Мутирал ген и прекалено стерилна среда могат да провокират появата на левкемия при децата
Бебета, които през първата си година са прекалено предпазвани от родителите и не са имали досег с бактерии, са по-предразположени към мутация на гените и развиване на левкемия, ако са носители на видоизменен ген. Това твърдят учени, проучвали въпроса десетилетия наред и представили обединяващата теория за причината за появата на най-често срещания рак при децата.
Изследователи, обобщили 30 години проучване на остра лимфобластна левкемия, установили, че 5 на сто от децата се раждат с генетична мутация, предхождаща заболяването. Само едно на всеки 100 развива болестта. Бебетата с подобна мутация са по-изложени на риск, ако не контактуват с други деца и са отглеждани в прекалено чиста среда, защото по този начин не могат да обменят бактерии.
Те нямат защитни бактерии и когато се разболеят от първата си инфекция, тя може да предизвика втора мутация, която да доведе до левкемия. Един от водещите автори на изследването проф. Мел Грейвс споделя, че повече от 40 години проучва детската левкемия. И винаги му се струвало, че се пропуска нещо голямо, иначе защо здрави деца ще се разболяват от коварното заболяване. „Инфекцията е заподозряна като причинител на този вид рак преди около 100 години. Проблемът не е в наличието на инфекция, а в нейната липса“, добавя той.
Направените изводи се отнасят за често срещаната В-прекусорна левкемия, която е основна форма на острата лимфобластна левкемия. Тя се среща в 75% от случаите. Учените анализирали дузини изследвания, които показали, че децата в по-богатите страни развиват по-често заболяването в ранна възраст, но не и тези в по-бедните държави. С индустриализирането на страните те стават по-богати, населението създава по-малки семейства, не се срещат вече толкова големи фамилии и живее в по-стерилна среда.
Авторите на проучването твърдят, че състояния като диабет тип 1 и Ходжкинов лимфом също могат да бъдат причинени от мутации на гени, провокирани от неизлагането на децата на защитни бактерии през първите им месеци. Специалистите определят 4 фактора, които намаляват риска от развитие на левкемия при бебета, родени със случайна мутация. Това са наличието на по-големи братя или сестри, посещаване на заведения за дневна грижа като ясла или общуване с други деца през първата година. Последните два фактора са да са родени вагинално и да са хранени с кърма.
Всички изброени са известни с това, че помагат за снабдяването на микробиологията на детското черво със защитни бактерии в първите месеци на бебето. Чревните бактерии имат решаваща роля през целия живот за регулирането на телесното тегло, през температурата, до имунната система и емоциите.
Екипът на проф. Грейвс доказал чрез експерименти с мишки своята теория. Родените с първоначална генетична мутация и държани в стерилна среда гризачи били изложени на респираторна бактерия. Те били много по-склонни да развият левкемия в сравнение с останалите.
„Родителите по никакъв начин не са виновни, тъй като не правят нищо по-различно от останалите майки и бащи. Просто трябва да спрем да се тревожим за инфекциите толкова много и да насърчаваме социалните общувания“, коментира ученият. За него това е парадокс на напредъка в обществото. Всичко е случайно следствие от изкореняването на смъртоносните болести.
Изследването твърдо подсказва, че има ясна биологична причина за левкемията и тя се предизвиква от различни инфекции при предразположени деца, чиято имунна система не е правилно подготвена. „Един от всеки три случая на рак при децата е именно този на кръвта, а шансовете на новороденото да го развие са едно на 2000“, казва Грейвс.
В същото време специалистите уверяват, че не е известен начин, чрез който може да се предотврати развиването на левкемията при дете, което е болно или вече е излекувано от заболяването.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: mirror.co.uk
Снимка: netdoctor.center
Коментари към Мутирал ген и прекалено стерилна среда могат да провокират появата на левкемия при децата