Моногамията - желание за дългосрочно партньорство или генетично заложена характеристика на човека?
В анкети 36% от жените и 44% мъже показват, че са имали секс извън постоянна връзка. Изневярата е една от основните причини за разпада на браковете в западните индустриализирани страни.
„В любовта приемаме себе си за благородните главни герои на „Ромео и Жулиета". Но по отношение на човешката сексуалност, истината отговаря повече на „Планетата на маймуните.". Независимо от това, че романтиката е определяща в любовта, нашият биологичен вид е обсебен от секса. По света всеки ден милиарди се инвестират в секс индустрията, порнографията и проституцията, портали за запознанства с партньор за цял живот и за една нощ.
Съвременният пиармениджър, поръчващ вегетариански обяд преди да иде на педикюр, е много по-близо до своите космати предци, отколкото всеки би си помислил. Именно поради тази причина нашите културно обусловени модели толкова редовно ни довеждат до срив.
Дарвин определя стандартния модел на човешката сексуалност, която е разработена в хода на еволюцията така: мъжът е генетично предразположен да разпръсне своите многобройни семена колкото е възможно по-надалеч, докато жената внимателно пази своите скъпоценни органи за възпроизвеждане, и най-накрая допуска до себе си самецът, който й изглежда подходящ да възпитават децата. Мъжът трябва да се откаже от изневярата, за да не губи енергия за чужди деца, и жената иска да й се гарантира, че мъжът не споделя ресурсите си с други жени.
Въпреки това еволюционните психолози Кристофър Райън и Касилда Йет в книгата „Секс на разсъмване" казват, че съответните схеми показват културна адаптация към социалния контекст на патриархалните общества.
В доказателство се привежда и фактът, че предците на съвременните хора са се съвокуплявали с други хуманоиди. Това дори е отразено и в нашия геном, който съдържа до 4 процента неандерталска ДНК. От това следва, че тези взаимоотношения са довели до появата на децата, които са се възпитавали и приемали в праисторическите общности. Ако нашата генетична програма наистина е работила, както е описано по-горе, мелезите хуманоиди не биха имали шанс за оцеляване.
Ситуацията обаче се е променила с появата на населените места. Появяват се понятия като собственост, богатство и наследство. За да се гарантира, че от плодовете от усърдната им работа ще се възползват само техните биологични деца, на мъже се налагало да се убедят, че съпругите им нямат сексуален контакт с някой друг.
Факт е, че жените са винаги по- внимателни при избора на партньори в сравнение с мъжете, защото за тях винаги има риск от забременяване, но това не казва нищо за тяхната сексуалност. А изобретяването на хапчетата против бременностт и еманципацията предизвикват революция в сексуалното поведение на жените.
Според сексолога Клемент Улрих различията в сексуалното поведение между половете практически са сведени до нула.
„Нашето желание за дългосрочно и тясно партньорство, в крайна сметка е желанието да се създаде семейна и домашна среда. Нормално човешкото желание. Може да бъде полезно да се признае, че сексуалността, също до известна степен е родна среда за нас, и че имаме право да живеем и според нея", заключава авторът.
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Как може да изглежда вашето бъдещо дете според гените ви
- Генетична консултация
- Генно инженерство
- Флуоресцентна ин ситу хибридизация (FISH)
- Опити за разгадаване състава на гена
- Опити и хипотези за направата на ДНК от нуклеина
- Значение на точковите мутации за историята на биологичната наука
- Всички хора със сини очи имат един общ прародител
- Генетична връзка между исландците и индианците
Коментари към Моногамията - желание за дългосрочно партньорство или генетично заложена характеристика на човека?