Подбирайте внимателно плодовете и зеленчуците
Причината за тези аномалии е ясна - пестицидите и химикалите с които се обработват плодовете и зеленчуците, за да се запазят в добър вид при съхраняването им. Някои плодове, особено вносните, претърпяват обработка с 5-6 вида химикали, за да издържат на дългия път. Тези химически вещества остават в кората и в меките части под нея и с плода попадат в организма. Пестицидите са другите отровни вещества, които поемаме.
Днес учените твърдят, че почти няма жив организъм на Земята, който да не съдържа пестицидни остатъци, който да не съдържа пестицидни остатъци. Те се съдържат дори в тъканите на неродените деца и в майчиното мляко. Действието на пестицидите върху човешкия организъм е коварно, защото те се излъчват много бавно от него и постепенно се натрупват в мастната тъкан, която участва в изграждането на всички органи.
Така тези отрови проникват и на клетъчно равнище като увреждат една от най-важните функции на клетката -окисляването и произвеждането на енергия. Но въпреки това земеделие без пестициди е почти невъзможно. При многото вредители и болести по растенията реколтата би била твърде слаба и недостатъчна за изхранване на населението.
Ясно е, че ще си по-хапваме пестициди, но поне за децата трябва да се направи така, че да се намали тяхното количество и вредно действие. Ако имате връзка със село-добре. Там могат да се отглеждат екологични плодове и зеленчуци без торове, кокошки, които не се тъпчат с антибиотици и хормони и които снасят истински, вкусни яйца. За останалите остава да си отваряме очите на четири, особено когато пазаруваме за децата.
Пазарувайте от така наречените екологични магазини, които се намират в големите пазари. В тях продукцията се изследва всеки ден за нитрати със специална апаратура. Цената на продуктите е малко по-висока, но си струва, когато е за здравето.
Не се стеснявайте да попитате продавача има ли съответния сертификат. Разбира се, това не е стопроцентова гаранция за качество, но се предполага, че за по-крупните производители контролът за безопасност на продукцията е задължителен. Понякога добра находка е и някоя баба от село, която предлага на пазара скромно количество зеленчуци. Едва ли тя има средства за пестициди. Ако искате да сте напълно сигурни, изследвайте продукта в специалните центрове. Така ще откриете своя сигурен доставчик.
Огледайте добре плодовете и зеленчуците, преди да ги купите. Прекалено едрите не будят доверие, най-вероятно са "напомпани" с нитрати. Плодът трябва да е неувреден, да няма натъртвания. Дори едно кафяво петно говори, че той вече е заразен и не само не е полезен, но и че ще се скапе за няколко часа. Неспецифичната миризма, необичайният цвят и размер трябва да ви карат да се замислите над покупката си. Специално за ягодите добър ориентир за качеството и сладостта е миризмата им. Ягоди без характерния аромат са брани зелени и узрели насилствено и не са сладки, нито витаминозни.
Измиването и обелването са най-важните процеси, за да намалите донякъде количеството на вредните химикали и пестициди. Цитрусовите плодове мийте с гореща вода и сапун. Същото се отнася и за вносните ябълки (ще ги познаете по необичайния вид и лъскавина и хлъзгавата повърхност). Задължително белете краставиците и ябълките толкова по-дълбоко, колкото по-малко е детето. Цитрусовите плодове трябва да са свежи, сочни, без горчив вкус и да нямат сивобели петна. Не използвайте корите им за сладка или подправки. Ако плодовете са много съмнителни за нитрати, или не ги яжте, или използвайте само сока им. Нитратите се отлагат в съединителната тъкан на растенията, така че сокът им е много по-чист. Ягоди? те трябва да се измиват обилно с вода една по една. При тях се крие и друга опасност. Полепналата по тях пръст може да съдържа яйца от кучешка тения, разнасяни от животните чрез изпражненията им. Това се отнася за всички нискорастящи растения - марули, салати, лук, чесън, спанак и др.
Съхранението на плодовете и зеленчуците е особено важно за запазване на техните качества. Те са полезни само когато са пресни. С всеки изминал ден от съхранението си губят от витамините и минералите си. Най-добре това става в хладилник в найлонови пликове. Измиват се непосредствено преди консумация, а не предварително. Ягодите са много крехък плод и трябва да се съхраняват внимателно. Неизмити се поставят в стъклена купа в хладилника, покриват се с надупчено фолио, за да не се запарват и да изгният. За по-дълго време плодовете и зеленчуците най-добре запазват витамините си, когато се замразят във фризера. Трайността им там е не повече от 10 месеца.
За най-малките деца най-сигурни са фабрично приготвените сокове и пюрета, особено на известните фирми. Те работят по европейски стандарти и компромиси с качеството са невъзможни. При тях контролът на изходните продукти е много стриктен и може да сте сигурни, че детето ви се храни с качествена храна, която напълно задоволява нуждите на детето за съответната възраст.
Коментари към Подбирайте внимателно плодовете и зеленчуците