Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Приемът на медикаменти за стомашни киселини може да намали тежестта на пародонтит

Приемът на медикаменти за стомашни киселини може да намали тежестта на пародонтит

от 20 окт 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Приемът на медикаменти за стомашни киселини може да намали тежестта на пародонтит - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Употребата на лекарства за киселини е свързана с намалена тежест на пародонтит – инфекциозно възпалително заболяване в устната кухина, причина за загуба на зъби в зряла възраст. До това заключение стига скорошно проучване на учени от Университета в Бъфало, САЩ.

Изследването установява, че пациентите, които използват инхибитори на протонната помпа (ИПП) – клас лекарства, които обикновено се предписват за лечение на киселини, киселинен рефлукс и язви – са по-склонни да имат по-малка дълбочина на сондиране на венците (пролуката между зъбите и венците). Когато венците са здрави, те прилепват плътно към зъбите. Въпреки това при наличието на бактерии пролуката се задълбочава, което води до възпаление, загуба на кост и пародонтит, известен също като заболяване на венците.

Констатациите, публикувани миналия месец в списанието „Clinical and Experimental Dental Research”, могат да бъдат свързани със страничните ефекти на ИПП, които включват промени в костния метаболизъм и в чревния микробиом. До това заключение стига водещият изследовател Лиза М. Йерке, клиничен асистент в Катедрата по парондотология и ендодонтия на Училището по дентална медицина към Университета в Бъфало.

“Инхибиторите на протонната помпа биха могли да се използват в комбинация с други пародонтални лечения. Първо обаче са необходими допълнителни проучвания, за да се разберат основните механизми зад ролята, която ИПП играят за намаляване на тежестта на пародонтита.“, казва Йерке.

Проучването

В проучването взимат участие също Бхавнит Чаула, възпитаник на Университета в Бъфало, и д-р Робърт Е. Коен, професор по парондонрология и ендодонтия в Училището по дентална медицина.

Авторите на настоящото проучване се стремят да установят дали съществува връзка между приема на инхибитори на протонната помпа и заболяването на венците. За целта учените анализират клинични данни от повече от 1000 пациенти с пародонтит, употребяващи или не ИПП. Дълбочината на джоба на сондиране е използвана като индикатор за тежестта на пародонтита.

Приемът на инхибитори на протонната помпа е свързан с по-ниска степен на възпаление

Анализът показва, че само при 14% от пациентите, които са приемали ИПП, дълбочината на сондиране е 6 милиметра или повече. За сравнение при хората, които не са употребявали медикаментите за стомашни киселини, този дял възлиза на 24%. Резултатите показват също, че 27% от пациентите, използващи инхибитори на протонната помпа, имат дълбочина на сондиране от 5 милиметра и повече в сравнение с 40% от участниците, които не приемат ИПП.

Изследователите са на мнение, че способността на инхибиторите на протонна помпа до променят костния метаболизъм или чревния микробиом, както и потенциално да повлияят на пародонталните микроорганизми, може да помогне за намаляване на тежестта на заболяването на венците*.

“В процес на провеждане са допълнителни проучвания, за да се определи дали тази връзка може да бъде открита при други популации от пациенти със заболяване на венците и за да се разбере до каква степен наблюдаваните ефекти могат да бъдат пряко приписани на лекарствата за стомашни киселини.“, казва Йерке.

* Bhavneet K. Chawla, Robert E. Cohen and Lisa M. Yerke. Association between proton pump inhibitors and periodontal disease severity. Clinical and Experimental Dental Research. 21 Sep 2021.

Източник:

Study finds that heartburn drugs may provide unexpected benefits for those with gum disease: https://medicalxpress.com/news/2021-10-heartburn-drugs-unexpected-benefits-gum

Още по темата:
  • Мандарините могат да навредят на здравето Мандарините могат да навредят на здравето
  • Проучване потвърждава връзката между високото кръвно налягане и заболяването на венците Проучване потвърждава връзката между високото кръвно налягане и заболяването на венците
  • Заболяването на венците може да доведе до рак Заболяването на венците може да доведе до рак
  • СРЕДСТВАТА, КОИТО НИ ПАЗЯТ ОТ КИСЕЛИНИ СРЕДСТВАТА, КОИТО НИ ПАЗЯТ ОТ КИСЕЛИНИ
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА ОЧАНКА капсули  220 мг. * 100
9.90лв.

БИОХЕРБА ОЧАНКА капсули 220 мг. * 100

СОДА ЗА ПИЕНЕ 500 г НИКСЕН
6.80лв.

СОДА ЗА ПИЕНЕ 500 г НИКСЕН

АБОКА НЕОБИАНАЦИД таблетки * 45
45.90лв. 36.72лв.

АБОКА НЕОБИАНАЦИД таблетки * 45

ПРОМО
ПРИМАДОФИЛУС РОЙТЕРИ перли * 30 NATURE'S WAY
73.90лв. 62.81лв.

ПРИМАДОФИЛУС РОЙТЕРИ перли * 30 NATURE'S WAY

ПРОМО
ХАРТБЪРН ФРИЙ капсули 1000 мг * 10 NATURE'S WAY
71.00лв. 60.35лв.

ХАРТБЪРН ФРИЙ капсули 1000 мг * 10 NATURE'S WAY

ПРОМО
СТОПАЦИД ПЛЮС таблетки * 20 ПАНАЦЕЯ
2.45лв.

СТОПАЦИД ПЛЮС таблетки * 20 ПАНАЦЕЯ

Коментари към Приемът на медикаменти за стомашни киселини може да намали тежестта на пародонтит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Приемът на медикаменти за стомашни киселини може да намали тежестта на пародонтит
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 02:53
    Коментирайте "Приемът на медикаменти за стомашни киселини може да намали тежестта на пародонтит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
  • Алтернативна терапия при загуба на кост
  • Широколист живовляк, Петложилка, Жилавец, Бърда
  • Киселица, Дива ябълка
  • Дентален център "Д-р Станков", гр. Пловдив
  • Избягване на киселинни храни
  • Златен корен, Розов златовръх, Розова родиола, Златовръх, Тибетски женшен
  • Горчив иберис
  • Омепразол
  • Лечение на гастрит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 287 дни, 2 часа и 19 мин.

Каква храна може да се даде за котка за добра козина?

преди 555 дни, 11 часа и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 11 часа и 4 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 3 часа и 46 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 10 часа и 37 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 17 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival