Нов научен център в САЩ ще проучва ефекта от лекарствата върху кърмата и здравето на бебето
Над 70% от кърмещите жени по света приемат медикаменти, като листовките на 90% от тях не дават ясна информация за бременните или кърмещите жени. Поради тази причина лекарствата се приемат, без да се обръща внимание на упътванията или без разрешение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата, което обикновено се дължи на липсата на клинични проучвания върху тези две групи. Още по-неясно е дали те навлизат в майчиното мляко и дали са безопасни за бебето.
Изследователи от медицинското училище към Калифорнийския университет в Сан Диего получават финансиране, с което да създадат нов център за усъвършенстване на терапиите. В него ще се изследват ефектите от приема на различни медикаменти върху майчиното мляко и здравето на кърмачето.
Национална фармакологична база данни за ефекта от изпитваните лекарства върху кърмата и бебето
Експертите от медицинското училище обединяват усилия заедно със свои колеги от университета в Индиана и държавния университет в Охайо, за да потърсят отговори на много въпроси, свързани с медикаментозното лечение на майката и как то се отразява на здравето на бебето. Трите учебни заведения ще създадат национална фармакологична база данни за всяко тествано лекарство и неговия ефект върху организма както на майката, така и на бебето.
Фокус върху последствията от антибиотично лечение на майката
Първите проучвания в Сан Диего ще се фокусират върху антибиотиците. Те са сред най-често приеманите медикаменти от кърмещите жени и се назначават за лечение на различни видове инфекции. Тревожен е фактът обаче, че техният ефект върху развитието на кърмачето е до голяма степен неизвестен.
„Центърът за усъвършенстване на терапиите ще привлече специалисти по обработване и съхранение на данни, фармаколози и клинични изследователи, които да проучат най-често предписваните антибиотици и как влияят те на състава на кърмата и на здравето на бебето“, пояснява Адриана Тремуле, професор по педиатрия и ръководител на научния проект.
Ларс Боде, директор на центъра за изследвания върху кърмещите жени, майчиното мляко и кърмачетата към фондация „Larsson-Rosenquist“, споделя: „Майчиното мляко играе изключително важна роля за здравето както на детето, така и на майката. Затова вярвам, че, проучвайки ефектите от различните лекарства върху него, би било наистина полезно за всички.“
Екипът ще има за задача да проучи по какъв начин антибиотиците променят състава на кърмата, микробиома, метаболома и имунния отговор на бебето. Ще бъде извършен обаче и анализ, който ще разкрие дали компонентите на майчиното мляко не влияят на ефективността на медикаментите, които се предписват на кърмените бебета.
Боде уточнява: „Антибиотичната резистентност е сериозен проблем, който продължава да се задълбочава. Микробиомът е в основата на краткосрочното и дългосрочното здраве на човека. Ако антибиотиците, които пие майката, го нарушават, вредите ще са по-големи от ползите.“
Според експерта трябва да се разкрият не само евентуалните последици от антибиотичното лечение, но и доколко безопасно е то.
„Кърменето не бива да се прекратява, без да има реална причина“
Боде добавя още: „Най-голямото ми притеснение е, че обикновено, когато на майката се предпишат медикаменти, се препоръчва да спре да кърми. Не поради някаква конкретна причина, а от страх. Страх от неизвестното. През последните години много изследвания доказаха колко полезно е кърменето и за детето, и за майката. Кърмените бебета по-рядко развиват инфекции и алергии и по-рядко страдат от затлъстяване. А кърмещите жени са по-малко застрашени от рак на гърдата или яйчниците. Не искаме лекарите да са изправени пред ситуация, в която да препоръчват на майките да не кърмят повече, само защото не са известни всички рискове, свързани с предписваните от тях лекарства.“
Кристина Чембърс, професор в медицинското училище в Сан Диего, разкрива: „При разработването на медикаменти винаги вземаме под внимание здравето на бременните и кърмещите жени. За да сме сигурни обаче, е нужно те самите да бъдат включени в изпитанията. За щастие, през последните години забелязвам някои положителни промени и една от тях е, че част от тях вече са съгласни да участват. Проф.
Чембърс ще ръководи проучванията в Центъра за усъвършенстване на терапиите.
Освен изследвания върху майки и бебета, експертите от центъра ще обработват данни и ще стартират някои научни експерименти върху мишки. Финансирането на Центъра за усъвършенстване на терапиите е резултат от сътрудничеството между лекари и учени от медицинското училище на Калифорнийския университет в Сан Диего и детската болница „Rady“.
„Екипът работи съвместно дълги години. Успехът на новия център е възможен само, когато се обединят експертизите на различни специалисти“, обобщава Боде.
Do a Mom’s Medications Affect Her Breast Milk and Baby? New Center Investigates: https://www.newswise.com/articles/do-a-mom-s-medications-affect-her-breast-milk-and-baby-new-center-investigates
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИП МАМА БИО ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ 2345 филтър * 20
ФАРМАСИ ЛАБОРАТЪРИС ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки * 30
ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН 200 г БИЛКИ КАРМЕН
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168
Безплатна доставка за България!МЕДЕЛА ДИШАЩ СУТИЕН ЗА БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ KEEP COOL РАЗМЕР L БЯЛ
НовСОЛГАР СМИНДУХ капсули * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при ларингит
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- 9 храни и лекарства, които не трябва да комбинирате
- Лечение при баланит
Коментари към Нов научен център в САЩ ще проучва ефекта от лекарствата върху кърмата и здравето на бебето