Следобедната дрямка повишава настроението, енергията и представянето на децата в училище

Почти всеки родител е на мнение, че следобедната дрямка е от полза за децата. Но какви точно са предимствата за малчуганите? Според съвместно изследване на учени от Университета в Пенсилвания и Калифорнийския университет в Ървайн, Съединените щати, следобедната дрямка повишава настроението, енергията и представянето на децата в училище.
Недостигът на сън и сънливостта през деня са изненадващо разпространени състояния, които засягат до 20% от учениците. Нещо повече, негативните емоционални, когнитивни и физически ефекти вследствие на лошите навици на сън са добре проучени и установени и все пак повечето предишни изследвания са фокусирани върху деца в предучилищна възраст.
Това отчасти се дължи на факта, че в Съединените щати вече порасналите деца не се отдават на следобедна дрямка. В Китай обаче тази практика е част от ежедневието на всички – от началното до средното училище, дори в зряла възраст. Поради тази причина изследователският екип използва китайско проучване, проведено през 2004 г., за да проследят участниците от прохождане до юношество.
Проучването
В проучването, публикувано в списанието SLEEP, са включени 3000 ученици от четвърти, пети и шести клас на възраст между 10 и 12 години. Изследователите събират данни от всяко дете за честотата и продължителността на дрямката, както и ефектите й върху постигнатите резултати в училище и нивата на удовлетвореност, щастие и самоконтрол. Учителите също са помолени да предоставят информация за поведението и успеха на всеки участник.
Изследователите анализират внимателно предоставените им данни, взимайки предвид фактори като пол, класа, местоположение на училището, образование на родителите и продължителност на съня през нощта.
Констатациите
По време на проучването изследователите установяват връзка между следобедния сън и високите нива на щастие, самоконтрол, както и намаляването на поведенческите проблеми и наличието на по-висок коефициент на интелигентност*.
„Децата, които прибягват към тази практика три или повече пъти седмично, се радват на увеличение от 7,6% на училищните постижения.“, казва Ейдриън Рейн, неврокриминолог в Университета в Пенсилвания и съавтор на проучването. „Много други лабораторни изследвания във всички възрасти показват, че дрямката може също да подобри познавателните умения, както го прави и качественият сън през нощта.“
Въпреки че констатациите са корелационни, изследователите смятат, че те могат да предложат алтернатива на неодобряваната от всички практика за по-късно започване на учебния ден. „Обедната дрямка се прилага лесно и не струва нищо, особено ако е придружена от по-късен край на учебния ден, за да се избегне съкращаването на времето за обучение.“, коментира водещият автор на изследването Джиангхонг Лиу. „Това не само ще помогне на децата, но също така би съкратило времето пред екрана, което е свързано с много смесени резултати.“
Бъдещите изследвания биха могли да разгледат защо децата, чиито родители са с по-високо образование, се отдават по-често на следобедна дрямка, както и дали е възможно чрез изследване на влиянието на културата и личността практиката да бъде въведена в повече държави. В идеалния случай, рандомизирано контролирано проучване би стигнало до въпроси за причинно-следствената връзка, като например дали дрямката води до по-добро представяне в училище, или двете неща са свързани по друг начин.
Засега изследователите споделят, че се надяват констатациите на настоящото проучване да провокират разработването на интервенции, насочени към сънливостта сред подрастващите.
* Liu Jianghong et al. Midday napping in children: associations between nap frequency and duration across cognitive, positive psychological well-being, behavioral, and metabolic health outcomes. SLEEP. 2019.
Children who nap midday are happier, excel academically, and have fewer behavioral problems: https://penntoday.upenn.edu/news/link-between-midday-naps-and-happier-children-excel-academically-fewer-behavioral-problems
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГРЕВИЯ НЕУМЕНТИКС МЕНТОВ ФЕНОЛЕН КОМПЛЕКС капсули * 60
НовАФРОН Б таблетки * 30 УНИФАРМА
НЕОЛЕКСАН таблетки 500 мг * 30
ХЕПИ ПИЛС дъвчащи таблетки * 30 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 420 мг * 90 NATURE'S WAY
ФЛОРА ФАРМА ТИНКТУРА КАНАБИС 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Уролог споделя личния си опит и съвети за честото нощно уриниране
- Син лотос, Син египетски лотос
- Литий
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Съветите на психолога: Как да се заредите с настроение през целия ден
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Защо е полезно да спим на лявата си страна
- Как да спим по-добре: 10 съвета за дълбок и възстановителен сън
- Лечение при биполярно афективно разстройство
- Каква е връзката между съня и диабет тип 2
Коментари към Следобедната дрямка повишава настроението, енергията и представянето на децата в училище