Не подценявайте мозъчното сътресение
Нарушения в мозъчните структури могат да бъдат открити месеци след едно мозъчно сътресение и дълго след като пострадалият се чувства напълно възстановен, съобщава Би Би Си като се позовава на публикация на учени от Университета в Ню Мексико в списание Neurology.
Въпросът за сътресенията се дискутира от много време главно заради факта, че много спортисти са подложени на риск от постоянни контузии. След контузия на главата спортистите в САЩ почиват от една седмица до 10 дни, но това не значи, че мозъчните тъкани са се възстановили и функционират нормално.
Изследователите от Университета в Ню Мексико смятат, че лечението на сътресенията се подценява и обичайната практика спортистите да се връщат бързо към активен спортен живот трябва да бъде преразгледана.
"Дори пострадалият да се чувства по-добре, има вероятност мозъкът да не е излекуван напълно", коментира д-р Андрю Майер от Университета в Ню Мексико.
Британските лекари също са на мнение, че отношението към мозъчното сътресение е "твърде лежерно" и трябва да бъде променено.
Какво представлява мозъчното сътресение?
Това е нарушение на мозъчните функции, причинено от външен удар или натиск върху главата. Дори да няма счупване, мозъкът може да преживее силно сътресение, което да доведе до увреждане на функциите му.
Как точно?
Тъй като мозъкът е мека, желатиноподобна материя, поместена в твърда "кутия", всяка травма върху нея може да го нарани, като причини кървене, увреждане на нервните клетки, оток и нарушения във функционирането му. Повтарящи се сътресения могат да повишат риска от загуба на паметта, от влошена концентрация или продължителни главоболия.
Тези изводи са базирани на изследване на учените от Университета в Ню Мексико, които сравняват мозъка на 50 здрави доброволци с този на 50 души, претърпели сътресение.
В началото 50-те пациенти са имали проблеми с паметта, главоболие и замайване, които са отзвучали за няколко седмици. Четири месеца след инцидента, обаче, все още е имало нарушения в движението на мозъчните течности, което показва, че той не е напълно излекуван.
По този повод водещият изследовател д-р Андрю Майер сравнява мозъчното сътресение с изгарянето: "при него симптоми като болката изчезват много преди самите тъкани да са излекувани. Посланието, което трябва да запомним, е, че дори хората да се чувстват добре, възможно е да не са излекувани напълно."
Според д-р Майер съществуват доказателства, че чести, но малки удари, направени за кратко време, могат да нанесат много по-големи увреждания на мозъка отколкото само един, но тежък удар.
"Мозъкът е доста чувствителна система", казва д-р Майер.
Проф. Джон Харди от University College в Лондон, един от водещите изследователи на болестите на главния мозък във Великобритания, споделя, че не е изненадан от резултатите и предупреждава, че практиката спортистите да се връщат бързо да спортното поле трябва да се преразгледа.
"Ако имат увредено коляно, те ще отсъстват три месеца, но ако са претърпели удар в главата, ги връщат на футболното поле или на ринга веднага след като могат да броят от 10 до 1", коментира проф. Харди.
"Мисля, че отношението към ударите на главата е много лежерно. Първо, трябва да редуцираме шансовете това да се случва и, второ, когато се случи, да се отдели необходимото време за лечение, независимо колко дълго ще бъде то."
В свои предишни коментари проф. Харди беше призовал за забрана на бокса, обяснявайки, че повтарящи се удари в главата водят до деменция. Връзката между ударите и деменцията е установена при спортисти, които постоянно са подложени на удари в главата.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- 5-хидрокситриптофан
- Асоциативни корови зони
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- Главоболие сутрин след сън
Коментари към Не подценявайте мозъчното сътресение