част). Избягвайте да берете копривата, избуяла покрай шосета или промишлени предприятия, не само, защото е прекалено прашна, но и защото еко-качествата й са силно накърнени. Ако ще я приготвяте веднага, измийте я много добре (преди сушене не е добре да се мокри). Моята баба задължително попарваше копривата с вряла вода преди да я наситни и сложи в тенджерата на котлона. Каквото и да готвеше с нея, добавяше няколко скилидки чесън и бучка краве масло. Ставаше толкова вкусна чорба, че започвам направо с тази рецепта.
Чорбата на баба Марийка
Продукти: 1 кг млада коприва, две връзки пресен лук, 1 глава кромид лук, 1 яйце, 1 кафена чаша ориз, 1 супена лъжица брашно, няколко скилидки чесън, бучка (50 г) краве масло, олио, червен пипер.
Копривата се измива добре и се попарва с вряла вода. След като поизстине, се отцежда, нарязва се на ситно и се слага в тенджера на котлона да уври. Към нея се добавя наситнения пресен лук и скилидките чесън. След като продуктите са напълно омекнали, дръпваме тенджерата от котлона и с дървена лъжица намачкваме (претриваме, казваше баба) съдържанието й (може да използвате и пасатор, ако ви мързи). Връщаме на печката, доливаме вода и прибавяме ориза. После пристъпваме към запръжката от олио, дребно нарязан кромид лук, лъжица червен пипер и лъжица брашно. Изсипваме запръжката, изчакваме да поври десетина минути до готовност на ориза, и застройваме с яйцето. Накрая се добавя бучката масло.
Джуркана коприва
Продукти: 1 кг коприва, 50 г брашно, 100 г масло, 200 г сирене, 2 яйца, 100 г орехи, девисил и сол на вкус.
Копривата се изчиства, измива се, накълцва се и се пуска във вряща подсолена вода. След като ври 5-6 минути, се стрива с джуруляк или с дървена лъжица, докато стане на гладка каша. Брашното се задушава в мазнината до златисто, залива се с отделената от копривата отвара, бърка се, докато леко се сгъсти, и се прибавя към стритата коприва. Ястието се вари до сгъстяване при непрекъснато бъркане. Преди да се свали от огъня, се прибавят разбитите яйца, натрошеното сирене, счуканите орехи и ситно нарязаният девисил.
Салата от млада коприва
Продукти: 300 г листенца от млада коприва, 3 с.л. зехтин, 1 с.л. лимонов сок, щипка захар, сол.
Внимателно измитите млади листенца от коприва се попарват съвсем набързо, оставят се да се отцедят, след което се нарязват. В съд за салата се приготвя заливка от зехтин, лимонов сок, сол и захар, прибавят се приготвените листа и се разбъркват. Може допълнително да се прибави и малко счукан чесън. Салатата се поднася веднага.
Палачинки с коприва на фурна
Продукти: 500 г коприва, 4 с.л. настърган кашкавал, малка глава лук, 4 с.л. сладка сметана, 2 с.л. олио, сол, черен пипер, 1 с.л. брашно, 1,5 ч.ч. прясно мляко. За палачинките: 2 яйца, щипка захар, 4 с.л. брашно, щипка сол, 1 ч.ч. прясно мляко, олио за пържене.
Копривата се почиства, измива се и се сварява до омекване в подсолена вода. Отцежда се и се нарязва на ситно. Лукът се нарязва на дребно, запържва се в горещо олио, поръсва се с брашно и се смесва с копривата. След това се разрежда с прясно мляко, посолява се, поръсва се с черен пипер и се кипва леко. Отделно се приготвят десетина палачинки. В намазан огнеупорен съд се редят на пластове палачинки и коприва, като се завършва с палачинка, поръсена с кашкавал и сметана. Запича се до златисто в умерена фурна.
Шницели от коприва
Продукти: 300 г коприва, 1-2 с.л. брашно, 1 ч.ч. ориз, 1 с.л. ситно нарязан магданоз, 1 глава лук, сол, черен пипер, 2 яйца, олио, 2 с.л. галета.
Копривата се почиства, измива се и се сварява до омекване в подсолена вода. Отцежда се и се нарязва на ситно. Лукът се нарязва на дребно и се запържва в олио до прозрачност. Прибавя се оризът, разбърква се няколко пъти, залива се с вода и се вари до омекване, като излишната вода се оставя да се изпари. Приготвя се смес от коприва, ориз и яйца, сгъстява се с галета, поръсва се със сол и черен пипер и се оставя малко да престои. След това се оформят шницели, овалват се в брашно и се пържат от двете страни в горещо олио. Накрая се поръсват с магданоз.
Каша от коприва
Продукти: 800 г коприва, 70 г краве масло, 40 г брашно, 60 г орехови ядки, 2 яйца, сол.
Изчистената и измита коприва се пуска във вряща подсолена вода и се вари няколко минути, след което се стрива добре с дървена лъжица. Прибавят се брашното, размито в малко студена вода, и счуканите орехови ядки. Сместа се вари десетина минути, изсипва се в тава и се полива с разтопеното масло. Отгоре се нареждат нарязаните на осминки твърдо сварени яйца. Кашата може да се раздели и на порции, като всяка от тях се гарнира с яйце, изпържено "на очи".
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОПРИВА таблетки * 120 ТОШКОВ
САПУН С КОПРИВА 60 г НИЯ МИЛВА
ФАРМОНА ХЕРБАЛ КЕЪР ФИТО ШАМПОАН ЗА МАЗНА КОСА С КОПРИВА 330 мл
КОПРИВА КОРЕНИ
КЛОРАН СЕБОРЕГУЛИРАЩ ШАМПОАН ЗА МАЗНА КОСА С ЕКСТРАКТ ОТ КОПРИВА 200 мл
КОПРИВА ЛИСТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Хемоглобин (Hb)
- 10 храни, богати на желязо, за повишаване на хемоглобина
- Свойства и значение на хемоглобина
- Желязо в кръвта
- Буферни системи
- Коприва – състав, полезни свойства и странични ефекти
- Значението на чакрите
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Алтернативно лечение на анемия
Коментари към Коприва за повече енергия