Протеините и мазнините могат да стимулират производството на инсулин
Акценти
|
Когато става въпрос за управление на нивата на кръвната захар, повечето хора се съсредоточават върху въглехидратите. Скорошно изследване на Университета на Британска Колумбия обаче показва, че протеините и мазнините в диетата може да са също толкова важни за някои групи хора. Констатациите, публикувани в Cell Metabolism, разкриват, че производството на инсулин е по-динамично и индивидуализирано, отколкото се е смятало досега, разкривайки подгрупа от хора, които са силно чувствителни към мазни храни.
„Глюкозата е добре познат двигател на инсулина, но бяхме изненадани да видим такава голяма променливост при отделните хора – някои показват силен отговор към протеини, а други към мазнини, което никога преди не е наблюдавано.“, коментира д-р Джеймс Джонсън, професор по клетъчни и физиологични науки в Университета на Британска Колумбия. „Инсулинът играе основна роля в човешкото здраве – от диабет, където е твърде нисък, до затлъстяване, наддаване на тегло и дори някои форми на рак, където е твърде висок. Тези открития полагат основата на персонализирано хранене, което може да промени лечението и управлението на редица състояния.“
Проучването
Настоящото изследване е първото широкомащабно сравнение на начина, по който различните хора произвеждат инсулин в отговор на всеки от трите макронутриента – въглехидрати, протеини и мазнини.
За целите на проучването учените провеждат тестове върху панкреатични острови (групи от клетки, участващи в производството на инсулин) от 140 починали донори в широк възрастен диапазон. Клетките са изложени на всеки от трите макронутриента, докато изследователите измерват инсулиновия отговор заедно с 8000 други протеини.
Въпреки че островните клетки на повечето донори показват най-силен инсулинов отговор към въглехидратите, приблизително 9% реагират силно на протеините, а други осем процента са по-чувствителни към мазнините, отколкото към всяко друго хранително вещество* – дори глюкозата.
„Това изследване оспорва дългогодишното убеждение, че мазнините имат незначителен ефект върху освобождаването на инсулин.“, коментира д-р Йелена Колич, научен сътрудник в Университета на Британска Колумбия и първи автор на проучването. „С по-добро разбиране на индивидуалните двигатели на секрецията на инсулин, бихме могли потенциално да предоставим персонализирани диетични насоки за управление на кръвната захар.“
По време на проучването учените изследват също подгрупа от панкреатични острови от донори, които са имали диабет тип 2. Очаквано тези групи от клетки имат слаб инсулинов отговор към глюкозата. Въпреки това учените остават изненадани да видят, че отговорът към протеините остава до голяма степен непроменен.
„Това наистина подкрепя тезата, че богатите на протеини диети могат да имат терапевтични ползи за пациентите с диабет тип 2 и подчертава необходимостта от по-нататъшни изследвания на секрецията на инсулин.“, коментира д-р Колич.
Като следваща стъпка изследователите се надяват да разширят работата си в клинични проучвания, които ще тестват реакцията на инсулин към трите макронутриента в реална среда, както и да започнат разработването на персонализирани подходи за хранене въз основа на констатациите.
*Kolic Jelena et al. Proteomic predictors of individualized nutrient-specific insulin secretion in health and disease. Cell Metabolism. 2024.
Proteins and fats can drive insulin production for some, paving way for tailored nutrition: https://www.sciencedaily.com/releases/2024/07/240702135407
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Инсулин и HOMA-индекс
- Билки при остър панкреатит
- Берберин - новата алтернатива при диабет
- Рожков
- Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет
- Инсулинова писалка
- Канелено дърво, Канела
- Лечение с метформин
Коментари към Протеините и мазнините могат да стимулират производството на инсулин