Нарушено зрение - възможна дегенерация на макулата
Има няколко заболявания на ретината, при които контурите на предметите се изкривяват. Това оплакване обаче е най-типичното (особено при хора над 60 години) при дегенерация на макулата, свързана с възрастта.
Едновременно с изкривяване на образите се появяват оплаквания от тъмно петно пред погледа и затруднения при четене и гледане на телевизия. Тъй като периферното зрение е напълно запазено, пациентите могат да се движат самостоятелно дори при значително влошено виждане в централните участъци.
Рискови фактори за това нарушение в метаболизма са: тютюнопушенето, повишеното излагане на ултравиолетови лъчения, съдовите увреждания на организма, смущения в липидната обмяна, други системни интоксикации.
Съществуват две форми на макулна дегенерация:
- атрофична - суха;
- ексудативна - с развитие на новообразувани съдове и патологична мембрана в макулата.
При влажната форма на заболяването през последните години бе постигнат значителен успех в подобряването на зрението чрез инжектиране в окото на медикаменти за потискане на съдообразуването.В резултат на това лечение се спира появата на нови патологични съдове в макулата и настъпва регресия на съществуващата съдова мембрана. Лечението има по-добър резултат в ранен стадий на заболяването.
Има ранни признаци на заболяването - поява на т. нар. друзи, които може да се установят само при специализиран очен преглед. Тъй като процесът не се развива симетрично в двете очи, друзите може да бъдат установени в окото, което е с нормално зрение, и пациентите смятат за здраво.
От извънредно голямо значение е спирането на тютюнопушенето, контролът на повишеното кръвно налягане и прилагането на диета: с ограничаване на животинските мазнини, както и богата на плодове и зеленчуци с наситени ярки цветове (боровинки, къпини, портокали, домати, червени чушки, моркови, броколи). За предпочитане е вместо месни продукти да се консумира риба поне два пъти седмично.
От основно значение е навременното поставяне на диагнозата от компетентен офталмолог с помощта на съвременни специализирани диагностични методи: флуресцеинова ангиография и оптична спектрална томография (скениране) на ретината.
Поведението - диета, режим, лекарства или хирургическа интервенция, е в зависимост от формата и стадия на заболяването.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАРМОЛИС капки 40 мл
ИНФАКОЛ капки против колики 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- д-р Васил Димитров Василев
- д-р Кремена Петкова Минкова
- Алтернативна терапия при глаукома
- Д-р Нели Петрова Начева-Пешева
- Средства и съвети за премахване на торбичките под очите
- Очна болница "Д-р Тасков" ООД, гр. Търговище
Коментари към Нарушено зрение - възможна дегенерация на макулата