Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца
Дефицитът на витамин В12 при кърмачета води до забавено двигателното развитие и анемия, според проучване на Университета в Копенхаген и международната организация „Лекари без граници“, проведено в Буркина Фасо. Резултатите от изследването са публикувани в списанието PLOS Medicine.
В Дания забавено психомоторно развитие се наблюдава при малки деца, подложени на веганска диета, въпреки че това е предотвратимо с ежедневни добавки витамин В12. За децата в страни с ниски доходи обаче шансовете да задоволят нуждите си от витамина са много по-лоши. Това се отразява в широко разпространения дефицит на витамин В12 сред малките деца в Буркина Фасо.
Недостигът на витамин В12 не само потенциално води до анемия, но може да увреди нервната система, а за малките деца органичното вещество е от решаващо значение за развитието на мозъка.
>>> Физиологично значение на витамин В12
Проучването
Когато става въпрос за недохранване, фокусът на учените е насочен предимно върху дефицитите на витамин А, цинк и желязо, докато изследванията върху недостига на витамин В12 са изключително малко. „Дефицитът на В12 е един от най-пренебрегваните проблеми в случаите на недохранване. И за съжаление, можем да видим, че хранителните продукти, които предоставяме днес, не отговарят на нуждите.“, казва Фриис, който е работил в страни с ниски доходи в продължение на много години.
В проучването са включени над 1000 деца с остро недохранване на възраст 6-23 месеца. Нивата на В12 са измерени както преди, така и след три месеца дневни хранителни дажби, съдържащи препоръчителното съдържание на витамина. В началото на изследването две трети от децата имат ниски или пределни нива на органичното вещество.
„Сред многото деца, участвали в нашето проучване, открихме силна корелация между дефицита на витамин В12 и забавеното двигателно развитие и анемията*.“, казва Хенрик Фриис, автор на изследването и професор в Катедрата по хранене, упражнения и спорт на Университета в Копенхаген.
Краткосрочната хранителна помощ не запълва запасите от витамин В12
„По време на периода, през който се предоставяше хранителна помощ на децата, нивата на витамин В12 се увеличиха, преди да намалят значително след спиране на хуманитарната програма. Въпреки че им осигурихме хранителни продукти за три месеца, запасите от витамина не бяха запълнени.“, коментира Фриис.
Дори след три месеца, една трета от децата продължават да имат ниски нива на витамин В12. Обяснението е, че организмът може да абсорбира ограничено количество от органичното вещество.
„Червата на дете могат да абсорбират само 1 микрограм В12 на хранене. Това означава, че ако му липсват 500 микрограма, ще са необходими повече от няколко седмици, за да се запълнят запасите.“, обяснява Вибеки Брикс Кристенсен, педиатър и съавтор на изследването. „Освен това дългосрочните програми за хранителна помощ не са реалистични, тъй като хуманитарните организации се опитват да намалят продължителността на предоставяне на продукти, за да бъдат обхванати повече деца.“
Необходими са спешни действия
Предотвратяване на дефицита на витамин В12 би било най-добрият начин на действие. За съжаление, трайни решения все още няма, споделя професор Фриис.
Тъй като телата ни не могат да произвеждат В12 сами, ние трябва да си го набавяме чрез продукти от животински произход или синтетични добавки. Въпреки това в много страни с ниски доходи достъпът до животински продукти е силно ограничен за общото население. Въпросът обаче е дали добавките и храните от животински произход са начинът за превенция?
Възможно е, но проблемът в страните с ниски доходи е лошите ресурси и слабите системи на здравеопазване. Раздаването на добавки на милиони хора не е рентабилно. И за да се предостави В12 чрез храната, витаминът трябва да се добавя към храни, които са достъпни за бедното население. Това изисква индустриална експанзия, тъй като много хора в момента консумират само това, което могат да произведат сами. Освен това е необходимо законодателство, което да не се основава на доброволно участие.
Професор Фриис вярва, че има не едно решение за справяне с недохранването в страните с ниски доходи. Според него домакинствата трябва да бъдат стимулирани да отглеждат пилета и може би кози, които да бъдат използвани в превенцията на дефицит на витамин В12.
Изследователи са в постоянен диалог с Отдела за доставки на УНИЦЕФ, базиран в Копенхаген, относно това как продуктите за лечение на умерено до остро недохранване могат да бъдат подобрени.
* Friis Henrik et al. Serum cobalamin in children with moderate acute malnutrition in Burkina Faso: Secondary analysis of a randomized trial. PLOS Medicine. March 2022.
B12 deficiency harms young children's development, and food relief is not good enough, says a new study: https://medicalxpress.com/news/2022-05-b12-deficiency-young-children-food
Коментари към Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца