Може ли тестостеронът да облекчи симптомите на менопауза
Акценти
|
Все повече изследвания твърдят, че няма мъжки и женски хормони, но обществото продължава да вярва, че мъжете произвеждат повече тестостерон, а жените – естроген. Е, невинаги е така. Оказва се, че в тялото на жената има повече тестостерон преди настъпване на менопаузата.
Роля на тестостерона по време на менопауза
Нивото на мъжкия хормон пада с течение на времето и достига най-ниските си стойности след менопаузата, което може да доведе до загуба на костна плътност, липса на енергия и депресия. Някои лекари предписват на своите пациентки прием на тестостерон за облекчаване на неприятните симптоми, въпреки че няма официално одобрен от FDA продукт с такова съдържание, който да е предназначен за жени.
В научните среди има разделение по въпроса дали мъжкият хормон може да се превърне в универсално лечение на жени в менопауза или следва да се предписва само в определени случаи. Недостатъчни са и научните доказателства в подкрепа на теорията, че той помага за по-лекото преминаване през този период от живота на жената.
Урологът Кели Каспърсън, която прилага непопулярния все още метод за подобряване на състоянието на жените, отбелязва: „Една от най-големите пречки според мен е незнанието, че всъщност тестостерон се произвежда от всяко тяло. Ние сами сме решили, че има мъжки и женски хормони. Подобно мислене е ограничаващо и погрешно. Никога няма да нормализираме приема на тестостерон от жени, ако това е отправната ни точка.“
Данни за терапия с тестостерон върху жени
Има няколко съществени разлики между начина, по който действат естрогенът и тестостеронът в женското тяло. Производството на естроген намалява или се увеличава през менструалния цикъл, но никога не спира напълно до настъпването на менопаузата. Тогава нивото му спада драстично, причинявайки неприятни симптоми като горещи вълни, психични проблеми или нарушения на съня. Стойностите на тестостерон от друга страна са най-високи в тийнейджърска възраст и около 20-те. След това спадат, но постепенно, а не така рязко както женският хормон.
Хипоактивно разстройство на сексуалното желание
Тъй като всяка жена произвежда различно количество тестостерон, лекарите рядко го предписват преди края на менопаузата, когато вече е лесно да се установи неговият дефицит. Десетилетия наред хормонът е използван за лечение на хипоактивно разстройство на сексуалното желание (липса на сексуално желание), което засяга около 10% от жените във всички възрасти. Представителките на нежния пол, приемали тестостерон, споделят, че се чувстват по-енергични, а симптомите на депресия отслабват.
Каспърсън допълва, че, също като рецепторите на естрогена, тези на тестостерона са разположени на различни места в човешкото тяло. Налични са научни доказателства, според които мъжкият хормон укрепва костите, подобрява психичното здраве, ускорява заздравяването на раните, облекчава симптомите на депресия и предпазва от сърдечносъдови нарушения.
Анна Барбиери, асистент клиничен професор по акушерство и гинекология в медицинско училище Icahn към болници Mount Sinai, казва: „Основното направление на моята работа е здравето на жените на средна възраст и ефективното справяне с признаците на менопауза. Изненадана съм колко малко са данните и изследванията върху ефекта от тестостерона при лечението на пациентки в менопауза.“ Според Барбиери той може да се превърне в неразделна част от хормоналната терапия, която се назначава на някои жени.
Към момента са известни само няколко клинични проучвания върху ефективността на тестостерона. Компанията Procter & Gamble например създава трансдермална лепенка за лечение на хипоактивно разстройство на сексуалното желание, която обаче по-късно е спряна от продажби заради потенциален риск за сърдечносъдовото здраве.
Барбиери допълва, че заради слабия интерес е трудно да се разгадае молекулния механизъм, по който тестостеронът всъщност помага на жените. Не е ясно дали се закрепва за рецепторите или по-скоро отключва някакъв процес в ядрото.
Неинформираност на лекарите относно менопаузата и нейните симптоми
Акушер-гинеколожката признава, че дори самата тя не е била подготвена за признаците на менопауза, когато е навлязла в този етап. Тя смята, че много от колегите й също не са добре информирани, което в комбинация с нежеланието на някои пациентки да споделят, че имат сексуални проблеми, затруднява още повече лечението им.
Резултатите от проучване от 2002 г. върху хормоналната терапия с естроген и прогестин при жени, според които приемът им увеличава риска от рак на гърдата, сърдечни заболявания, инсулт и тромб в кръвта, принуждават много лекари да я избягват.
По-късно обаче са проведени други изследвания, които оборват това твърдение. Те доказват, че всъщност лечението с естроген понижава риска от смърт вследствие рак на гърдата. Учените са категорични, че ползите от естрогена значително надвишават рисковете за жени под 60-годишна възраст, които са навлезли в менопауза преди не повече от 10 години. Днес хормонът се препоръчва като част от основната терапия за справяне със симптомите на менопауза.
Анна Барбиери е на мнение, че дори след актуализацията на препоръките, колегите й отново биха предпочели естрогена пред тестостерона, когато назначават лечение, просто е по-добре проучен от научна гледна точка.
Пречки пред популяризирането на терапията с тестостерон
За съжаление, експертите смятат, че е далеч времето, когато тестостеронът ще се предписва широко на жени в менопауза.
Стефани Фобион, медицински директор на организацията Menopause Society, пояснява: „През годините производството на хормона постепенно намалява, но дори и през менопаузата промяната в неговата концентрация не пада драстично. Не намирам основание да го използваме като форма на лечение.“
Според нея тестостеронът рядко помага на пациентки с хипоактивно разстройство на сексуалното желание. Тя отдава пониженото либидо на други фактори, но не и на хормонален дефицит. Фобион признава, че може би много от лекарите омаловажават ролята на мъжкия хормон, но от друга страна смята, че допълнителният му прием би помогнал на твърде малко жени. Специалистът подчертава, че повечето пациентки страдат от ниски нива на естроген, не на тестостерон.
>>> Британски лекари: Менопаузата не е хормонален дефицит, изискващ медицинско лечение
Тестостеронът е добавен към списъка на веществата с контролиран прием
Дори и лекар да пожелае да предпише тестостерон, ще се наложи да премине дълъг, нелек път, тъй като през 1990 г. хормонът бе добавен към списъка на контролираните вещества Schedule 3. В него се включени още морфинът и кетаминът, с които мъжете спортисти понякога злоупотребяват. С други думи, лекарят се нуждае от лиценз, който му дава правото да го предписва.
Няма одобрен продукт с тестостерон, показан за жени в менопауза
Друг проблем е, че не съществува продукт с тестостерон, който да е показан за жени в менопауза. Пациентките в САЩ все пак имат две възможности, но заплащането не се поема от държавата.
Ако нямат рецепта, някои жени избират по-рисков вариант – таблетки или инжекции, което може да доведе до значително повишаване нивото на тестостерон. Възможни са странични реакции като уголемен, болезнен клитор, оплешивяване, акне и по-плътен глас.
Could testosterone be a useful treatment for menopause?: https://www.statnews.com/2024/02/08/menopause-hormonal-treatment-testosterone/?fbclid=IwAR0QGclIWDzyk2eCPlMloCnv_bZkpMLqf66Yb9v73Th_1tLY0NuvYnoMtEQ
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АМИКС МАСЪЛДРОЛ капсули * 60
БИОТЕЧ TST + GH прах 300 г
ТЕСТО ХЕРБ течна формула 100 мл ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА АФРОДИЗИАК С АРОМАТНА ДАМЯНА + ЦИНК 100 мл
НовАМИКС D - AA АСПАРАГИНОВА КИСЕЛИНА капсули * 100
КАНАБИГАЛ СПОРТ ДЪВКА С КОНОПЕНО МАСЛО (CBD), МАГНЕЗИЙ ЦИНК И ЕКСТРАКТ ОТ БАБИНИ ЗЪБИ * 10
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лесни начини и техники за уголемяване на мъжкото достойнство
- Менопауза
- Високите нива на тестостерон са свързани с тежки симптоми на депресия
- Топли вълни
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота
- Как да увеличим нивото на тестостерон по естествен път?
- Див ям: полезни свойства и приложение
- Изследване на тестостерон
- Преждевременната менопауза е свързана с повишен риск от автоимунни заболявания
Коментари към Може ли тестостеронът да облекчи симптомите на менопауза