Ниско желязо - повече стрес за организма

Известно е, че в храната от растителен произход се съдържа тривалентно желязо, което не е най-подходящата форма на жизненоважният олигоминерал. В храните от животински произход се съдържа двувалентно желязо, но количеството му не е в състояние да набави ежедневните ни нужди. Ето защо СЗО препоръчва допълнителен внос на желязо с хранителни добавки.
Отговорът на компания Altamed е точно Revita Fe. Желязото в продукта е двувалентно, и благодарение на присъствието на пчелното млечице в него, се увеличава процентът на използване на всички хранителни вещества.
В дванадесетопръстника се осъществява резорбцията на желязото, което след това се свързва с белтъчни молекули и под формата на трансферин постъпва в кръвния ток. Така желязото достига костния мозък, където протича процесът на еритропоеза, и там то се включва в молекулата на хемоглобина.
Така се избягва момента на окисление на метала и не се наблюдават странични ефекти на таблетките железни препарати - гадене, киселини, метален вкус в устата.
Какво се случва, когато желязото в организма намалее?
Причината за желязодефицитната анемия е недостатъчен внос на желязо в организма. Това най-често се наблюдава при вегетарианци, хора с лош социално-икономически статус, кърмачета и възрастни хора с лошо съзъбие (поради невъзможността за прием на месо) и недостатъчна резорбция на желязо в тънкото черво поради заболяване.
Повишени потребности на организма от желязо - това настъпва най-често при подрастващите, при бременните и при кърмачките, в резултат на което при тях приема на желязо трябва да е повишен. Понякога при лечение на друг вид анемия (например на хемолитична, пернициозна анемия или анемия в хода на бъбречни заболявания) също може да възникне относителен железен недоимък в организма, който отново предполага коригираща терапия.
Хроничната кръвозагуба е най-честата причина за настъпването на желязодефицитната анемия - обилна и силна менструация, тежко и протрахирано раждане, свързано с голяма загуба на кръв, както и кървене от гастро-интестиналния тракт - напр. хемороиди.
При децата в период на усилен растеж е възможно да има латентен железен дефицит и тогава са нарушени концентрацията и способността им за запаметяване. Според здравната статистика, всяко второ дете в училище страда от анемия, дължаща се на непълноценно хранене, стрес и прекомерна консумация на така наречените бързи храни, които са с ниско съдържание на хранителни вещества.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Полов акт при жената
- Тествайте знанията си за стрес и тревожност
- 10 начина за изграждане на психическа устойчивост
- Магнезий: Вашият мозък го обича
- 10 храни, богати на желязо, за повишаване на хемоглобина
- Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
- 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
- 7 занимания, подкрепени от науката, които понижават стреса и подобряват настроението
- Кои са основните зони от човешкото тяло, които стресът засяга, и как да ограничите вредите
- Какво да направите, когато не искате да правите нищо
Коментари към Ниско желязо - повече стрес за организма