Преяждането - сериозна заплаха за вашето здраве
Само още няколко дни и пред магазините за хранителни стоки ще се извият километрични опашки от хора с колички, пълни с храна и с напитки. Време е за празник, време е за трапези и за почивка.
Но след като минат празниците, началото на януари ще ни намери с няколко килограма повече, в лоша форма, сънлив, с главоболие, с нередовен стомах. Не се чудете за причините - това са преяждането и препиването. И докато повечето хора ги третират като национален феномен, повод за гордост и възхищение от достиженията ни на масата, лекарите от Спешните центрове биха ви казали друго...
Но нека да отворим кутията на Пандора и да ви представим съветите на Фрамар, с които се надяваме да ви вменим малко разум, минути преди да сте захапали сочната мръвка и отпили поредната кана с червено вино.
- Комбинацията от мазни храни с алкохол е задължителна за всяка трапеза. Но знаете ли, че това е предпоставка за панкреатит /възпаление на задстомашната жлеза/, едно от най-разпространените заболявания след празниците. Ако не се овладее навреме, може да се стигне и до смъртен изход.
- При преяждане често можете да получите връщане на киселини от стомаха по хранопровода. Изключително неприятно усещане, съпроводено с болки зад гръдната кост, което често вменява мисълта за ...инфаркт и е предпоставка да си изкарате акъла и да хукнете към Спешния център, а просто не е трябвало да преяждате.
- След силна вечер не бързайте да доизядете всичко останало. Препоръчваме ви да се въздържите от мекици или баници за закуска, а да приемете 1 чай или едно топло мляко и не бързате пак да преядете. Предозирането с храна и алкохол е вид шок за организма, дайте му време да се оправи сам и да влезе в релси.
- Помислете добре за храните и напитките на трапезата ви. В крайна сметка, ядете това, което сте си купили предварително. Защо не заложите на месо, което е с по-малко мазнини? Чаша вино вместо туба? Повече плодове и зеленчуци вместо сладки и тестени произведения? Натурален сок вместо литри газирано? Със сигурност вървите срещу канона, но не и срещу здравето си.
- Зимата е времето на туршиите, солено-киселите вкуснотии, които със сигурност ви докарват повече сол, отколкото ви трябва. За хората с проблеми със сърцето това може да е фатално.
- Сладките неща...няма друго време през годината, когато се разменят и изяждат толкова много сладки неща. Те са част от подаръците за малките, те са на масата, те са по пътя, когато ни черпят, те са навсякъде. Внимавайте...лъскавите опаковки мамят, но не ви гарантират безвредност.
- По празници всеки черпи, а не е учтиво да откажете. Тук бонбонче, там парче баница, там вафла, шепа ядки, зрънчо...сядате на масата вече със солидно присъствие в стомаха си. Не забравяйте, че капка по капка прави...пълен стомах.
- Заложете на малки чинии и разумни порции. Радвайте се на приятната компания, а не на поредната чаша алкохол. Насладете се на празника, а не на трапезата. Не е необходимо вечерта да се превръща в едно състезание по хранене, починете между ястията, не бързайте да редувате студено с топло. Ако сте хапнали достатъчно, защо не станете и да се раздвижите, малко танци или една разходка навън не са лошо решение. Печелите добро настроение и стомашен комфорт, а губите...нищо не губите.
- Много хора гладуват по цял ден преди такова преяждане. Чисто технически погледнато, това е повече от вредно, защото така само създавате психически глад, който ви прави лоша услуга. Далеч по-удачно е да си подсигурите 1-2 дни на разтоварване след преяждането - чай, мляко, плодове, зеленчуци, овесени ядки. Избягвайте пълното гладуване, то не може да ви е полезно в случая.
- Претоварването с меса, сирена и ядки /протеини/ водят до повръщане, разстройство, метеоризъм и задържане на вода, с която тялото се опитва да регулира киселинността. Преяждането с въглехидрати води до сънливост, жажда, постоянна умора и сънливост. Огромното претоварване с мазнини води до директна жлъчна криза. А като комбинираме? Стомахът ви няма как да се „пръсне", но диафрагмата се притиска, задушавате се. В такъв случай е по-добре да повърнете навреме...преди да стане по-зле...
- А когато е вече много късно и сте преяли, най-добре е да спрете, дори и със течностите. Направете лека разходка, ако това не помага, опитайте да повърнете. Имайте наоколо медицински въглен, който може да се окаже безценен в случаи на хранително натравяне.
Най-често срещаните заболявания, провокирани от преяждането около празниците са:
- Синдром на дразнимото черво
Подуване на стомаха, газове, редуване на запек с диария са трите основни симптома. Лечението е в ръцете ни - бавно и балансирано хранене, без изкуствени подсладители, газирано, мазна храна, алкохол, кофеин.
- Остър гастрит
Ерозииите по стомашната лигавица често се възпаляват от алкохол, медикаменти, преяждане. Симптомите са болки в корема, гадене и повръщане, чувство на отпадналост и липса на апетит. Лечение - спазване на леко и диетично хранене, с повече течности и никакъв алкохол, кафе, пикантни подправки.
- Остър панкреатит
Предизвиква се от сланина, богати на мазнини ястия, обилно преяждане и препиване. Болката е остра, разпространява се бързо. Налице е уплаха, изпотяване, дезориентираност и пожълтяване. Необходимо е болнично лечение, след което трябва да се спазва задължителна диета.
- Жлъчно-каменна болест (холелитиаза)
Храни като сланина, жълтъци от яйца, шоколад, тлъсти меса, богати на мазнини ястия, алкохол, кафе, студени или силно газирани напитки са предпоставка за образуване на камъни в жлъчните пътища, както и за последващи възпаления. Симптомите /силна болка, чувство за разтягане и тежест, газове, гадене/ се появяват често след преяждане, нощем. Леките проявления могат да се лекуват с подходяща диета, но тежките форми изискват оперативно лечение.
- Гастро-езофагеална рефлуксна болест
Симптомите са парене, оригване, киселини и връщане на стомашно съдържимо в устата, съпроводени с болка зад гръдната кост, която е с характер на пареща или стягаща, която минава след приемане на антиацидни лекарства. При консумацията на мазни храни, цитрусови плодове, алкохол, кафе, шоколад, мента, домати и доматен сок можем да имаме прояви на симптомите на тази болест. Съветите на лекарите са ясни - ранна и скромна вечеря и нищо след това, особено преди лягане. Да се ограничи употребата на алкохол и тютюнопушенето, да се намали телесното тегло и да се живее разумно.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИНТЕРДЕНТАЛНИ КЛЕЧКИ ЗА ЗЪБИ ДЕЙЛИ КЕЪР * 100
ПЪРВИ СТЪПКИ В КИТАЙСКАТА МЕДИЦИНА - Д-Р ЧЪН ЦИХУН - ИЗТОК - ЗАПАД
КОНЦИ ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ С ХЛОРХЕКСИДИН
ХРОНИЧНА ВЕНОЗНА БОЛЕСТ - НИКОЛАЙ ДОНЧЕВ
ПОДМЛАДЯВАЩИЯТ ЕНЗИМ - Д-Р ХИРОМИ ШИНИЯ - СИЕЛА
ВАШЕТО ЗРЕНИЕ - ХРИСТИНА ГРУПЧЕВА
СТАТИЯТА е свързана към
- Отслабване и спорт
- И билките имат странични ефекти
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Методи за лечение на анорексия
- 5 вреди от честото консумиране на чесън
- Как да опазим здравето на децата през зимата
- 5 рискови лекарствени комбинации
- ДКЦ 21 - София ЕООД, гр. София
- Сухарите вредят на здравето?
- Лечебната комбинация от мед, ябълков оцет и чесън
Коментари към Преяждането - сериозна заплаха за вашето здраве