Кълновете - извор на здраве, енергия и красота
Каква е причината за повишаване на популярността на пшеничните кълнове, а и на кълновете изобщо?
Храненето с пшенични зародиши и кълнове не е само мода, а преди всичко грижа за здравето. Всеки организъм се нуждае от „жива" храна, която не само не е преминала през топлинна обработка, а и която продължава да расте до момента на поемането й.
На Запад пшеничните съставки в козметиката се появиха преди около двадесетдесет години, въпреки че модата за тях дойде по-късно, когато се натрупаха данни, доказващи ефективността им.
Разделянето на активните субстанции на пшеницата и получаването на ексктракт от кълнове и житни протеини отне доста време на специалистите. Механизмът на действие на тези вещества е многократно изследван и е обосновано използването им в козметиката. Дефакто е било известно, че пшеничният зародиш по някакъв начин стимулира обмяната на веществата. Но какъв точно е механизмът на действие, стана ясно не много отдавна. Оказа се, че това се дължи на протеините, които са близки до човешкия ембрион: те посредством сигнални молекули активират синтеза на цитокини (пептидни регулатори на възпалението и имунните реакции) и каскада от биохимични реакции, които отговарят за активиране на метаболитните процеси. Пшеницата в областта на медицината е преди всичко мощен имуномодулатор, както и средство за ускоряване на зарастването на рани и възстановяване след тежка болест. Ако говорим за диета, то пшениченият зародиш помага на абсолютно всички, чийто живот се съпровожда от стрес, синдром на хроничната умора, астения, както и други проблеми от този вид.
Днес зародиши се произвеждат и от западни, и от местни производители. Продават се в диетичните магазини и в аптеките под формата на люспи. Достатъчно е да се консумира по една супена лъжица 2-3 пъти на ден и организмът ще се обогатява с така необходимите хранителни вещества, витамини, микроелементи, биостимулатори (фитохормони).
Не бива да се бъркат обаче пшеничените зародиши с кълновете! Вторите са цели покълнали семена с „израстъци". Те също са много полезни, а могат да се използват всеки ден като витаминни добавки. Тъй като кълновете са особено лесни за приготвяне у дома и са не по-малко полезни, ще ви дадем съвети за това, как да ги ползвате - при това не само от пшеница, а и от всякакви семена. За кълнове най-често се използват пшеница, грах, боб, царевица, просо. Те може да се използват по всякакъв начин с всякаква храна.
Методите за приготвяне на кълнове са много прости:
24 часа преди готвене на някои ястия с кълнове (около 50 - 100 грама пшеница на човек) семената се измиват обилно с течаща вода. Тези, които изплуват се отстраняват, а останалите на дъното на съда са подходящи за консумация. Зърната се поставят в съд с плоско дъно и се заливат с вода така, че най-горния слой зърна да не е залят напълно. След което съдът се покрива с хартиена салфетка и се слага на топло място в продължение на 24 часа, през които кълновете достигат дължина от 1 мм. Следва ново измиване на покълналите зърна, след което те се смилат на месомелачка (или се консумират директно). Получената маса се залива с горещо мляко, сметана или вряща вода в съотношение 1:1, като се добавят на вкус мед и масло. Сместа се използва в рамките на един ден, като категорично се забранява повторно нагряване. Натурални са подходяща добавка към салати.
A ето и един друг метод за отглеждане на зърнени зародиши: Семената се поставят в мокра марля или ленена кърпа, след което се потапят в цилиндричен съд с вода (буркан). Така те могат да се отглеждат всеки ден.
За тази цел семената трябва да се зареждат всеки ден, така че, когато „узрее" първата реколта, следващите 3-4 дни да посеете следващата и т.н.
Покълналите семена може да се съхраняват в хладилник за 2-3 дни, като задължително се покриват с влажна салфетка от ленена тъкан.
С какво толкова са полезни кълновете?
В големи количества те съдържат витамин Е, който е необходим за поддържане на сексуалната функция, нормалното функциониране на мускулните клетки, нервните и чернодробни клетки.
Витамини - те са от съществено значение за нормалното функциониране на нервната, сърдечно-съдовата система, мускулите и очите.
Фибри - извеждат от организма токсини, стимулират чревната перисталтика.
Хром и литий - редки микроелементи, които са от съществено значение за превенция на хронично нервно изтощение и намаляват желанието за похапване на сладкиши.
Калий - поддържа киселинно-алкалното равновесие, предпазва от отслабване на мускулите и им придава еластичност, укрепва сърдечния мускул.
Желязо - то е необходимо за изработване на червените кръвни клетки в съчетание с витамин С (кисело зеле, картофи, магданоз, копър).
Покълналите семена може да се изсушат в домашни условия, да се смелят в кафемелачка и да се добавят към различни храни (най-добре готови, за да не се излагат семената на топлинна обработка и по този начин да се запазят витамините от унищожение).
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС CHIEFTAIN МИКС ЗА МЪЖА 200 г
А - ДЕРМА ПРИМАЛБА МЛЯКО ЗА ТЯЛО 500 мл
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС ORACLE МИКС ЗА СИЛАТА НА УМА 200 г
А - ДЕРМА ПРОТЕКТ ФЛУИД SPF 50+ 40 мл
ГРИЙН ФАРМАСИ ЕЛИКСИР ЗА УВРЕДЕНА, ИЗТОЩЕНА И БОЯДИСАНА КОСА 250 мл
А - ДЕРМА ПРОТЕКТ КРЕМ SPF 50+ 40 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- 18 цитата за красотата, които биха накарали всеки да се замисли
- Масаж на дланите за спокойствие и красота
- И билките имат странични ефекти
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Кълнове от боб мунг - за какво са полезни
- Методи за лечение на анорексия
- Грижа за красотата според лунните фази
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Ползи и вреди от консумацията на соеви кълнове
Коментари към Кълновете - извор на здраве, енергия и красота