Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер

Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер

от 28 яну 2014г., обновено на 25 март 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Съществува връзка между недохранването и развитието и прогресията на болестта на Алцхаймер, сочи проучване на китайски учени, което е публикувано на 7 март 2024 г. в списанието Frontiers in Nutrition.

Със застаряването на населението в световен мащаб се наблюдава рязко увеличение на хората, страдащи от деменция. Сред когнитивните разстройства, засягащи възрастните хора, болестта на Алцхаймер е най-разпространена. За съжаление, понастоящем фармакологичните интервенции доказват, че тези състояния са нелечими. Към момента признатите фактори, които допринасят за болестта на Алцхаймер, включват възраст, пол, наследствени мутации, засягащи аполипопротеин Е, и живот в самота. Поради това е от първостепенно значение да се идентифицират потенциалните рискови фактори, които могат да окажат влияние върху развитието и прогресията на невродегенеративното заболяване.

Според Европейското дружество за клинично хранене и метаболизъм недохранването е най-честият хранителен проблем при пациентите с деменция. Непълноценното хранене е свързано с нарушена когнитивност, ускорена прогресия и повишена смъртност сред хората с болест на Алцхаймер. Скорошно проучване, базирано на населението, разкрива, че загубата на тегло е значителна при пациенти с деменция, което потенциално служи като първоначален индикатор за когнитивен спад.

Като се има предвид, че храненето е модифицируем рисков фактор за болестта на Алцхаймер, целите на настоящото проучване са да оцени хранителния статус на пациентите с невродегенеративното заболяване и да определи потенциалната връзка.

Проучването

Настоящото проучване включва 266 души, от които 73 са здрави, 72 са с леки когнитивни увреждания вследствие на болестта на Алцхаймер и 121 са диагностицирани с деменция. За целите на изследването учените събират информация, включваща пол, възраст, образование, условия на живот, наследствени мутации, история на съпътстващи заболявания, като хипертония, хиперлипидемия, захарен диабет, хиперхомоцистеинемия, миокарден инфаркт и предсърдно мъждене, и история на приема на лекарства за когнитивно увреждане и психотропни разстройства.

>>> Лекарства за диабет от групата на сулфонуретиците забавят развитието на болестта на Алцхаймер

Освен това по време на проучването са взети кръвни проби от всички участници за оценяване на хранителния им статус чрез множество лабораторни променливи, сред които хемоглобин, кръвна захар на гладно, общ холестерол, фолиева киселина, витамин В12 и феритин.

Диета

Храненето на всеки участник е класирано според наличието на съвпадения със средиземноморската диета и специален хранителен режим, наречен MIND, който има за цел подпомогне здравето и нормалното функциониране на мозъка.

Средиземноморската диета съдържа 11 хранителни компонента, от които 7 са препоръчителни за хора с болестта на Алцхаймер (нерафинирани зърнени култури, зеленчуци, плодове, бобови растения, риба, картофи и зехтин) и 4 не се препоръчват (червено месо, птици, пълномаслени млечни продукти и алкохолни напитки). MIND съдържа 15 хранителни компонента, сред които 10 са полезни за психичното здраве (зеленолистни зеленчуци, други зеленчуци, ядки, горски плодове, боб, пълнозърнести храни, морски дарове, птиче месо, зехтин и вино), а 5 са нездравословни (червено месо, масло и маргарин, сирене, сладкиши и пържени храни).

Хранителният статус на участниците е оценен с помощта на различни скали, включително универсален инструмент за скрининг на недохранването.

Констатациите

Резултатите от проучването показват, че хранителния статус на пациентите, диагностицирани с болестта на Алцхаймер, е значително по-лош от този на хората без когнитивни увреждания*. Освен това учените установяват също, че прогресията на заболяването допълнително влошава храненето и води до недохранване.

„Понастоящем основните причини за недохранването при хората с болестта на Алцхаймер остават неразбрани. Предполага се, че факторите, влияещи върху приема на храна, като нарушения на вкуса, обонятелна дисфункция и компрометиран апетит, са основните причини за недохранването в ранния стадий на заболяването.“, коментират изследователите.

Освен това учените установяват, че по-ниския индекс на телесна маса е независимо свързан с развитието на болестта на Алцхаймер, потвърждавайки констатациите от предишни изследвания.

Настоящото проучване потвърждава твърдението, че редица променливи, свързани с храненето, са значително свързани с развитието и прогресията на болестта на Алцхаймер. Тъй като недохранването е модифицируем рисков фактор, ранното му идентифициране е изключително важно за намаляване на риска, развитието и прогресията на заболяването.

*Zhang Wei et al. An investigation into the potential association between nutrition and Alzheimer’s disease. Frontiers in Nutrition. 2024.

Източник:

Nutrition and Alzheimer's disease may be linked, study finds: https://medicalxpress.com/news/2024-03-nutrition-alzheimer-disease-linked

Още по темата:
  • Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца
  • Кристали, синтезирани на базата на органично съединение, правят възможно лечението на Алцхаймер, Паркинсон и шизофрения Кристали, синтезирани на базата на органично съединение, правят възможно лечението на Алцхаймер, Паркинсон и шизофрения
  • И канелата защитава сивото вещество И канелата защитава сивото вещество
  • Защо болестта на Алцхаймер е смятана за диабет тип 3 Защо болестта на Алцхаймер е смятана за диабет тип 3
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN
201.60лв.

СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN

Безплатна доставка за България!
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

Коментари към Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 13:04
    Коментирайте "Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Животът в беден квартал повишава риска от болестта на Алцхаймер
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Амилоидозата – един от факторите за развитие на болестите на Алцхаймер и Паркинсон
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Създадоха тест, който открива признаци на Алцхаймер до 10 години по-рано
  • Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
  • Австралия одобри лекарство за ранен стадий на болестта на Алцхаймер
  • Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
  • Катуаба, Бразилска хвойна, Муира пуама
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 273 дни, 14 часа и 38 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 888 дни, 22 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 час и 5 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 21 часа и 15 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 13 часа и 56 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 20 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАМПЕРС ПРЕМИУМ КЕЪР №2 4 - 8 кг * 224

ЛАНЗОПРАЗОЛ стомашно-устойчиви капсули, твърди 30 мг * 28 ЕКОФАРМ

ЗОФЕН таблетки 30 мг * 28 BERLIN CHEMIE

РОМАЗИК таблетки 15 мг * 30

ЕСПИРО таблетки 25 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45

S92.5 Счупване на друг пръст на стъпалото

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:42:52
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival