Ниските температура са изпитание за имунитета
Ниските температури несъмнено са изпитание за имунитета ни. Така е, защото организмът изразходва повече енергия да поддържа телесната температура. Като се прибави и фактът, че студът върви ръка за ръка с влагата, независимо дали вследствие на намокряне или изпотяване, зимната почивка може да подложи на изпитание намеренията ни за веселие. Как да се противопоставим на лошата страна на зимата, за да извлечем максимално полза от положителните емоции, които винаги ни е носила?
Добрите съвети:
- Приемайте по-често храна, богата на белтъчини: за да обезоръжи вредните микроорганизми, имунната система произвежда антитела, които представляват един вид белтъци. За образуването на тези агенти, организмът се нуждае от внос на достатъчно белтъчни вещества. Това налага включването в хранителния режим на продукти като месо, млечни, бобови култури. Антиоксидантите са другите полезни елементи, които освобождават организма от отделящите се токсини от дейността на вирусите. Такива се съдържат в пресните плодове и зеленчуци.
- Не прекалявайте с мръвките: както полезен ефект за здравето, храната има и вреден и по отношение защитата от вируси. В този смисъл "здравата храна" срещу разболяване през зимата не включва прекомерната консумация на месо и месни продукти, тъй като те имат свойството да задълбочават възпалителните процеси.
- Имуностимулиращи средства: ефект от имуностимулиращи средства може да се очаква след редовен прием в продължение минимум от 2 седмици до месец. Предполага се, че осигуряват защита за 3-4 месеца занапред, макар че не дават непременно гаранция срещу разболяване.
- Хранете се редовно: около 80% от имунитета се дължи на храносмилателната ни система. Черният дроб е органът, който осигурява суровина за образуването на антитела от имунната система, като преобразува получените чрез кръвта белтъци от дейността на червата. Ако черният дроб и жлъчният мехур са натоварени, необходимата суровина за имунната система няма да стигне до нея. Срещу това помага прочистването на организма, а то се постига лесно - чрез редовно хранене 4-5 пъти на ден в по-малки порции.
- Не изключвайте напълно мазнините: мазнините не бива да се изключват въобще в храненето. Те са необходими, за да стимулират дейността на черния дроб и отделянето на застояли жлъчни сокове. Полезното количество е 30 мл на основно хранене, за предпочитане зехтин, мазнини от риба и други.
- Топли процедури и витамин С: признак на заболяване е чувството за умора. Гъделичкане в носа, често кихане, пресъхване на гърлото ,насочват за едно - трябва да се вземат мерки срещу разболяване. Срещу него помагат основно няколко изпитани действия: прием на витамин С - редуциране на натоварването, за предпочитане прекъсване на работа и отдаване на 1-2 дни почивка - взимане на топла вана на краката и прием на топъл чай - след затоплянето лягане и сън.
- Наспивайте се добре: сънят по принцип е приятел на организма срещу разболяване. Пълноценният сън с продължителност 7-8 часа поне осигурява необходимото време за съвземане на имунната система след активния период на "сражения" с "чужди тела" през деня.
- Ограничете стреса: емоционалният стрес и напрежение също рефлектират върху имунитета. Някои специалисти дори боравят с понятие като психоимунна система, с което се обяснява взаимовръзката между имунитета и нервната система. Тя също регулира имунитета, макар и не по директен път.
- Движете се: движението е най-добрият съюзник на имунната система. Това ускорява метаболизма, поради което и всички процеси на имунната система по защитните й функции срещу вируси и други вредни микроорганизми се развиват по-ускорено, което спомага бързото им елиминиране и оздравяване. Движението, състезанието, което практикуването на зимните спортове предполага, води не само до отделяне на ендорфини, вещества на удоволствието, които имат и укрепващи имунитета функции, но и на адреналин, който мобилизира възможностите на организма, включително и да се справи с моментните не толкова благоприятни за него условия и му дава устойчивост срещу заболяване
Милена Василева
Коментари към Ниските температура са изпитание за имунитета