Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта

Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта

от 23 апр 2012г.
Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Хранителните разстройства - анорексия, булимия, нервоза, пристъпно преяждане, нощно хранене, бигорексия, орторексия и други, придобиват епидемични размери, предупреждава психиатърът Светлана Бояджиева. От тях страдат милиони жени и мъже от всички възрасти, раси и култури. Има засегнати дори деца на 9-12 г. Те вземат своите жертви и у нас.

Хранителните разстройства са психични заболявания, при които човек е обсебен от мисълта да контролира храненето и теглото си, обяснява Светлана Бояджиева.

Това е опит за справяне със стреса, вътрешните конфликти или кризите на съзряването. Нарушеното хранително поведение е само външна изява на сложни емоционални, психологични и личностни проблеми.

При търсене на изход от кризисни ситуации и затруднения в живота все по-често се фокусираме върху собственото тяло и се опитваме да го доближим до идеализираната свръхслаба женска и свръхмускулеста мъжка фигура. Успешният контрол върху храненето и теглото бързо дава така необходимите в подобни ситуации усещане за компетентност и себеувереност, което мотивира да се продължи в тази посока. Съвременният живот е динамичен и пренатоварен, затова храненето може да се промени и несъзнавано при стрес, преумора, неудачи, телесни заболявания или депресивност, пояснява психиатърът.

Все едно каква е конкретната причина, недохранването води до промени в невромедиаторните системи и оттам във функцията на мозъка и психиката. Веднъж започнало, хранителното разстройство обхваща и доминира целия живат - всекидневието, поведението, самочувствието, преживяванията, интересите и взаимоотношенията. Нанася тежки поражения на тялото и психиката, които, оставени без лечение, може да имат и фатален край, предупреждава Бояджиева.

Разпространено е схващането, че хранителните разстройства са проблем само на девойки, които искат да са много слаби. Те обаче са описани в медицината още преди три века - много преди тънката фигура да стане идеал за женска красота. Клиничната картина учудващо се повтаря независимо от епохата и държавата. Означава, че се активират едни и същи разрушителни невробиологични механизми. Не е достатъчно на страдащите да се каже просто да се вземат в ръце и да започнат да ядат нормално, коментира Бояджиева. Изключително трудно е само със собствената воля да се справим с настъпващите биохимични промени.

"Установено е, че недохранването на организма и повишената физическа активност действат върху същите мозъчни структури както наркотиците и постепенно към тях също се развива пристрастяване, така че те се превръщат в своеобразна дрога. Потенциалът за пристрастяване, който има недохранването, е еднакъв с този на психостимуланта екстази", обясни психиатърът.

Трагични инциденти с известни фигури - певици, гимнастички и модели, започват да променят битуващата представа за хранителните разстройства като каприз на суетни девойки. В световен мащаб 75-80% от боледуващите оздравяват напълно, но при 15-20% заболяването става хронично. Има непълно оздравяване, но състоянието се задържа на едно ниво, което не представлява непосредствена опасност за живота.

Смъртните случаи са 0,5-20%. Разбира се, това ги прави причина номер едно за смърт при жени от 15 до 30 г., като 12 пъти надхвърлят годишната смъртност от всички други заболявания в тази възраст.

10-15% от болните умират от последиците на заболяването в рамките на 10 г. от неговото начало. В 25-30% от случаите краят е след самоубийство, и то с използване на доста екстремни методи (запалване, обесване, скачане от височина, хвърляне под превозни средства). Самоубийците с хранителни разстройства са 57 пъти повече от другите, които слагат край на живота си. Данните са от международно изследване през 2006 г.

В 25-годишната практика на д-р Бояджиева тя е лекувала над 1300 пациенти с хранителни разстройства. Статистиката при нея е като световната - 80% оздравяват напълно и нямат рецидив на заболяването. Много от тях вече имат семейства и деца, добро образование и са успешни професионалисти.

Разказите на пациенти са събрани в книгата "Лицето на глада". Всеки се е разболял в стремежа да направи нещо хубаво за себе си - да намали теглото, да стегне тялото с тренировки, да въведе ред в ежедневието, да бъде по-удовлетворен, да повиши самочувствието си в момент на лична криза. Увлечени от усещането за контрол, те продължават все по-устремено в своите планове и стават още по-стриктни и старателни. Повечето от тях са знаели за хранителните разстройства, но твърдо са вярвали, че няма да допуснат това да се случи на тях. Когато теглото стане опасно ниско, те вече не се харесват и се плашат да продължат. Осъзнават, че са стигнали дъното, но изпитват и ужас да прекратят гладуването.

По-рано мъжете били 5-7%, но през последните години се увеличават.
Броят на тези, при които лечението е било животоспасяващо, за 5 г. се е увеличил с 67%, казва Бояджиева. Анорексията засяга и все повече жени в зряла възраст, страдат и много деца - за 5 г. боледуващите под 14 г. са се увеличили с 26%. Те са и момчета, и момичета, като най-често се среща анорексия нервоза. Отслабването или спирането на растежа се постига чрез ограничаване на храната и с повишена физическа активност. При децата има по-бързо развитие на признаците на недохранването и усложнения. Често с намаляване на храненето се ограничават и течностите.

Още по темата:
  • Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца
  • Генетични причини може да стоят в появата на анорексията Генетични причини може да стоят в появата на анорексията
  • Създадоха лекарство против  анорексия Създадоха лекарство против анорексия
  • Забраниха реклама на Гучи заради кльощава манекенка Забраниха реклама на Гучи заради кльощава манекенка
3.8/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN
201.60лв.

СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN

Безплатна доставка за България!
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КОРИАНДЪР 10 мл.
7.20лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КОРИАНДЪР 10 мл.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РЕЗЕНЕ 10 мл.
6.80лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РЕЗЕНЕ 10 мл.

НУТРИМ НУТРИКАЛ - с вкус на млечен шоколад 100 г
5.60лв.

НУТРИМ НУТРИКАЛ - с вкус на млечен шоколад 100 г

РИТУАЛНИ ИЗМИВАНИЯ - ПОЛИВКИ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ШАМБАЛА
14.00лв.

РИТУАЛНИ ИЗМИВАНИЯ - ПОЛИВКИ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ШАМБАЛА

ИЗЛЕКУВАЙТЕ СЕ - КЕЛИ ГОРС - ИК ХЕРМЕС
14.95лв.

ИЗЛЕКУВАЙТЕ СЕ - КЕЛИ ГОРС - ИК ХЕРМЕС

Коментари към Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 18:00
    Коментирайте "Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
  • д-р Васил Иванов Иванов
  • д-р Виолета Георгиева Гогова-Маврова
  • д-р Марияна Иванова Георгиева
  • д-р Евелина Димитрова Георгиева
  • д-р Грета Йорданова Петкова-Иванова
  • д-р Татяна Николова Каменова
  • д-р Захари Тодоров Дамянов
  • Д-р Иванка Иванова Кьолиева
  • д-р Пламен Кирилов Павлов
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1348 дни, 5 часа и 31 мин.

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 1741 дни, 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 6 часа и 1 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 2 часа и 11 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 18 часа и 52 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 1 час и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival