Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Бременност и майчинство Влияе ли броят на децата в семейството върху риска от сърдечносъдови заболявания при родителите

Влияе ли броят на децата в семейството върху риска от сърдечносъдови заболявания при родителите

от 06 фев 2017г., обновено на 04 юни 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Влияе ли броят на децата в семейството върху риска от сърдечносъдови заболявания при родителите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В ново изследване на специалисти от Европейската асоциация по кардиология е установена необичайна връзка между броя деца в семейството и повишения риск от сърдечносъдови заболявания при майката и бащата.

Хората, които са решили да имат повече от едно дете, е добре да следят здравето на сърцето си и по-често да ходят на профилактични прегледи. Според резултатите от изследването при две или повече деца в семейството рискът от развитие на сърдечносъдови заболявания значително нараства. Обикновено майката и бащата са по-предразположени към исхемична болест на сърцето, предсърдно мъждене и аритмия. Тази закономерност се потвърждава и от здравните показатели за състоянието на 500 000 човека, участвали в проучването.

Учените са стигнали до заключението, че когато детето в семейството е едно, родителите са в най-добро здраве. С всяко следващо отроче те стават по-податливи на различни здравословни проблеми.

"Едно дете не би натоварило толкова родителите си в икономически и финансов аспект, особено когато те вече са в напреднала възраст. Две и повече деца със сигурност увеличават стреса – при бащата – финансов, а при майката – свързан с хормонални изменения“, коментират специалисти.

Ново проучване разкрива, че не само семейната история или предразположеността към този тип заболявания играе роля, но и семейната структура и редът при раждане на децата.

Задълбоченият анализ обхваща хора на възраст 30-58 години, като изчислява риска от леки и тежки сърдечносъдови нарушения в зависимост от броя на децата в семейството и реда им на раждане. Проследяването на здравословното им състояние продължава 25 години.

Екипът, заел се с тази нелека задача, е ръководен от проф. Петер Нилсен от университета „Lund“ в Швеция, а заключенията са публикувани в списание „BMJ Open“.

Връзката между семейната структура и сърдечносъдовите заболявания

Данните за семейната структура в страната са взети от шведския регистър на поколенията. Той съдържа информация за биологичните родители на над 95% от населението, родено между 1931 г. и 1961 г., предоставяйки най-обширната възможна база данни.

Учените въвеждат данни за 1,36 милиона мъже и 1,32 милиона жени на възраст 30-58 години през 1990 г. След това изчисляват степента на риск от леки и тежки/ потенциално фатални сърдечносъдови нарушения и общата смъртност, базирайки се на издадени смъртни актове и документи за изписване от болнично заведение между 1990 г. – 2015 г.

Рискът от проблеми със сърцето и кръвоносните съдове е тясно свързан с образованието, семейното положение и съпътстващи заболявания като например диабет. Ето защо експертите коригират получените резултати спрямо тези променливи, за да получат стойности, които отразяват единствено влиянието на семейната структура.

Потенциален ефект от семейната структура върху риска от сърдечносъдови нарушения – брой деца и ред на раждане

Ако се отчита броят на децата, то родителите на повече от едно са по-малко застрашени от смърт в сравнение с онези двойки, които все още нямат отрочета.

Мъжете с едно или две деца страдат от сърдечносъдови проблеми по-рядко, отколкото тези без нито едно. За сметка на това, многодетните бащи (с 4 или повече наследници) попадат във високорисковата група. При тях също така е по-голям рискът от коронарни усложнения.

Сходни са заключенията и по отношение на жените. Майките с повече от три деца са по-застрашени от сърдечносъдови заболявания* и проблеми с коронарната артерия.

Как редът на раждане влияе върху здравето на децата?

Редът на раждане е свързан с риска от сърдечносъдови болести при самите деца. Първото отроче в семейството обикновено по-рядко страда от такива нарушения и от коронарна болест в сравнение с всяко следващо дете.

Интересно е обаче, че рискът от смърт е по-голям при първородните деца.

Д-р Рандолф Мартин, почетен професор по кардиология към университета „Emory“ в Атланта, потвърждава, че изследването е наистина мащабно, но то има само наблюдателна цел, без да търси причинно-следствена връзка.

Ограничения на изследването

Д-р Мартин изтъква няколко основни ограничения.

  • Не се вземат под внимание важни рискови фактори като ИТМ, тютюнопушене, начин на хранене, степен на физическа активност и социално-икономически статус.
  • Няма достатъчно информация за починали деца в семейството, както и дали те най-често са първородните или пък не.
  • Всички участници са родени между 1932 г. и 1960 г., когато нараства осведомеността за рисковете от сърдечносъдови заболявания и зачестяват кампаниите за превенция. Участниците, родени в края на 50-те години например, са по-слабо застрашени от сърдечносъдови болести, тъй като вече са добре запознати с вредите от тютюнопушенето. През 30-ти и 40-те години населението е с много по-ниска здравна култура.
  • Социалните фактори имат голямо значение както за самата семейна структура, така и за здравословното състояние на членовете на семейството, в частност тяхното сърдечносъдово здраве.
  • Изследването е проведено в Швеция – страна, известна със стабилната си социална система, която полага големи грижи за гражданите. В много други държави ситуацията е съвсем различна.

Авторите на проучването също признават, че е необходимо да се съберат допълнителни данни, за да се потвърди евентуалната връзка между броя на децата в семейството, реда им на раждане и здравословните проблеми.

Според СЗО сърдечносъдовите заболявания са основната причина за смъртността при хората в световен мащаб.
Някои от рисковите фактори са семейна обремененост, начин на живот и нездравословни навици като тютюнопушене и консумация на вредни храни.

* Nilsson PM, Sundquist J, Sundquist K, et al. Sibling rank and sibling number in relation to cardiovascular disease and mortality risk: a nationwide cohort study. BMJ Open. 2021

Източник:
  • Does being part of a larger family raise cardiovascular risk?: https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-being-part-of-a-larger-family-raise-cardiovascular-risk
  • Sibling rank and sibling number in relation to cardiovascular disease and mortality risk: a nationwide cohort study: https://bmjopen.bmj.com/content/11/6/e042881
Още по темата:
  • Как натрапчивото присъствие на родителите може да навреди на децата Как натрапчивото присъствие на родителите може да навреди на децата
  • Как трябва да се дават лекарства на децата Как трябва да се дават лекарства на децата
  • Прави ли ни бракът по-добри родители? Прави ли ни бракът по-добри родители?
  • Хубаво е родителите да оставят децата си да плачат, плачът е полезен Хубаво е родителите да оставят децата си да плачат, плачът е полезен
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
9.95лв.

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС

РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
14.00лв.

РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА

НАЙ-ЩАСТЛИВОТО БЕБЕ - Д-Р ХАРВИ КАРП - СИЕЛА
18.00лв.

НАЙ-ЩАСТЛИВОТО БЕБЕ - Д-Р ХАРВИ КАРП - СИЕЛА

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА
15.00лв.

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА

ДА ОЦЕЛЕЕШ КАТО РОДИТЕЛ 3 - МАЙКО МИЛА - ЕЛИСАВЕТА БЕЛОБРАДОВА, КРАСИМИРА ХАДЖИИВАНОВА - СИЕЛА
20.00лв.

ДА ОЦЕЛЕЕШ КАТО РОДИТЕЛ 3 - МАЙКО МИЛА - ЕЛИСАВЕТА БЕЛОБРАДОВА, КРАСИМИРА ХАДЖИИВАНОВА - СИЕЛА

Коментари към Влияе ли броят на децата в семейството върху риска от сърдечносъдови заболявания при родителите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Влияе ли броят на децата в семейството върху риска от сърдечносъдови заболявания при родителите
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 05:56
    Коментирайте "Влияе ли броят на децата в семейството върху риска от сърдечносъдови заболявания при родителите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Бременност и майчинство
  • д-р Снежина Радева Божидарова-Филипова
  • ACE инхибитори
  • д-р Мария Николова Георгиева
  • д-р Кирил Неделчев Иванов
  • д-р Радослав Томов
  • д-р Йовка Стойчева Петрова
  • Домат
  • д-р Орлин Ангелов Цветков
  • д-р Петя Николаева Чобанска
  • д-р Елена Костадинова Арабаджийска
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 155 дни, 20 часа и 38 мин.

*Ашваганда и хормоналният баланс при жените: Как билката влияе на менопаузата и ПМС

преди 286 дни, 14 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 14 часа и 7 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 6 часа и 49 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 13 часа и 40 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 20 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival