Протеиновата диета може да увреди бъбреците

В ерата на социалните медии хората все по-често са изложени на реклами за различни диети и фитнес тренировки за бързо отслабване. Личните треньори и моделите постоянно дават съвети, с които според тях човек може да извае фигурата си за няколко седмици. От друга страна, броят на хората със затлъстяване и последващи заболявания (хипертония, сърдечносъдови заболявания и др.) също се увеличава. Въпреки че това очевидно са два противоречиви аспекта на нашата ера, и двете могат да доведат до сериозни последици и да увеличат риска от развитие на бъбречно заболяване.
Бързите диети за отслабване, които са все по-популярни сред младите поколения, обикновено се основават на висок прием на протеини и ограничено количество въглехидрати. Въпреки че има доказателства, че тези хранителни режими водят до бърза загуба на тегло, все още не е ясно дали резултатите са устойчиви в дългосрочен план. С други думи, човек може да напълнее след приключване на диетата толкова бързо, колкото е отслабнал. Освен това някои проучвания показват, че високият прием на протеини може да доведе до дългосрочни странични ефекти, засягащи функцията на бъбреците.
Вредна ли е протеиновата диета за бъбреците?
Въпреки че диетите с високо съдържание на протеини не са проучвани задълбочено, изследване върху гризачи показва, че по-големите количества протеин влияят върху кръвния поток в бъбреците, което с течение на времето води до бъбречно увреждане. Все още не е ясно обаче дали протеиновите диети могат да причинят бъбречно заболяване при здрави хора. И все пак лекарите и изследователите потвърждават, че пациентите с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) трябва да избягват диети с високо съдържание на протеини.
Когато човек консумира храна, богата на протеини, организма започва да произвежда „протеинови отпадъци“. Здравите бъбреци имат милиони нефрони, които могат да филтрират тези отпадъци и да ги отстранят от тялото с урината. Ако бъбреците са увредени, тази способност намалява и в кръвта се натрупват метаболити от протеина, а излишъкът им може да причини гадене, слабост, анорексия и промени във вкуса.
Освен това специалистите напомнят, че бъбречните заболявания често са наричани „безшумни убийци“, тъй като обикновено в ранните етапи протичат без симптоми. Човек може да има бъбречно заболяване, без да знае, а в същото време да ускори развитието му с приема на големи количества протеин. Всъщност хората с висок риск от бъбречно заболяване или тези с един бъбрек трябва да избягват диети с високо съдържание на протеини, а пациентите с ХБЗ е нужно да спазват нискобелтъчна диета.
Ако човек желае да отслабне, е добре първо да се консултира с диетолог. Въпреки че е възможно този процес да продължи по-дълго, резултатите вероятно ще бъдат постоянни и ще донесат удовлетворение в дългосрочен план. Специалистите препоръчват при започване на диета с високо съдържание на протеини първо да се провери бъбречната функция. Това може да се направи чрез измерване на креатинина в кръвта, за да се прецени колко кръв се филтрира от бъбреците и чрез проба от урина, за да се провери дали има протеин в урината.
Специалистите припомнят, че балансираното хранене и практикуването на редовни физически упражнения са ключът към здравословното, стабилно и трайно отслабване.
worldkidneyday.org, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЛОРА ФАРМА МЕЛАТОНИН 1 мг капсули * 60
ЦИСТИРЕН таблетки * 30 БОТАНИК
ДРЕБНОЦВЕТНА ВЪРБОВКА СТРЪК
СУПЕР АГАРИКУС таблетки * 120 MUSHROOM WISDOM
КАЛИВИТА ОКЕАН 21 разтвор 946 мл
Безплатна доставка за България!ЕКВИЛИБРА ФАСТ ДРЕНА 500 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Анализ на урина
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Лепка
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Диета №7 - при остър нефрит
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Изследване на урея в кръвта
Коментари към Протеиновата диета може да увреди бъбреците