Обилното месечно кървене може да бъде симптом на недиагностицирано нарушение
Близо 30 на сто от жените съобщават за тежки менструални периоди в даден момент от репродуктивните си години, изразяващи се в обилно кръвотечение. До 15% от тях имат скрито нарушение на кръвосъсирването и все пак повечето от тях никога не са диагностицирани, като по този начин хиляди дами страдат от лечими проблеми, коментира д-р Паула Джеймс, хематолог и клиничен учен в Queen's University, Канада.
Тези жени са изложени на риск от остри кръвоизливи, водещи до преливане на кръв и до необходимост от хистеректомия. Нарушенията в кръвосъсирването, които засягат представителките на нежния пол, включват болестта на Вилебранд и хемофилия. И двете са наследствени и са причинени от ниски нива на факторите на кръвосъсирване (протеини, необходими за нормалното съсирване на кръвта).
В семейства с подобни нарушения жените обикновено не съзнават, че менструацията им е тежка, защото останалите жени във фамилията също имат подобни проблеми и за тях това е нормално. Освен това все още съществуват социални стигми по отношение на открита дискусия за менструалния период, които трудно могат да бъдат преодолени. Липсва и точна информация за нормалните и анормалните периоди.
Основните характеристики на тежките и анормални периоди включват нуждата от смяна на превръзката или тампона повече пъти в рамките на един час, желязодефицитната анемия, често подгизване на чаршафите с кръв и кървене, което продължава повече от 7 дни. Желязодефицитната анемия е от особено значение, защото води до умора и недостиг на въздух, както и до неспособност за справяне в училище или на работа.
Дефицитът на желязо и тежките менструални периоди твърде често са пренебрегвани, но могат да бъдат признаци на скрито нарушение в кръвосъсирването. И двете са лесно лечими, стига да се постави точната диагноза.
Жените, които имат хемофилия, често се определят само като носители, които предават мутиралия ген на децата си. Тяхното кървене често не се лекува поради това погрешно схващане. Според д-р Джеймс близо 30 до 40% от носителките на хемофилия имат анормално кървене, включително тежка менструация, кръвоизлив след раждане и кръвоизлив в ставите. Някои, но не всички, имат ниски нива на фактори на кръвосъсирване.
Ефективните лечения при жени с тези нарушения са широко достъпни. Те включват орални контрацептиви, медикаменти като транексамова киселина и дезмопресин. Съществуват и гинекологични опции като вътрематочно устройство с левоноргестрел и ендометриална аблация.
В редки случаи жени с кръвни нарушения се нуждаят от инфузии на фактор на кръвосъсирването, за да контролират тежките менструални периоди. Ако желязото е с ниски стойности, приемът на добавката е ключов компонент в лечението. Приемът на желязо сам по себе си не е достатъчен, за да компенсира недостига, особено ако вече е налице анемия.
Има организации, които фокусират дейността си върху повишаването на осведомеността на обществото относно кръвните нарушения. Ролята на нови терапии за жени с хемофилия не е ясна и са необходими допълнителни изследвания, за да се разбере защо точно тези жени кървят.
Инструментът за самоконтрол на кървенето Self-BAT е свободно достъпен и може да покаже дали симптомите на кървене са нормални или анормални. Високият показател означава увеличен риск за наличие на нарушение в кървенето и трябва да се обсъди с личния лекар.
sciencealert.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЯЛ РАВНЕЦ тинктура 100 мл БИОТИКА
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ МАТОЧНИ КРЪВОТЕЧЕНИЯ 160 г
ТУРНИКЕТ БЕЗ ЛАТЕКС
АПИМЕД ХЕМОПРО маз 20 г
ИЗРАЕЛСКА ПРЕВРЪЗКА FCP-03 4 WOUND STOP PRO
АКУТОЛ СТОП СПРЕЙ 60 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Циклични промени в ендометриума
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Японска акация, Японска софора
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Миризлива бизонова трева
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Южна копривка
- Натурални средства и билки за разреждане на кръвта
Коментари към Обилното месечно кървене може да бъде симптом на недиагностицирано нарушение