Следете обонянието си, за да ограничите разпространението на коронавируса
Учени по въпросите на сетивата от Държавния университет на Пенсилвания съветват хората да тестват обонянието си ежедневно, тъй като неговата загуба е един от специфичните симптоми за коронавирусна инфекция. Загубата на обоняние се нарича аносмия.
Расте броят на проучванията, в които се твърди, че аносмията (загубата на обоняние) е най-характерният симптом при заболяване от COVID-19. Затова експертите препоръчват да бъдете нащрек.
Внезапната загуба на обоняние – специфичен симптом при COVID-19
Джон Хейс, професор по хранителни науки и директор на Центъра за оценка на сетивността към Държавния университет на Пенсилвания, посочва, че при много пациенти с COVID-19 по целия свят се наблюдава необяснима внезапна загуба на обоняние и вкус. Понякога тя настъпва преди появата на други симптоми, или такива въобще не се отключват. Типични за коронавирусната инфекция признаци са също треска, суха кашлица, затруднено дишане, болки и силна умора.
Според Хейс между 50% и 75% от инфектираните губят частично или изцяло своето обоняние. Проверката за загуба на обоняние е бърз начин да се открият заразени хора, които нямат други симптоми. Така те ще могат да се самоизолират и да се консултират с медицински специалист, който да ги насочи към лаборатория за тестване за коронавирус.
Хейс пояснява, че изследователите са открили определени клетки на повърхността на носната кухина, чиито протеини са основна цел на коронавируса, когато той атакува въпросните клетки. Локалното увреждане се различава от загубата на обоняние по време на настинка, което всъщност се дължи на запушените синуси. При болните от COVID-19 много често тя не е съпроводена от запушен нос.
Хейс и колегата му Алиса Баки, също учен по въпросите на сетивата, решават да създадат уебстраница с името "Stop. Smell. Be Well" („Спри. Помириши. И здрав бъди.“). Тя ще напомня на посетителите да тестват обонянието си всеки ден. Експертите дават много предложения как може да се случи това – със сутрешното ароматно кафе, цветята във вазата, любима храна, парфюма преди работа.
На уебстраницата е качена полезна информация за другите симптоми, както и линкове към материали на университета в Пенсилвания. Там има и подробно описание на процеса, по който вирусът атакува и уврежда човешкото обоняние.
Двамата учени са членове на международен изследователски екип, който изучава връзката между COVID-19 и загубата на обоняние. За целите на своето проучване те си сътрудничат с 600 клинични специалисти, учени и пациентски организации в 40 страни по света. Към настоящия момент са изследвани над 40 000 пациенти с различни респираторни заболявания, прекарани наскоро.
Хейс е категоричен, че въз основа на получените резултати, загубата на обоняние остава единственият специфичен симптом за заразяване с коронавирус, дори съпоставен с треската и кашлицата.
Ароматизирани карти за проверка на обонянието
Освен уебстраницата, Хейс и Баки създават специални ароматизирани карти, които имат отлепящо се покритие. След като то се отстрани, картата излъчва определен аромат. Те смятат в близко бъдеще да са готови с тях и да ги разпространят първо сред общността в самия университет, като допълнително средство за тестване за COVID-19.
Хейс е убеден, че обществото трябва да бъде информирано за възможната загуба на обоняние, тъй като не е изключено при много от хората да не се появят други симптоми и те да продължат да разпространяват вируса. Не по-малко важно е, че навременната самоизолация ще ограничи натоварването на лекарите и болничните заведения.
Бонбони вместо ранен тест за коронавирус
Друг екип от учени предлагат още по- лесен и много евтин начин за проверка на усещанията за вкус и мирис сред хора от рисковите групи – бонбони. Така може да се открият новозаразени, които не проявяват никакви симптоми на коронавирусна инфекция.
Държавният университет в Охайо получава финансиране в размер на 305 000 долара от Националните институти по здравеопазване, чиято цел е да се изготвят лесни за прилагане стратегии за бързо откриване на хора с COVID-19.
Бонбоните, използвани по време на тестването на ефективността на метода, ще се предлагат с 8 различни вкуса и в един и същи цвят. Всеки от участниците трябва да определи какъв е вкусът на неговия бонбон чрез помирисване и вкусване.
Кристофър Симънс, доцент по хранителни науки и технологии в университета в Охайо, смята, че бонбоните са идеалният скрининг инструмент, тъй като насила хората не могат да бъдат накарани да се изследват, а и повечето хора ги обичат.
Колегите на Симънс в лабораторията изследват невронните и физиологичните причини за начина, по който всеки от нас възприема дадена храна. В изследването се включват още биологът Сюзън Тревърс, професор по бионауки, и Кай Зао, доцент по отоларингология в медицинския колеж.
Самият Симънс, както и цялото му семейство прекарват COVID-19 през 2020 г. По време на почивка в Испания той забелязва, че не е така ентусиазиран по отношение на вкусната испанска кухня, за разлика от останалите. Малко по-късно, когато се прибират у дома, той вече установява, че няма обоняние, което всъщност се оказва единственият симптом при него.
Ако методът получи одобрение като скрининг инструмент за коронавирус, той ще допълни ароматизираните карти и еднократното тестване с горчивия медикамент хинин, които са по-скъпи от бонбоните на цена от 5 цента всеки. Предварителните данни от първата фаза на проекта са многообещаващи.
Симънс уточнява: „Хининът не може да се използва редовно. Никой не би си го причинявал всеки ден. Бонбоните са безопасни и в дългосрочен план.”
Във втората фаза екипът планира да проследи 2 800 души в продължение на 90 дни. Доброволците ще помирисват и после вкусват по един бонбон дневно, след което трябва да запишат в специално приложение дали и какво са усетили като аромат и вкус, както и да оценят интензивността на усещанията си. Ако настъпи рязка промяна във възприятията им, те ще получават известие, че трябва да се самокарантинират и да се изследват за COVID-19.
Бонбоните активират едновременно ортоназалните (през носа) и ретроназалните (през задната част на гърлото) усещания за мирис, които ни помагат да отгатнем какво ядем, без да го виждаме.
„Теоретично е възможно човек да загуби част от усещането си за вкус и да не разбере за това, ако се тества само с ароматизирана карта“, смята Симънс. „С нашето изобретение той просто разопакова бонбона, след което го помирисва, за да оцени ортоназалното си усещане за мирис, и накрая го вкусва, за да оцени ретроназалното. Така той може да тества също усещанията си за сладко и кисело. Накратко, продуктът позволява да се изследват три различни аспекта на вкусово възприятие.“
Прочетете още: Как коронавирусът SARS-CoV-2 засяга мозъка и ни кара да губим обоняние.
medicalxpress.com/ Pennsylvania State University
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Сетивни системи
- Как да си помогнем при загуба на обоняние
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Обонятелна сетивна система
- R43.0 Аносмия
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Обонятелен епител
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Физиологични особености на носа
Коментари към Следете обонянието си, за да ограничите разпространението на коронавируса