Изкуствен интелект долавя сарказма при общуване в социалните мрежи
Обяснимо е, че учените все по-често съсредоточават работата си върху тенденциите, феномените и особеностите на социалните медии предвид тяхното разрастване и популярност. Екип от университета на Централна Флорида разработи устройство детектор на сарказъм в текстове, публикувани в различните платформи.
През последните години социалните мрежи се превърнаха в основно средство за комуникация между хората и виртуален пазар за стоки и услуги, предлагани от компаниите по света. За да процъфтява бизнесът, е изключително важно потребителите да получават разбиране и адекватна обратна връзка във Facebook, Twitter и други, което обаче не е никак лесно начинание и изисква постоянни усилия и нюх.
Експертите извършват анализ на чувствата – автоматизиран процес, при който се откриват и разграничават различните човешки емоции в текста – положителни, отрицателни или неутрални. Изкуственият интелект е ефективен само при обработка на логични данни, докато анализът на чувствата може да „улови“ нюансите и посланията в написаното. Екипът успява да създаде техника, която много точно открива къде в публикациите в социалните мрежи има сарказъм. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Entropy“.
Компютърът се научава да разпознава структури и повтарящи се особености и да открива с голяма точност думи подсказки в определена последователност, които често се срещат в саркастични текстове. За целта в самото начало експертите създават голяма база с данни, въз основа на която да тестват прецизността при разпознаване на машината.
Как функционира компютърният модел за разпознаване на сарказъм в онлайн комуникацията?
Асистентът по инженеринг Айвън Гарибей разкрива: „Дори за нас, хората, е трудно понякога да усетим сарказма по време на разговор. Представете си колко по-трудно е за една машина. Затова създадохме модел на задълбочено обучение, в който са заложени параметри на повече от един изкуствен интелект (глава) и се използва механизъм на управляемите рекурентни блокове. „Главите“, или мозъците, помагат да бъдат открити съществени подсказващи думи, които присъстват и в първоначално въведената база данни. Рекурентните блокове анализират трайните зависимости между въпросните думи, за да се направи по-прецизна оценка на входящия текст.“
В екипа участва докторантът по компютърни науки Рамя Акула, като стартът на амбициозния им проект е поставен с безвъзмездна финансова помощ от Американската правителствена агенция на отбраната за иновативни технологии.
Брайън Кетлър, програмен мениджър в Агенцията, споделя: „Сарказмът винаги е бил сериозно предизвикателство в опитите ни да усъвършенстваме анализа на чувствата, особено в социалните мрежи. Когато сме саркастични, ние по-скоро залагаме на интонация и звуци, лицеви изражения и жестове, които са неприложими в текст. Сложна задача е да се улови сарказъм по време на онлайн комуникация чрез думи.“
Това е и едно от предизвикателствата пред колегите на Гарибей. Неговият екип работи в Лабораторията за комплексни адаптивни системи, която се занимава с изследване на сложни феномени, свързани със световната икономика, световната информационна среда, екосистемите, които благоприятстват въвеждането на иновации (взаимовръзките между правителство, частен сектор, университети, предприемачи и гражданско общество) и социалните и културни динамики. Учените разглеждат тези проблеми, като използват принципи от науката за данните и мрежите, когнитивната наука, машинното самообучение, социалните науки и много други направления.
Според Акула при комуникация на живо иронията се долавя сравнително лесно, но не и при общуването в социалните медии. Тъй като то заема все по-голямо място в ежедневието на хората, е важно да се намерят начини сарказмът да бъде разпознаван.
newswise.com/articles/researchers-develop-artificial-intelligence-that-can-detect-sarcasm-in-social-media
Снимка: freepik.com
- Система с изкуствен интелект подобрява скрининга за колоректален рак
- Жените са по-активният пол в социалните мрежи
- Технология, в основата на която е изкуствен интелект, разпознава депресивни състояния по гласа на човека
- Изкуствен интелект ще разпознава психични разстройства според потребителски съобщения
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
- Изкуствен интелект определя подвида на рака по време на операция за отстраняване на мозъчен тумор
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
- Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това
- Свързана ли е оценката за красота с хоризонталното движение на пръста при разглеждане на снимки онлайн
- 3 стъпки за прекратяване на парасоциални взаимоотношения
- Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него
Коментари към Изкуствен интелект долавя сарказма при общуване в социалните мрежи