Дългосрочни последици за здравето от работата на смени
Работата, включваща нощни смени, ротационни графици и удължено работно време, неминуемо се отразява на живота на човек, тъй като влияе върху много неща, сред които хранене, спортуване, поддържане на добри взаимоотношения, модели на сън. Страничните ефекти от необичайния модел на работа обаче могат да се запазят дори след преминаване към нормирано работно време, което крие риск от развитие на хронични здравословни проблеми в зряла възраст.
Дългосрочно въздействие на работата на смени върху здравето и благосъстоянието
Най-голямото предизвикателство за здравето, пред което са изправени работещите на смени, е нарушаването на циркадния ритъм (всички функции на тялото, които следват 24-часов цикъл), който се влияе главно от външни фактори като светлина и тъмнина. Работата на смени – особено през нощта – често нарушава функциите на тялото, регулирани от циркадния ритъм, включително цикъла сън-бодърстване.
>>> Две кратки дремки по време на нощна смяна противодействат на сънливостта и умората
Колкото по-дълго човек работи на смени, толкова по-висок е рискът от хронични здравословни проблеми, сред които:
Рак
Доказано е, че нарушеният циркаден ритъм влияе негативно на клетъчната функция. Промените, свързани с работата на смени, могат да попречат на възстановяването на ДНК, клетъчните цикли и клетъчната смърт. Продължаващите дълго време смущения в циркадния ритъм дори могат да доведат до рак според Националната токсикологична програма на САЩ.
Дори и човек да спи достатъчно, работата на смени може да повлияе на производството и освобождаването на мелатонин – хормон, който подпомага по-бързото заспиване и дълбокия сън. Когато клетките не функционират нормално и не се възстановяват по време на сън, увреждането на ДНК се натрупва, което увеличава значително риска от развитие на рак.
Сърдечносъдови заболявания
Доказано е, че работата на смени може да изложи човек на по-висок риск от сърдечни заболявания и инсулт. Проучване, проведено през 2015 г., установява, че рискът от смърт вследствие на сърдечносъдови заболявания е по-висок при жените, работещи на ротационни нощни смени в продължение на пет или повече години, в сравнение с тези, които никога не са работили нощно време.
Експертите свързват по-високия риск от сърдечносъдови заболявания при работещите на смени с:
- хроничен стрес, причинен от ненормираното работно време;
- високо кръвно налягане, свързано с по-дългата продължителност на работния ден;
- метаболитни рискови фактори, включително висок индекс на телесна маса и тютюнопушене.
Стомашно-чревни нарушения
Хората, които работят на смени, са по-склонни да изпитат:
- стомашен дискомфорт;
- запек;
- диария;
- синдром на раздразненото черво.
Чревната дисфункция може да бъде резултат от лишаване от сън, свързано с работата на смени. Консумираната храна също е възможно да увеличи риска от дългосрочно стомашно-чревно заболяване, тъй като диетата на работещите на смени много често включва преработени продукти, чиито добавки могат да повлияят негативно на микробиома на червата.
Психични разстройства
Работата на смени затруднява поддържането на добри взаимоотношения и може да бъде изключително изолираща. Хората, работещи през нощта, също е по-вероятно да изпитат стрес или психологически затруднения, отколкото тези, които работят само през деня.
>>> Голяма част от хората, работещи на смени, не се приспособяват към нощния труд
Проучване, включващо над 175 000 души, установява, че работата на смени е свързана с по-висок риск от развитие на тревожност и депресия.
Метаболитни нарушения – затлъстяване, метаболитен синдром и диабет тип 2
Метаболитните нарушения са състояния, които се развиват вследствие на нарушен метаболизъм – процес на превръщане на храната в енергия. Работата на смени може да наруши баланса на хормоните на щитовидната жлеза, които имат водещо значение за метаболитните процеси.
Ненормираното работно време увеличава риска от метаболитни нарушения, тъй като е свързано с:
- по-висок индекс на телесна маса;
- хормонален дисбаланс;
- нездравословен начин на живот.
Съвети за справяне с дългосрочните въздействия на работата на смени
Воденето на здравословен начин на живот и получаването на подкрепа могат да намалят риска от хронични заболявания, свързани с работата на смени. Хората с ненормирано работно време е препоръчително да се фокусират върху:
- Здравословни хранителни навици – Центровете за контрол и превенция на заболявания на САЩ препоръчват да не се яде между полунощ и 6 часа сутринта, както и да се консумира здравословна, богата на хранителни вещества храна.
- Качествен сън – Хората, които работят на смени, е хубаво да се придържат към стратегии за сън, които са в съответствие с техните индивидуални нужди, работен график и домашна среда.
- Поддържане на добри взаимоотношения – За подобряване на качеството на взаимоотношенията с близките хора е препоръчително поне веднъж седмично човек да отделя достатъчно време за семейството и приятелите си.
5 long-term health effects of shift work: https://www.uclahealth.org/news/article/5-long-term-health-effects-shift-work
Продукти свързани със СТАТИЯТА
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY LILAC 36-41 057301
VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY GREY 39-46 057702
Безплатна доставка за България!VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY BLUE 39-47 057102
Безплатна доставка за България!ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ОФИС
ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД 542
ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Тормозът на работното място трябва да се третира като проблем на общественото здраве
- Работещите на смени са по-склонни към напълняване
- Работа на мускула
- 5 признака, че колегата ни е психопат
- НАРЕДБА № 28 от 9.12.2008 г. за устройството, реда и организацията на работата на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти
- Нездравословна работна среда: Как да прецените нивата на токсичност на работното си място
- 4 стратегии за справяне с токсични колеги
- Техниката за продуктивност „Помодоро“ – какво представлява и как да я приложите
Коментари към Дългосрочни последици за здравето от работата на смени