Семействата на пациентите, получили сърдечен арест, също се нуждаят от подкрепа
Близките на пациенти, получили сърдечен арест, също се нуждаят от подкрепа и голяма част от тях се възползват от ресурси и интервенции, които имат за цел да им помогнат при вземането на решения за бъдещи лечения, според предварителни изследвания, които ще бъдат представени на годишния Научен симпозиум по реанимация. Срещата, която ще се проведе в периода 11-12 ноември 2023 г. във Филаделфия, е водещ глобален обмен на най-новите постижения, свързани с лечението на кардиопулмонарен арест и животозастрашаващи травматични наранявания.
>>> Ниските нива на доходи и образование увеличават риска от извънболничен сърдечен арест
Според Американската сърдечна асоциация сърдечният арест настъпва внезапно и често без предупреждение при наличие на проблем с електрическата система, което кара сърцето да спре да изпомпва кръв. Хората, чието сърце внезапно спира да бие, обикновено имат известно ниво на физически, когнитивни и емоционални усложнения, някои от които могат да продължат с месеци или години. В такива ситуации често близък роднина трябва да взема решения поради временна или постоянна загуба на мозъчна функция вследствие на сърдечен арест.
„Тъй като системите, процесите и обучението относно спешните процедури и лечението на сърдечен арест се подобряват, броят на оцелелите се увеличава.“, коментира Кейти Дейнти, член на Американската сърдечна асоциация. „В много отношения близките, които трябва да вземат важни решения за лечението и възстановяването, също са засегнати от това променящо живота събитие и е изключително важно да насочим вниманието си към разбирането на техните нужди, докато се ориентират в новите си роли.“
Предварителни проучвания
Проучвания от две различни изследователски групи се фокусират върху подкрепата на лицата, вземащи решения за оцелелите от сърдечен арест.
Първо проучване: Инструмент за овластяване
В проучване на ефективността на информационните кампании, изследователите оценяват брошурата на Tool to EMPOwer Surrogate Decision Makers (TEMPO). Включени са 41 семейства, като целта е да се определи дали след получаване на информация близките на пациенти, преживели сърдечен арест, се чувстват по-способни да вземат решения относно необходимите грижи.
Участниците попълват кратък въпросник, преди да им бъде предоставена брошурата и приблизително 24 часа, след като са я разгледали обстойно.
Като цяло изследователите установяват, че знанията се подобряват и участниците се чувстват овластени да вземат решения. Около 85% от доброволците в проучването намират брошурата за полезна, а 91% съобщават, че информацията в нея улеснява значително изборите, които трябва да направят относно грижите за близките си.
„Предишни изследвания показват, че семействата се нуждаят от допълнителна информация относно сърдечния арест.“, коментира водещият автор Сара Пърман, доцент по спешна медицина в Университета „Йейл“. „Подпомагането на близките на пациентите е идентифицирано като област, в която средствата са недостатъчно, и в бъдеще възнамеряваме да проведем по-голямо изпитване.“
Второ проучване: Оценка на психологическия дистрес
Второто проучване, проведено в периода между 2021 до 2023 г., оценява разпространението на психологическия дистрес сред 83 семейства на пациенти, преживели сърдечен арест, и определя кои интервенции се считат за най-полезни.
По време на проучването е извършена оценка от медицински специалист, която включва въпроси от контролния списък за посттравматично стресово разстройство и генерализирано тревожно разстройства и анкета за здравето на пациента.
Оценката показва, че повечето от участниците съобщават за някаква форма на психологически стрес, като 66% изпитват тревожност, 29% – посттравматично стресово разстройства, а 57% показват признаци на умерена депресия.
„Минали изследвания доказаха, че семейството е силно засегнато от хоспитализацията на близък роднина и нашите резултати показват, че необичайно висок брой изпитват стрес.“, коментира водещият автор Изабела Тинчър, изследователски координатор в Колумбийския университет в Ню Йорк.
По време на проучването са представени и осем потенциални интервенции, от които четири се фокусират върху информацията за възстановяването на пациента, а останалите са свързани с психологическото благополучие и способността за справяне на роднините, полагащи грижи.
>>> Шансът за оцеляване след сърдечен арест е по-малък при жените, отколкото при мъжете
Според 22% от участниците подобреният достъп до екип за грижи е най-полезната интервенция сред представените осем. На второ място, посочена от 20% от доброволците, се нарежда информираността за възстановяването след сърдечен арест.
„Възстановяването от сърдечен арест е травматично преживяване не само за пациентите, но и за техните близки.“, коментира Тинчър. „Въпреки че е важно да се съсредоточим върху възстановяването на пациента, трябва да се обърне внимание и на психологическо благополучие на близките, които ще полагат грижи за него у дома.“
After cardiac arrest, family members need support, too: https://medicalxpress.com/news/2023-11-cardiac-family-members
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Д-р Борислав Ацев: Два пъти се увеличава рискът от сърдечен пристъп при температура навън от минус 4 градуса
- Намаляване на приема на алкохол
- Какво представлява психологическата първа помощ
- Групи за подкрепа
- 5 начина да бъдете своят най-добър приятел
- Групи за подпомагане при алкохолна зависимост
- Как да говорите с приятел, загубил близък човек вследствие на самоубийство
- Шансът за оцеляване след сърдечен арест е по-малък при жените, отколкото при мъжете
- Сърдечен масаж или дефибрилатор могат да спасят човек, изпаднал в сърдечен арест
- Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им
Коментари към Семействата на пациентите, получили сърдечен арест, също се нуждаят от подкрепа