Разпространяват ли комарите коронавируса
Някои вируси като например Зика и Западен Нил се пренасят от комарите чрез ухапване. Дали обаче насекомите могат да разпространяват и коронавируса? Според учените това не е възможно, тъй като патогенът не може да оцелее в организма им.
Могат ли комарите да пренесат SARS-CoV-2?
Според д-р Даниъл Марковски, технически съветник към Американската асоциация за контрол на популацията от комари, отговорът е „Не“. За да разберем защо не могат да пренасят коронавируса, първо трябва да научим как комарите всъщност предават вирионите, тоест вирусните частици.
Комарът изсмуква незначително количество кръв
„Обикновено комарът първо трябва да се нахрани с кръвта на вече заразен гостоприемник, в която вирусът да е в достатъчно голяма концентрация, за да може да попадне в малкото количество кръв, изсмукано от насекомото“, пояснява Марковски.
Вирусите трудно оцеляват и се размножават в червата на комара
Експертът пояснява, че второто условие е вирусът да оцелее в червата на комара, който има сходен на нашия имунен отговор. Освен да оцелее, вирусът трябва да намери начин да се размножи и накрая да се свърже с рецепторните точки по стените на червата. След като навлезе в самия организъм, патогенът трябва да преодолее имунната защита на комара и да си проправи път до слюнчените му жлези, като през цялото време продължава да се размножава.
Едва тогава може да бъде предаден на следващия гостоприемник, от който комарът реши да се храни. Процесът е дълъг и сложен, а не всички вируси са еволюирали достатъчно през вековете, за да завършат успешно това пътуване. Ето защо вируси като грипния, коронавируса и маймунската шарка не могат да се пренесат чрез комарите.
През юли 2022 г. изследователски екип, в който участва д-р Стивън Хигс, директор на Института за изследвания върху биосигурността към Канзаския университет, открива, че при някои екстремни условия вирусът SARS-CoV-2 не се размножава в комарите. Това кара експертите да смятат, че те не могат да го предадат, дори ако са пили кръв от човек, заразен с него.
Насекомите не се заразяват с коронавирус
Според д-р Хигс насекомите, както и другите представители на членестоногите, не се разболяват от COVID-19, за да могат да го пренесат след това.
По време на изследването екипът инжектира вируса SARS-CoV-2 в комарите, макар да е наясно, че този метод крие риск от заразяване на вече резистентно насекомо с патоген, който при нормални условия не би причинил инфекция. Въпреки неестествения начин на предаването му, SARS-COV-2 не заразява комарите и не се размножава в тях.
Възможно ли е някога в бъдеще комарите да започнат да пренасят SARS-CoV-2?
Запитан дали все пак насекомите могат да еволюират до степен да пренасят вируса, особено след множеството му мутации до момента, д-р Хигс отговаря: „Не мисля, защото мутациите не са свързани със способността на вируса да ги заразява. Тоест, ако преди не е успявал да го направи, то и сега не би могъл. Преди години открихме, че една-единствена промяна в аминокиселината на вируса чикунгуня го прави особено опасен и заразен за комарите, но той предизвикваше инфекция в тях и преди мутацията.“
Макар и малко по-предпазлив в твърденията си, д-р Марковски е съгласен с д-р Хигс, че „е много малко вероятно комарите да предадат коронавируса на човека. За целта са нужни толкова много мутации, че чисто статистически не вярвам да се случи някога. Ако беше възможно, смятам, че досега щяхме да сме го разбрали, както се случи и с други вируси, сред които грипният, полиовирусът и т.н.“
Увеличава ли COVID-19 риска от заразяване с вируси, традиционно пренасяни от комарите?
През юни 2022 г. изследователи от Университета на Кънектикът откриха, че вируси като Зика и Денга могат да променят миризмата, която отделя кожата на инфектирания. Така той привлича по-силно комарите, което увеличава и възможността да бъде заразен. Дали е възможно нещо подобно да се случи със SARS-CoV-2? И, дори ако насекомите не могат да се разболеят от COVID-19, по-застрашен ли е човек с коронавирусна инфекция да бъде ухапан от комар, който да му предаде друг опасен вирус, какъвто е Зика например?
Някои изследвания разкриват, че пациентите с COVID-19 изпускат характерни молекули. Някои от тях отблъскват комарите, а други ги привличат. Няма обаче официални данни, че коронавирусът прави човека по-лесна мишена за насекомите и съответно го застрашава от заразяване с други вируси, които някои от тях пренасят.
Как можем да се защитим от вирусите, които комарите пренасят?
Според д-р Марковски най-добрият и лесен начин е като използваме репеленти. Съставът им също е много важен. Колкото по-висока е концентрацията на основното вещество, толкова по-трайна е защитата.
Освен спрей против комари, д-р Хигс препоръчва да покриваме тялото си, доколкото това е възможно, когато сме навън.
Добре е да се избягват и местата, където обикновено има много комари. Те предпочитат саксии с цветя, заради влагата в тях, стари и изоставени автомобилни гуми, които при дъжд се пълнят с вода, и други места, където тя често се задържа задълго.
Can mosquitoes spread SARS-CoV-2? Experts weigh in: https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-mosquitoes-spread-sars-cov-2-experts-weigh-in
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОЖЕНА ГРИВНА С АРОМАТ НА ЦИТРОНЕЛА, ЗДРАВЕЦ, ЛАВАНДУЛА И МЕНТА АРОМА ДИФЕНС
ПРАНАРОМ АРОМАПИК КРЕМ / ГЕЛ СЛЕД УХАПВАНЕ 40 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Антималарици
- Спрете сърбежа след ухапване от насекомо с магданоз, череша, живовляк или мента
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
- Предпазване от насекоми в дома
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Каликарпа
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
Коментари към Разпространяват ли комарите коронавируса