Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа за детето Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца

Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца

от 13 май 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Дефицитът на витамин В12 при кърмачета води до забавено двигателното развитие и анемия, според проучване на Университета в Копенхаген и международната организация „Лекари без граници“, проведено в Буркина Фасо. Резултатите от изследването са публикувани в списанието PLOS Medicine.

В Дания забавено психомоторно развитие се наблюдава при малки деца, подложени на веганска диета, въпреки че това е предотвратимо с ежедневни добавки витамин В12. За децата в страни с ниски доходи обаче шансовете да задоволят нуждите си от витамина са много по-лоши. Това се отразява в широко разпространения дефицит на витамин В12 сред малките деца в Буркина Фасо.

Недостигът на витамин В12 не само потенциално води до анемия, но може да увреди нервната система, а за малките деца органичното вещество е от решаващо значение за развитието на мозъка.

>>> Физиологично значение на витамин В12

Проучването

Когато става въпрос за недохранване, фокусът на учените е насочен предимно върху дефицитите на витамин А, цинк и желязо, докато изследванията върху недостига на витамин В12 са изключително малко. „Дефицитът на В12 е един от най-пренебрегваните проблеми в случаите на недохранване. И за съжаление, можем да видим, че хранителните продукти, които предоставяме днес, не отговарят на нуждите.“, казва Фриис, който е работил в страни с ниски доходи в продължение на много години.

В проучването са включени над 1000 деца с остро недохранване на възраст 6-23 месеца. Нивата на В12 са измерени както преди, така и след три месеца дневни хранителни дажби, съдържащи препоръчителното съдържание на витамина. В началото на изследването две трети от децата имат ниски или пределни нива на органичното вещество.

„Сред многото деца, участвали в нашето проучване, открихме силна корелация между дефицита на витамин В12 и забавеното двигателно развитие и анемията*.“, казва Хенрик Фриис, автор на изследването и професор в Катедрата по хранене, упражнения и спорт на Университета в Копенхаген.

Краткосрочната хранителна помощ не запълва запасите от витамин В12

Недохранване

„По време на периода, през който се предоставяше хранителна помощ на децата, нивата на витамин В12 се увеличиха, преди да намалят значително след спиране на хуманитарната програма. Въпреки че им осигурихме хранителни продукти за три месеца, запасите от витамина не бяха запълнени.“, коментира Фриис.

Дори след три месеца, една трета от децата продължават да имат ниски нива на витамин В12. Обяснението е, че организмът може да абсорбира ограничено количество от органичното вещество.

„Червата на дете могат да абсорбират само 1 микрограм В12 на хранене. Това означава, че ако му липсват 500 микрограма, ще са необходими повече от няколко седмици, за да се запълнят запасите.“, обяснява Вибеки Брикс Кристенсен, педиатър и съавтор на изследването. „Освен това дългосрочните програми за хранителна помощ не са реалистични, тъй като хуманитарните организации се опитват да намалят продължителността на предоставяне на продукти, за да бъдат обхванати повече деца.“

>>> Недоимъчно хранене

Необходими са спешни действия

Предотвратяване на дефицита на витамин В12 би било най-добрият начин на действие. За съжаление, трайни решения все още няма, споделя професор Фриис.

Тъй като телата ни не могат да произвеждат В12 сами, ние трябва да си го набавяме чрез продукти от животински произход или синтетични добавки. Въпреки това в много страни с ниски доходи достъпът до животински продукти е силно ограничен за общото население. Въпросът обаче е дали добавките и храните от животински произход са начинът за превенция?

Възможно е, но проблемът в страните с ниски доходи е лошите ресурси и слабите системи на здравеопазване. Раздаването на добавки на милиони хора не е рентабилно. И за да се предостави В12 чрез храната, витаминът трябва да се добавя към храни, които са достъпни за бедното население. Това изисква индустриална експанзия, тъй като много хора в момента консумират само това, което могат да произведат сами. Освен това е необходимо законодателство, което да не се основава на доброволно участие.

Професор Фриис вярва, че има не едно решение за справяне с недохранването в страните с ниски доходи. Според него домакинствата трябва да бъдат стимулирани да отглеждат пилета и може би кози, които да бъдат използвани в превенцията на дефицит на витамин В12.

Изследователи са в постоянен диалог с Отдела за доставки на УНИЦЕФ, базиран в Копенхаген, относно това как продуктите за лечение на умерено до остро недохранване могат да бъдат подобрени.

* Friis Henrik et al. Serum cobalamin in children with moderate acute malnutrition in Burkina Faso: Secondary analysis of a randomized trial. PLOS Medicine. March 2022.

Източник:

B12 deficiency harms young children's development, and food relief is not good enough, says a new study: https://medicalxpress.com/news/2022-05-b12-deficiency-young-children-food

Още по темата:
  • Специфична чревна бактерия помага на тежко недохранени деца Специфична чревна бактерия помага на тежко недохранени деца
  • Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта
  • Лекари предупреждават за връзка между недохранването и затлъстяването Лекари предупреждават за връзка между недохранването и затлъстяването
  • Лападът е природен лек за анемия и рак Лападът е природен лек за анемия и рак
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN
146.50лв.

СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN

Безплатна доставка за България!
ФРЕЗУБИН ЕНЕРДЖИ ФИБРИ 500 мл
10.50лв.

ФРЕЗУБИН ЕНЕРДЖИ ФИБРИ 500 мл

ФРЕЗУБИН ОРИГИНАЛ ФИБРИ 500 мл
7.20лв.

ФРЕЗУБИН ОРИГИНАЛ ФИБРИ 500 мл

ФЛОРАДИКС БИЛКОВА КРЪВ сироп с желязо 250 мл SALUS HAUS
33.60лв.

ФЛОРАДИКС БИЛКОВА КРЪВ сироп с желязо 250 мл SALUS HAUS

КОПРИВА СЕМЕ 10 гр.
3.70лв.

КОПРИВА СЕМЕ 10 гр.

МАЙ РИАЛ УЕЙ БОУН-МЕРОУ ТАЙД ПЛЮС ЗА КОСТЕН МОЗЪК капсули * 30
70.00лв.

МАЙ РИАЛ УЕЙ БОУН-МЕРОУ ТАЙД ПЛЮС ЗА КОСТЕН МОЗЪК капсули * 30

Коментари към Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца
    www.framar.bg 
    на 21 May 2022 в 06:02
    Коментирайте "Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Анемия
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Хематокрит (Hct)
  • Желязо в кръвта
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Препарати, съдържащи желязо
  • Изследване на Витамин В12
  • Хемоглобин (Hb)
  • 193 000 000 души в света страдат от липса на храна, алармират от ООН
  • Алтернативно лечение на анемия

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Зарадвай деца, от семейства в неравностойно положение, с малък подарък за 1 юни

преди 2 дни, 14 часа и 54 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 295 дни, 9 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 3 дни, 17 часа и 34 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 5 дни, 11 часа и 5 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 11 дни, 16 часа и 16 мин.

Индометацин чист 99 % на прах.

преди 22 дни, 17 часа и 39 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах