Ранното изследване за гестационен диабет може да предпази от усложнения
Акценти
|
Според ново изследване, публикувано в списание The Lancet, усъвършенстването на метода на изследване и контрол на гестационния диабет в много по-ранен етап от бременността* (преди 14 г.с.), би предпазило от усложнения както майката, така и бебето.
Неговите автори опровергават теорията за контрол на диабета след 24 г.с., като подчертават, че прилагането на инструменти за ранна диагностика и превенция, в съчетание с интегрирана доживотна терапия може да се окаже от ключово значение за хората, застрашени от гестационен диабет.
Гестационният диабет се открива по време на бременност. Нивата на кръвната захар при засегнатите са по-високи от средните, но са по-ниски от тези при диабет. болестта засяга една от седем (14%) бременни жени. |
С увеличаване случаите на затлъстяване и други метаболитни проблеми все повече жени в репродуктивна възраст страдат и от нарушена регулация на кръвната захар, което крие риск от усложнения по време на бременността и на по-късен етап от живота, например диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания.
Проф. Дейвид Симънс от австралийския университет Western Sydney пояснява: „Гестационният диабет се среща все по-често и няма универсален подход за неговото овладяване. Когато се търси лечение, трябва да се отчитат индивидуалните рискови фактори и метаболитният профил на човека.“
Зачестяват случаите на гестационен диабет и усложнения
През последните 20 години случаите на гестационен диабет са се увеличили с 2 до 3 пъти в световен мащаб. В Северна Америка делът им е над 7%, а в Близкия Изток и и Северна Африка почти 28%.
Между 30% и 70% от жените със заболяването са с високи стойности на глюкоза в кръвта (хипергликемия) преди и около 20 г.с. Тези пациентки са по-застрашени от усложнения, отколкото жените, чийто гестационен диабет се проявява едва след 24-28 г.с.
Дори когато диабетът се отключи на по-късен етап, той увеличава риска от принудително цезарово сечение (16%), преждевременно раждане (51%) и гестационен диабет при бебето (57%). Някои изследвания посочват, че гестационният диабет може дори да удвои риска от настаняване на новороденото за интензивни грижи в отделение по неонатология.
» Изкуствен интелект помага на жените в Китай в борбата с гестационния диабет
Жените с гестационен диабет са 10 пъти по-застрашени от диабет тип 2 след време
Жените, диагностицирани с гестационен диабет, са 10 пъти по-застрашени от диабет тип 2 и 2 пъти по-застрашени от сърдечносъдови заболявания на по-късен етап от живота си. При тях е и по-голяма вероятността да страдат от съпътстващи заболявания като високо кръвно налягане, дислипидемия (високи нива на липидите в кръвта), затлъстяване и омазнен черен дроб.
Според специалистите гестационният диабет увеличава риска и от психични разстройства като стрес, депресия и тревожност. Някои бременни се срамуват от болестта си и избягват да тестват нивата на глюкоза в кръвта или да приемат инсулин, което обаче влошава състоянието им.
Скорошни проучвания разкриват, че диагностицирането с гестационен диабет може да предизвика следродилна депресия. Лечението на късния гестационен диабет се свързва с нисък риск от депресия три месеца след раждане, а на ранния – с подобрено качество на живот от 24 до 28 г.с.
Д-р Яшдийп Гупта от института по медицински науки All India споделя: „Гестационният диабет е огромна заплаха за здравето, при това в световен мащаб. Жените се нуждаят от сериозна подкрепа както от лекарите, така и от политиците и обществото като цяло, за да получат адекватно и ефективно лечение и да не се срамуват от състоянието си.“
Ранната диагноза на гестационния диабет е условие за добро здраве през целия живот
Гестационният диабет винаги е бил считан за усложнение по време на бременността, като традиционно лечението включва прием на медикаменти за понижаване нивото на кръвната захар към края на втория триместър. Препоръките на СЗО гласят, че е добре жените да се изследват за гестационен диабет между 24 г.с. и 28 г.с., но не и по-рано.
Някои по-нови проучвания обаче сочат, че заболяването започва да се развива още преди бременността и е напълно възможно да се прояви в първите гестационни седмици. 30%-70% от случаите на диабет могат да бъдат открити в самото начало на бременността с орален глюкозотолерантен тест. Изследването би помогнало на жените, които се нуждаят от инсулинова терапия или имат проблемна бременност.
Предимства на ранното откриване на гестационния диабет
TOBOGM RCT е едно от проучванията върху жени с ранен гестационен диабет. То установява, че откриването на болестта и назначаването на лечение преди 20 г.с., а не между 24-28 г.с., намалява риска от усложнения по време на бременността и след раждането. Резултатите показват, че навременната диагностика намалява неонаталния респираторен стрес и продължителността на престоя в неонатално интензивно отделение, подобрява качеството на живот през втория триместър от бременността и увеличава шанса младата майка да пожелае да кърми бебето си.
Д-р Хелена Бакман от шведския университет Örebro отбелязва: „Ползите от ранното откриване на гестационния диабет са безспорни. Ако опазим здравето на бременните жени и техните бебета, ще предотвратим много усложнения и хронични заболявания за в бъдеще. Това, което трябва да направим, е да започнем да тестваме бъдещите майки още в първия триместър и, при установяване на гестационен диабет, да им осигурим нужното лечение.“
Нови стратегии за подобряване диагностиката и лечението на гестационен диабет
По-доброто познаване на особеностите на гестационния диабет и последиците от него би помогнало на учени, клинични специалисти и политици да усъвършенстват методите за превенция, лечение и контролиране на заболяването. Авторите на настоящото изследване препоръчват следните стратегии:
- Ранно тестване на гестационен диабет за жени, които попадат в рисковата група – по възможност преди 14 г.с.
- Осигуряване на условия за протичане на безпроблемна бременност и за здравословно стареене, особено за жени, застрашени от гестационен диабет.
- Подобряване на грижата за бременните жени, включително извършване на скрининг за установяване нивото на кръвната захар след раждане.
- Индивидуална годишна оценка на състоянието на жени с вече диагностициран гестационен диабет, с цел предотвратяване на възможни усложнения като диабет тип 2 и сърдечносъдови нарушения.
- Повече изследвания върху гестационния диабет, с фокус върху начините за подобряване качеството на живот на засегнатите жени и техните деца.
Проф. Симънс смята, че е крайно време досегашният подход по диагностициране и лечение на гестационен диабет в късна бременност да бъде заместен от друг, персонализиран и по-всеобхватен, който да е приложим както в развитите, така и в бедните региони. Според него превенцията и ранното лечение са двете най-важни крачки в борбата с болестта.
* The Lancet Series on Gestational Diabetes, The Lancet. 2024.
- Managing gestational diabetes early in pregnancy can prevent complications, improve health outcomes, experts say: https://medicalxpress.com/news/2024-06-gestational-diabetes-early-pregnancy-complications.html
- Pathophysiology from preconception, during pregnancy, and beyond: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(24)00827-4/abstract
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАМАРИН перли * 90 ENERGY GROUP
СМИНДУХ капсули 610 мг * 100 NATURE'S GARDEN
МАМА ДОНА АНТИБАКТЕРИАЛЕН КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ NS 3
МУСТЕЛА МАТЕРНИТЕ КРЕМ ПРОТИВ СТРИИ 250 мл
ПРЕГНАЗОН КЪМПЛИЙТ капсули * 60 ХЕЛТ ЕЙД
ДР. ВОЛКЕ L-МЕТИЛФОЛАТ таблетки 400 мкг * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Установяване на бременност с домашни средства
Коментари към Ранното изследване за гестационен диабет може да предпази от усложнения