Рекордно високите нива на въглеродни емисии трябва да се намалят в най-кратък срок
От 2000 до 2011 г. глобалните температури вече са се покачили с около 0,8 градуса по Целзий от прединдустриалните времена. Всеобщата цел е да намалим глобалното затопляне с до 2 градуса до края на века, за да избегнем катастрофално ускоряване на щетите от парниковия ефект.
Въглеродния интензитет ще трябва да започне да намалява с по над 5% на година, за да постигне тази цел, се казва в изследването. Това обаче става ясно на фона на реалните 0,8% само за десет години (2000 - 2011). „Поради този бавен старт глобалният въглероден интензитет сега трябва да бъде намаляван средно с по 5,1% на година - от сега до 2050 г. Този процент на намаление обаче не е постигнат в която и да е от последните 50 години", се казва в доклада. Нещо повече, въглеродните емисии в света са нараснали над 3% само през 2011 г. до рекордно високи нива, според Международната агенция по енергетика.
Междувременно учените предупреждават, че шансът да се ограничи повишаването до под 2 градуса става все по-малък. Дори ако 5-процентното намаление на годишна база започне да се случва, което засега не изглежда постижимо, то освобождаването на икономиките от въглерода няма да стане веднага. Иначе казано, бъдещите намаления на CO2-емисиите ще трябва да бъдат още по-строги. „Дори и удвояването на сегашния темп на декарбонизация все пак ще доведе до емисии, съответстваща с 6-градусово затопляне до края на века", казва Лео Джонсън, PwC партньор за устойчивото развитие и изменението на климата. „За да си дадем повече от 50% шанс за избягване на двуградусовото увеличение ще се изисква шесткратно подобрение в скоростта на декарбонизация".
Според проучването, страните от Европейския съюз са постигнали най-високите нива на декарбонизация. Великобритания, Франция и Германия са намалили въглеродния си интензитет с над 6% през 2010 - 2011 година.
„Парадоксът е в това, че една от ключовите причини за по-ниското потребление на енергия е меката зима в региона. Великобритания и Франция постигнаха по-голямо увеличение на нискоемисийните мощности, но решението на Германия да загърби ядрената енергетика се отрази в относително малкия й спад на емисиите", казват от PwC.
Съединените щати са постигнали 3,5% намаляване на въглеродния интензитет през 2011, най-вече поради прехода от въглища към шистов газ, както и заради налагането на по-ефективни превозни средства. Декарбонизацията в Китай и Индия през последното десетилетие изглежда е в застой, докато въглеродния интензитет на Австралия е нараснал с 6,7% през миналата година. Япония бележи ръст от 0,8%. Въпреки обещанието на големите икономики да намалят емисиите си на въглероден диоксид, направеното изобщо не е достатъчно за постигане на двуградусовата цел, заключават от PwC.
- Вече произвеждат тухли, които спестяват на околната среда въглеродни емисии
- Френски учен приспособи усвояващи въглеродния диоксид улични лампи от водорасли
- Увеличаващите се въглеродни емисии повишават температурата на Земята с фаталните 2 градуса по Целзий
- Повишаването на количеството CO2 в атмосферата води до напълняване
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЕЛЕНДА СИЛВЪР ДЕТОКС МАСКА ЗА ЛИЦЕ 8 гр.
БИЕЛЕНДА ГОЛД ДЕТОКС МАСКА ЗА ЛИЦЕ 8 гр.
БИЕЛЕНДА БЛУ ДЕТОКС МАСКА ЗА ЛИЦЕ 8 гр.
ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА
ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Въздушна емболия
- Овлажнители за въздух
- Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Направете си сами овлажнител за въздуха от пластмасова бутилка и бинт
- Отглеждайте хлорофитум за пречистване на въздуха от вредни вещества
- Знаете ли, че хората имат въглероден отпечатък?
- Овлажнете въздуха в дома си чрез 10 стайни растения
- Поява на орофаренгеалните въздуховоди на Гьодел през 1933 година
- Пречистете въздуха в жилището си чрез 5 стайни растения
Коментари към Рекордно високите нива на въглеродни емисии трябва да се намалят в най-кратък срок