Терапията с таблетки естроген по време на менопауза повишава риска от високо кръвно налягане
Канадски екип открива, че жените, подложени на хормонална заместителна терапия по време на менопауза, които приемат единствено таблетки с естроген, са изложени на по-голям риск от кръвно налягане от жените, които използват пластири или кремове.
Лекарите обаче уверяват, че таблетки се предписват много рядко, особено ако пациентката попада във високорисковата група, и подчертават, че ползите от хормоналната заместителна терапия (ХЗТ) са значително по-големи от вредите.
Цели на хормоналната заместителна терапия ХЗТ може да включва само естроген, прогестерон или и двете. Нейната цел е да облекчи симптомите на менопауза като горещи вълни, студени тръпки, нощно изпотяване, нарушения на съня, промени в настроението, вагинална сухота и болка по време на секс. В повечето случаи жените приемат прогестин, синтетичната версия на хормона прогестерон. |
Пероралният прием на естроген увеличава риска от високо кръвно налягане с 14%
Данните от проведеното ново изследване разкриват, че рискът от високо кръвно налягане е 14% по-висок при жените, подложени на терапия с таблетки естроген, отколкото при онези, които използват лепенки за кожа, и 19% по-висок в сравнение с жени, които използват вагинален крем или супозитории.
Ръководителят на екипа проф. София Ахмед от медицинско училище Cumming към канадския университет на Калгари споделя, че това е най-мащабното проучване, което проследява състоянието на жени, чиято хормонална заместителна терапия включва само естроген.
Когато се приема перорално естрогенът се метаболизира най-вече от черния дроб, където става неактивен и се изхвърля от организма с урината и фекалиите. Използването на пластири за кожа позволява на хормона да заобиколи черния дроб и да навлезе в кръвообращението, а вагиналните кремове и супозитории се абсорбират локално.
Защо естрогенът, приеман през устата, увеличава риска от високо кръвно налягане?
Лекарите „почти никога не предписват таблетки с естроген, защото те минават през черния дроб и създават условия за производството на повече протеини и триглицериди, които се свързват с образуването на кръвни съсиреци и увеличават риска от повишено кръвно налягане“, пояснява д-р Стефани Фобиън, директор на Центъра за женско здраве към Mayo Clinic във Флорида.
Тя допълва, че покачването е в рамките на 1-1,5 милиметра живачен стълб, което означава покачване с една единица на отчетената стойност (например от 128 до 129).
От Северноамериканската асоциация на пациентите с менопауза подчертават, че ХЗТ носи повече ползи, отколкото рискове за жените под 60-годишна възраст, при които състоянието протича симптомно и продължава поне 10 години. Ако пациентката попада в рисковата група, по-добрата алтернатива е да се използват пластири, отколкото хапчета, с цел избягване на метаболитния процес в черния дроб.
>>> Естроген заместителна терапия
Ограничения на изследването
Резултатите от проучването са публикувани в списание Hypertension и са базирани на информацията от медицинските досиета на 112 000 канадки над 45-годишна възраст, които са подложени на ХЗТ само с естроген в продължение на минимимум 6 месеца в периода 2008 г. – 2019 г. Голяма част от тях са приемали хормона повече от 3 години.
Начините за прием на естроген са четири – орално, трансдермално (през кожата), вагинално и мускулно, като последният се използва най-рядко.
Видове естроген
55% от доброволките са лекувани със синтетичната версия на естрадиол – биологично най-активният женски полов хормон. Другите два вида естроген са естетрол, който се произвежда по време на бременност, и естрон, който продължава да се отделя и след менопаузата. Само 5% от участничките в изследването приемат естрон като част от хормоналната терапия.
Около 40% от жените в изследването са подложени на една от най-старите терапии с естроген, а именно с конюгирани естрогени (CEE). Над десетте естрогена, използвани в този вид терапия, са изолирани от урината на бременни коне – по естествен или изкуствен път, и се продават от 40-те години на миналия век под търговското име Premarin.
Във втората фаза от проучването канадските учени разглеждат медицинските досиета с цел да проверят има ли жени, чието кръвно налягане се е покачило в рамките на последните две години. Те установяват, че пациентките, приемали естроген перорално, са по-застрашени от високо кръвно налягане, в сравнение с онези, които са го приемали трансдермално или вагинално.
Друго заключение, до което стигат е, че при терапията с конюгирани естрогени рискът е с 8% по-висок, отколкото при жените, лекувани с естрадиол.
Д-р Ахмед отбелязва: „Открихме също, че колкото по-продължителен е приемът или по-висока дозата, толкова по-голяма е вероятността пациентката да бъде диагностицирина с високо кръвно налягане (хипертензия).“
Ролята на фактори като тютюнопушене, физическа активност и ИТМ
Едно от сериозните ограничения на изследването е, че се базира на информация, която са събрали само лекуващите лекари. Фактори като тютюнопушене, физическа активност, индекс на телесна маса, затлъстяване и много други не са взети под внимание, макар че играят ключова роля, когато става въпрос за високо кръвно налягане.
Особено важно според професора по епидемиология Самар Ел Кудари е да се знае дали пациентката е с наднормено тегло. ИТМ е най-надеждният показател за риск от хипертензия. Не е изключено разликите в кръвното налягане на доброволките да се дължат на тяхното тегло.
Д-р Кудари допълва: „Знаем, че затлъстяването пречи на правилното функциониране на яйчниците при по-младите жени. При по-възрастните натрупаната излишна мастна тъкан превръща тестостерона в естроген, което означава, че нивото на женския полов хормон в техния организъм е по-високо.“
Най-големият недостатък според Ел-Кудари обаче е невъзможността да се сравнят ефектите от пероралния, трансдермалния или вагиналния прием на естроген от пациентки на сходна възраст, които не са били подлагани на хормонална терапия до този момент.
Липса на контролна група
Експертът изтъква, че в проучването няма контролна група на жени, които не са приемали никога естроген. Това означава, че не може да се направи заключение дали доброволките, лекувани само с таблетки естроген, наистина са по-застрашени от високо кръвно налягане.
Д-р Ахмед смята, че е необходимо да се извършат мащабни, рандомизирани проучвания, които да разгледат всички аспекти на хормоналната терапия по време на менопаузата.
Oral estrogen-only use riskier than patch or vaginal cream for menopausal women, study says: https://edition.cnn.com/2023/06/05/health/oral-estrogen-blood-pressure-wellness/index.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУ ФУДС ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА капсули 375 мг * 100
БАБИНИ ЗЪБИ ЕКСТРАКТ 300 мл ЛАЙФ НЕЙЧЪР & НУТРИШЪН
РЕПЕЙ И ГЛУХАРЧЕ ЕКСТРАКТ капсули * 60 VIRIDIAN
АНДРОСЕНС Т - КОРЕКТ капсули * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 1300 мг * 60 NATURE'S WAY
ВИТАЛ КОНЦЕПТ УОМАН капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Менопауза
- Топли вълни
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота
- Див ям: полезни свойства и приложение
- Преждевременната менопауза е свързана с повишен риск от автоимунни заболявания
- Лечение на вагинална сухота и атрофия
- Помело
- Естествени средства облекчаващи менопаузата
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
Коментари към Терапията с таблетки естроген по време на менопауза повишава риска от високо кръвно налягане