Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер
Съществува връзка между недохранването и развитието и прогресията на болестта на Алцхаймер, сочи проучване на китайски учени, което е публикувано на 7 март 2024 г. в списанието Frontiers in Nutrition.
Със застаряването на населението в световен мащаб се наблюдава рязко увеличение на хората, страдащи от деменция. Сред когнитивните разстройства, засягащи възрастните хора, болестта на Алцхаймер е най-разпространена. За съжаление, понастоящем фармакологичните интервенции доказват, че тези състояния са нелечими. Към момента признатите фактори, които допринасят за болестта на Алцхаймер, включват възраст, пол, наследствени мутации, засягащи аполипопротеин Е, и живот в самота. Поради това е от първостепенно значение да се идентифицират потенциалните рискови фактори, които могат да окажат влияние върху развитието и прогресията на невродегенеративното заболяване.
Според Европейското дружество за клинично хранене и метаболизъм недохранването е най-честият хранителен проблем при пациентите с деменция. Непълноценното хранене е свързано с нарушена когнитивност, ускорена прогресия и повишена смъртност сред хората с болест на Алцхаймер. Скорошно проучване, базирано на населението, разкрива, че загубата на тегло е значителна при пациенти с деменция, което потенциално служи като първоначален индикатор за когнитивен спад.
Като се има предвид, че храненето е модифицируем рисков фактор за болестта на Алцхаймер, целите на настоящото проучване са да оцени хранителния статус на пациентите с невродегенеративното заболяване и да определи потенциалната връзка.
Проучването
Настоящото проучване включва 266 души, от които 73 са здрави, 72 са с леки когнитивни увреждания вследствие на болестта на Алцхаймер и 121 са диагностицирани с деменция. За целите на изследването учените събират информация, включваща пол, възраст, образование, условия на живот, наследствени мутации, история на съпътстващи заболявания, като хипертония, хиперлипидемия, захарен диабет, хиперхомоцистеинемия, миокарден инфаркт и предсърдно мъждене, и история на приема на лекарства за когнитивно увреждане и психотропни разстройства.
>>> Лекарства за диабет от групата на сулфонуретиците забавят развитието на болестта на Алцхаймер
Освен това по време на проучването са взети кръвни проби от всички участници за оценяване на хранителния им статус чрез множество лабораторни променливи, сред които хемоглобин, кръвна захар на гладно, общ холестерол, фолиева киселина, витамин В12 и феритин.
Храненето на всеки участник е класирано според наличието на съвпадения със средиземноморската диета и специален хранителен режим, наречен MIND, който има за цел подпомогне здравето и нормалното функциониране на мозъка.
Средиземноморската диета съдържа 11 хранителни компонента, от които 7 са препоръчителни за хора с болестта на Алцхаймер (нерафинирани зърнени култури, зеленчуци, плодове, бобови растения, риба, картофи и зехтин) и 4 не се препоръчват (червено месо, птици, пълномаслени млечни продукти и алкохолни напитки). MIND съдържа 15 хранителни компонента, сред които 10 са полезни за психичното здраве (зеленолистни зеленчуци, други зеленчуци, ядки, горски плодове, боб, пълнозърнести храни, морски дарове, птиче месо, зехтин и вино), а 5 са нездравословни (червено месо, масло и маргарин, сирене, сладкиши и пържени храни).
Хранителният статус на участниците е оценен с помощта на различни скали, включително универсален инструмент за скрининг на недохранването.
Констатациите
Резултатите от проучването показват, че хранителния статус на пациентите, диагностицирани с болестта на Алцхаймер, е значително по-лош от този на хората без когнитивни увреждания*. Освен това учените установяват също, че прогресията на заболяването допълнително влошава храненето и води до недохранване.
„Понастоящем основните причини за недохранването при хората с болестта на Алцхаймер остават неразбрани. Предполага се, че факторите, влияещи върху приема на храна, като нарушения на вкуса, обонятелна дисфункция и компрометиран апетит, са основните причини за недохранването в ранния стадий на заболяването.“, коментират изследователите.
Освен това учените установяват, че по-ниския индекс на телесна маса е независимо свързан с развитието на болестта на Алцхаймер, потвърждавайки констатациите от предишни изследвания.
Настоящото проучване потвърждава твърдението, че редица променливи, свързани с храненето, са значително свързани с развитието и прогресията на болестта на Алцхаймер. Тъй като недохранването е модифицируем рисков фактор, ранното му идентифициране е изключително важно за намаляване на риска, развитието и прогресията на заболяването.
*Zhang Wei et al. An investigation into the potential association between nutrition and Alzheimer’s disease. Frontiers in Nutrition. 2024.
Nutrition and Alzheimer's disease may be linked, study finds: https://medicalxpress.com/news/2024-03-nutrition-alzheimer-disease-linked
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN
Безплатна доставка за България!ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
КРАЯТ НА АЛЦХАЙМЕР - Д-Р ДЕЙЛ БРЕДЕСЕН - ИЗТОК - ЗАПАД
СИЛНИТЕ ХРАНИ ЗА МОЗЪКА - НИЙЛ БАРНАРД - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Предотвратете появата на болести със смес от куркума, черен пипер и зехтин
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Лятно блатно кокиче, Обикновено блатно кокиче
- Как да разпознаем ранните признаци на Алцхаймер
- Подобрете функцията на мозъка си чрез логическа задача
- Доц. Маргарита Райчева: Болестта на Алцхаймер се подмладява
- Алтернативно лечение на Болестта на Алцхаймер
Коментари към Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер