Свързана ли е оценката за красота с хоризонталното движение на пръста при разглеждане на снимки онлайн
Всеки човек е устроен така, че да оценява красотата на другите хора, както и на предмети, места, природни гледки и дори животни. Тази наша склонност е предмет на множество психологически проучвания, но с какви неврологични и когнитивни процеси е свързана, все още не е ясно.
Линге Ли и Ханлин Уанг от китайския университет Hebei Normal University провеждат изследване, чиято цел е да установи има ли връзка между естетичната оценка и хоризонталното плъзване на пръстите по екрана*. Такова движение извършват потребителите, които разглеждат снимки на хора в приложенията за запознанства като Tinder например.
Резултатите от техните наблюдения са публикувани в списание Neuroscience Letters и разкриват нови подробности за когнитивните процеси, които обуславят субективната ни преценка за това кое е красиво и кое не.
Интерфейсът на приложенията за запознанства
„Нашето проучване е вдъхновено от приложенията за запознанства, които добиха голяма популярност през последните години. При тях е нежно да плъзнеш пръста си наляво или надясно по екрана, за да покажеш дали желаеш да продължиш да общуваш с човека от снимката. Искахме да разберем защо създателите на платформите са избрали такъв интерфейс и дали има някаква връзка между хоризонталното движение на ръката и оценяването на естетическите аспекти в нечий външен вид“, пояснява Ли.
Много от приложенията за запознанства, включително най-известното Tinder, дават възможност на своите потребители само с едно приплъзване наляво или надясно да покажат дали проявяват интерес към човека отсреща. Ако изберат дясно, това означава, че го намират за привлекателен, а ако изберат ляво – обратното.
>>> Изкуствен интелект долавя сарказма при общуване в социалните мрежи
Прилагане на теста за имплицитни асоциации
Ли и Уанг прилагат експериментален метод, наречен Тест за имплицитни асоциации (IAT), който се използва често от психолозите за оценка на автоматичните, несъзнателни асоциации в човешкия мозък. Те разработват интерфейс, който предлага две възможности за реакция при оценяване на красотата:
- движение с мишката наляво – Красиво, движение надясно – Грозно;
- движение с мишката надясно – Красиво, движение наляво – Грозно.
Експертите установяват, че повечето участници избират да придвижат мишката наляво, когато харесат нещо, а не надясно.
Китайските учени показват на участниците серия от снимки и им възлагат задача да оценят естетическата красота на хората, изобразени на тях, като плъзнат пръста си наляво или надясно по екрана на телефона. Доброволците изпълняват две задачи, с леко променени инструкции. В едната „ляво“ означава „красиво“, а в другата „грозно“ и обратно.
Измерване времето за реакция и извършване на ЕЕГ на мозъка
Ли и Уанг измерват времето, необходимо на всеки участник да реагира на изображенията, тоест да плъзне пръст наляво или надясно. След това проследяват процесите в мозъка непосредствено след поставянето на оценката, като извършват електроенцефалограма (ЕЕГ) – техника за записване на мозъчната дейност с помощта на малки сензори, прикрепени към главата.
След сравнение на времената за реакция и електричните потенциали по време на ЕЕГ, експертите откриват, че между хоризонталното движение на ръката и склонността на човек да прави естетична оценка съществува връзка. Според Ли и Уанг приплъзването наляво и надясно може да повлияе на скоростта на формиране на оценката, като влияе на процеса на обработка на информацията, нивото на емоционална възбуда и степента на концентрация.
Хората избират по-често лявата посока, когато харесват това, което виждат
Когато участниците са инструктирани да изберат лява посока, за да изразят своите симпатии към човек от снимката, тяхната реакция е по-бърза, отколкото ако трябва да придвижат пръст надясно.
Заключението от проучването гласи, че движенията на ръката наляво и надясно са свързани когнитивно с оценката, която даваме за външния вид на някого.
Настоящото проучване предлага интересна интерпретация на връзката между човешкия мозък, специфичните движения на ръцете и оценката ни за красиво и грозно. Възможно е тази връзка да се е формирала след появата на мобилните приложения за запознанства или точно обратното – да е послужила за тяхното създаване.
Ли допълва: „Бихме искали да разберем дали тенденцията да движим ръката си хоризонтално наляво, когато харесваме нещо или някого, е резултат от склонността да предприемаме действия при наличие на положителни стимули и да се отдръпваме при наличие на отрицателни. Ще обърнем внимание и на пространствения аспект, тоест какво е значението на избраната посока – ляво или дясно.“
* Linghe Li et al, Embracing beauty through leftward movements: An ERP study on metaphorical association between hand actions and aesthetic judgments, Neuroscience Letters, 2024.
- Exploring the link between aesthetic judgments and 'screen swiping' hand movements: https://medicalxpress.com/news/2024-01-exploring-link-aesthetic-judgments-screen.html
-
Embracing beauty through leftward movements: An ERP study on metaphorical association between hand actions and aesthetic judgments: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304394024000041?via%3Dihub
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Австралия забрани използването на социалните мрежи от всички до 16 години
- Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
- Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
- До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
- Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- Модата на селфитата: какво казва за нас ъгълът, под който се снимаме
Коментари към Свързана ли е оценката за красота с хоризонталното движение на пръста при разглеждане на снимки онлайн