Откриха противоракови свойства в ибупрофена
Ибупрофенът може да спира растежа на раковите клетки и в тази връзка да се използва за лечение на рак на простатата, рак на червата и други, по-редки видове рак.
"Това популярно колкото аспирина и парацетамола противовъзпалително средство притежава и противоракови свойства", пише Medical News Today, като се позовава на изследването на учени от Bath University, Англия.
За разлика от много други лекарства, ибупрофенът съществува в две форми - R и S. Противовъзпалително действие има само S-формата, но организмът може да превръща R-формата в S чрез процеса инверсия. Въпросът е там, че в раковите клетки е открито повишено съдържание на ензима AMACR, който е необходим за осъществяване на тази инверсия. Според учените, ако AMACR се занимава в превръщането на ибупрофена от R-форма в S-форма, той няма да има време и ресурси да работи и за раковите клетки. В резултат - туморът ще престане да расте.
Учените подчертават, че преминаването на ибупрофена от една форма в друга е било известно още през 70-те години, но едва сега са идентифицирани белтъците, с помощта на които AMACR действа.
Това не е първото откритие, свързано със странични действия на ибупрофена при продължителна употреба, между които са увреждане на бъбречнити функции и язва на стомаха.
Преди 5 години американци съобщиха, че продължителният прием на лекарството (и на други нестероидни противовъзпалителни средства) защитава организма от болестта на Алцхаймер.
Изследване на 250 000 доброволци сочи, че онези, които са вземали ибупрофен повече от 5 години, развиват с 40% по-малко деменция от хората, които не «обичат» това лекарство. Смята се, че приемът на ибупрофен намалява отлагането на протеини в мозъка, което е характерно за болестта на Алцхаймер.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
ОРИЗОВ ПРОТЕИН прах 250 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
АМИГОС АМИГДАЛИН B17 капсули 100 мг * 60 DR. GREEN
ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАГА ЕСЕН - ЯБЪЛКА, КРУША, ЛИСТ ОТ СМОКИНЯ * 24
НАУ ФУДС БОСВЕЛИЯ капсули 250 мг * 120
НОРМАЦЕЛ ПРОТЕКТ капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Натурални средства срещу липоми
- Д-р Веселин Иванов Киров
- Премахват 11-сантиметров тумор от вулвата на 57-годишна жена
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
- Supportan® в хранителната терапия на пациенти с онкологични заболявания
- Д-р Георги Димитров, д.м.
- Лечение при мастит
Коментари към Откриха противоракови свойства в ибупрофена