Произлезли сме от мишките

Дребните космати плацентни бозайници са обитавали източната част на Китай през юрския период, когато динозаврите са властвали над Земята. В провинция Лионин е намерен добре запазен фосил на създанието, наречено Juramaia sinensis. Според палеонтолози от музея "Карнеги" в Питсбърг това е най-ранният предшественик на плацентните бозайници, сред които и човекът.
Плацентните бозайници се отличават от двуутробните или птицечовките по това, че раждат сравнително зряло потомство. "Не можем да кажем дали това е най-ранният пряк предшественик на съвременните плацентни бозайници, но е поне тяхната прапралеля или прапрабаба", пишат авторите на проучването.
Анализът на фосила е показал, че представителите на вида Juramaia sinensis са били дребни космати създания с размерите на мишки и с тегло около 15 грама. Те са били пъргави и са се катерели по дърветата, което обяснява как са оцелели в царството на динозаврите.
"По отношение на телесната маса великото еволюционно родословие, включващо и човека, има доста скромно начало", пишат изследователите. Откриването на фосила на 160 милиона години е важно за еволюцията на бозайниците. Досега се смяташе, че най-старият плацентен бозайник е Eomaia - друго подобно на земеровка същество, живяло преди 125 милиона години.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- 11 откачени факта за иначе нормалната човешка анатомия
- Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
- Какво издава почеркът за човека. Вижте какъв тип характер имате според ръкописния ви стил
- История на човешките раси
- Младите все по-често биват поразени от инсулт
- Невероятни факти за човешката психология
- Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
- 10 болезнени истини, които Зигмунд Фройд разказа за живота
Коментари към Произлезли сме от мишките