Мозъкът има нужда от време, за да се адаптира към очилата ни

Този тип очила осигуряват възможност за ясно виждане на всички разстояния - надалече, на средни разстояния и наблизо. Те са много удобни, защото не се налага постоянно да се сменят различни очила в зависимост от извършваните дейности - например шофиране, проследяване на индикациите по таблото на колата, разчитане на кратко съобщение на мобилния телефон, работа на компютър и др. Подходящи са за хора с пресбиопия, на които във всекидневната им дейност често се налага да гледат на различни разстояния.
Удобни са и за хора, които нямат нужда от диоптрична корекция за далече, но се нуждаят от корекция за работа на средни и близки разстояния.
При слаби степени на далекогледство и астигматизъм човек може да не усеща необходимост от постоянно носене на очила за ясно виждане надалече. В тези случаи, в резултат на нагаждане на окото с помощта на вътреочни мускули се постига нормално зрение.
Това обаче може да води до оплаквания от зрителна умора и замъгляване на образа, както и до развитие на хронични възпалителни процеси (конюнктивит, блефарит). Освен това способността на окото да се нагажда отслабва с напредване на възрастта. Ето защо такива пациенти са съветвани да носят постоянно очила, а с напредване на възрастта и поява на пресбиопия най-подходящи са прогресивните очила.
При хора с миопия (късогледство), при настъпване на пресбиопия се налага да свалят очилата си за близко. Тъй като те имат навик да носят постоянно очила, за да постигнат ясно зрение, те най-лесно свикват да носят вместо очилата си за късогледство мултифокални очила.
Известно е, че ние гледаме с очите, но виждаме с мозъка, и скоростта на адаптация към прогресивните очила е индивидуална, различна за всеки. Има хора, които свикват да носят такива очила за броени часове, както и други, на които е нужен цял месец, за да се адаптират. Извънредно рядко пациенти не успяват да се приспособят към такива очила.
Леко замайване би могло да се получи от процеса на мозъчна адаптация към новата комбинирана оптика. Много важно е да знаете, че в стъклата на вашите очила са вградени участъци с различна оптика и трябва да свикнете да гледате през различни участъци за гледане на различни разстояния.
Акад. Петя Василева, ръководител на Специализирана очна болница за активно лечение "Акад. Пашев"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МОЗЪК НЕ ЗА ТОЗИ СВЯТ - АНДЕРШ ХАНСЕН - СИЕЛА
АДАПТАЦИЯТА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 80 НИКСЕН
ВРЕМЕТО НА ЖЕНИТЕ БЕЗ ЧАСОВНИК - МАМЕН САНЧЕС - ХЕРМЕС
МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА ВРЕМЕТО - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
ЧУДОТО В 5 СУТРИНТА - ДЖЕФ САНДЪРС - ЖАНУА 98
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Асоциативни корови зони
- Как влияе кофеинът на кръвообращението в мозъка
- Учени откриха защо някои хора до последно запазват умствените си способности
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Алтернативната медицина при увреждане на зрителния нерв
- 20 минути йога на ден за остър ум и по-добра памет
Коментари към Мозъкът има нужда от време, за да се адаптира към очилата ни