Цветът на банския е важен за безопасността на детето във водата
Акценти
|
Знаете ли защо е важно да избирате внимателно цвета на банския на вашето дете? Според специалистите има цветове, които се забелязват много по-лесно във водата и това би помогнало на вас или спасителя да реагира бързо, ако то е започнало да се дави.
„Яркият и контрастиращ цвят на банския се различава по-лесно във водата и така лесно можем да разберем къде е детето в момента, особено ако ситуацията е животозастрашаваща“, казва Бърнард Фишър, директор по здраве и безопасност в Американската асоциация на спасителите.
Избягвайте пастелни, сиви и зелени цветове
Той допълва, че е добре да се избягват бледосиният, сивият и зеленият цвят, които могат да се слеят с цвета на водата или на плочките в басейна. Избирайте неоново жълто, оранжево, розово и яркочервено.
Виат Вернет, спасител във Флорида, е на мнение, че ролята на цвета на банския се подценява, а всъщност той често се оказва решаващ. Той допълва, че ярките цветове помагат не само при спасяването на давещи се, но и при намирането на загубили се по плажа деца. Мъжът се обръща към родителите да правят снимка на детето с банския, с който е облечено, за да може, ако се наложи да бъде издирвано, да улеснят работата на спасителния екип.
Тест за видимост на различните цветове бански костюми във вода
Компанията Alive Solutions, която провежда обучения и предлага средства за безопасност във вода, провежда два експеримента, за да докаже защо е добре да избираме ярък цвят за банския костюм на детето. Резултатите все още не са прегледани и одобрени от специалисти в областта.
По време на първия експеримент служители на Alive Solutions пускат във водата на басейн или в езеро 14 различни по цвят бански костюми с цел да определят тяхната видимост.
За басейн най-подходящи са неоново розово и оранжево
Тестът показва, че най-лесно забележими в басейн със светло покритие на дъното са неоновото розово и оранжево. Тъмните цветове също се забелязват, но понякога хората ги възприемат погрешно като сянка, листа или замърсен участък. Белите и светлосините бански костюми не се виждат и бързо се сливат с водата в басейна.
„Светлите цветове и синкавите нюанси изглеждат по-скоро като заслепяващо петно или отражение на облаците, а в някои случаи просто се сливат със заобикалящата среда“, пояснява Натали Ливингстън, собственик на компанията Alive Solutions.
В естествен воден басейн заложете на неоново оранжево или жълто, но не и на неоново розово
На дълбочина около 45 см в езеро отново неоновите цветове се забелязват най-бързо – неоново оранжево, жълто или зелено. Неоново розовото обаче не контрастира толкова добре с дъното на езерото. Белият бански костюм също се вижда сравнително добре, защото отразява светлината, но все пак неоновите цветове са за предпочитане. Всички останали цветове се сливат със средата.
Като цяло Ливингстън препоръчва неоновите цветове, без значение дали детето ще влиза в басейн, море или езеро.
» Как да разпознаете и спасите човек, който се дави
Слабото вълнение на водната повърхност изкривява образите
Тя отбелязва: „Водата не е като въздуха, не всичко се вижда такова каквото е. Дори и най-слабото вълнение по водната повърхност или отблясък могат да ни заблудят. Видимостта във водата може да бъде подобрена или влошена от цвета на банския или дрехата, с която сме облечени.“
Натали Ливингстън има 25-годишен стаж като спасител и през годините е забелязала, че децата, облечени в тъмни или пастелни цветове се забелязват най-трудно. Тя си спомня разказите на родители, които са споделяли, че благодарение на яркия цвят на банския са успели да спасят детето си от удавяне, защото са го забелязали с крайчеца на окото си.
Разбира се, цветът на банския не е толкова важен, ако възрастните наблюдават детето през цялото време, но все пак е допълнителна предпазна мярка.
Как да намалите риска от удавяне
Безопасността във водата не зависи единствено от цвета на банския костюм. Д-р Маниша Агарвал, доцент по педиатрия и спешна медицина от медицинско училище Emory, споделя: „Важно е детето да умее да плува, което, разбира се, не означава, че родителите му могат да го оставят без надзор.
Възрастните трябва да са запознати с признаците на удавяне. То не изглежда така както във филмите – силни писъци и викове за помощ. Удавянето в реалния живот най-често се случва тихо и много бързо.“
Удавянето в реалния живот се случва тихо и много бързо
Специалистът допълва, че давещото се дете не би се сетило да започне да вика. То обикновено се опитва да задържи главата си над водата, затова е по-разумно родителите да се оглеждат. Агарвал подчертава, че потъването може да се случи в рамките на 30 до 60 секунди, след което вече може да е изцяло под вода и да не бъде забелязано от разстояние.
Ако сте на басейн, се уверете, че той е ограден от четирите страни, за да не падне малчуганът в него.
Първа помощ при удавяне
Все пак, ако се случи най-лошото, трябва да можете да направите сърдечен масаж и да се обадите на 112. В случай че инцидентът е в язовир или море, задължително си сложете спасителна жилетка, преди да влезете.
По данни на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията случайното удавяне в Щатите зачестява. То е и основната причина за смърт при децата между 1 и 4 години.
Уроците по плуване могат да намалят риска от удавяне с 88%
Според някои проучвания уроците по плуване при сертифициран инструктор намаляват с 88% риска от удавяне при малчуганите. Президентът на училището по плуване Big Blue Крис Деджонг е на мнение, че всяко дете може да посещава курс по плуване след навършване на първата си годинка. „Ако започнат да посещават уроците по плуване от толкова крехка възраст, по-лесно се справят със страха си и преодоляват с лекота препятствията при преминаване в по-горна възрастова група“, казва той.
Той е категоричен, че уроците по плуване са най-добрият начин за предпазване на децата от удавяне. Освен това така те се запознават с всички рискове и се научават как да реагират в ситуация, когато друг човек се нуждае от помощ. Деджонг допълва, че обикновено малчуганите под 10-годишна възраст се давят в басейни в техните домове, а юношите над 14-годишна – в естествени водни басейни.
The color of your child’s swimsuit can play a role in their safety at the pool, experts say: https://edition.cnn.com/2024/06/07/health/swimsuit-color-pool-safety-wellness/index.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА МОРЕ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ И ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
БИГДЖИГС ДЪРВЕНА ИГРАЧКА - ЛАБИРИНТ - МОРЕ BB127
БИГДЖИГС ДЪРВЕНИ МАГНИТИ - МОРСКИ БРЯГ BJ272
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ПОРТОФИНО 250 мл
МАГНЕ МАРИН НАТУРАЛЕН МОРСКИ МАГНЕЗИЙ капсули 350 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА
МОРСКИ ОБРЕДИ - УИЛЯМ ГОЛДИНГ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Саргасум
- Алготерапия - лечебните свойства на водораслите
- Ползата от дишане на йодни пари на морето
- 6 упражнения в басейн, с които да поддържате форма през лятото
- Плувен басейн към Спортна база на 150 ОУ "Цар Симеон Първи"
- Как да си помогнем, ако ни опари медуза
- Кои са най-красивите морски създания на света
- Домашни средства срещу белене на кожата след слънчево изгаряне
- Страхотна колекция от морски стъкла
- Водна топка
Коментари към Цветът на банския е важен за безопасността на детето във водата