Съхраняването на твърде много файлове е признак на психично разстройство
Акценти
|
Представете си хиляди екранни снимки и файлове, неотворени текстови съобщения и имейли, които заемат почти цялата памет на цифровото ви устройство. Да, изглежда като нещо нормално, тъй като за мнозина това е ежедневие. Този дигитален „безпорядък“ обаче може да повлияе негативно на психическото здраве и продуктивността, според експерти от Кливландската клиника в Охайо, САЩ.
„Събирането на имейли, снимки и файлове, десетки отворени раздели – това е нещо, което предизвиква много стрес и безпокойство.“, споделя д-р Сюзън Албърс, клиничен психолог. „Това определено не е проблем, с което са се сблъсквали нашите предци, но в дигиталната ера е ежедневие за повечето хора.“
>>> Телевизия и чат по телефона едновременно нанасят по-големи вреди върху психичното здраве на децата
Всеки човек с цифрово устройство вероятно ще се сблъска с такъв безпорядък в даден момент. Но понякога обичайното поведение може да се превърне в разстройство, което изследователите се опитват да разберат, а именно цифрова вещомания.
Дигитален безпорядък срещу цифрова вещомания
„Ако трябва да преглеждате хиляди снимки или файлове, за да намерите това, което търсите, или се концентрирате по-трудно от обикновено, това може да е знак за наличието на дигитален безпорядък.“, споделя Албърс. „Дигиталният безпорядък е също толкова стресиращ, колкото безредицата в реалния свят. Нашите мозъци предпочитат яснотата и простотата пред хаоса, поради което се чувстваме стресирани, когато имаме безброй отворени раздели.“
Дигиталният безпорядък може да се разглежда и като постоянен поток от известия, който е възможно да въздейства негативно на фокуса и концентрацията.
„Нормално е да искате да съхраните снимки или да запазите ненужни документи и файлове за всеки случай. Но когато това прерасне в неконтролируема нужда от трупане на големи количества информация, може да се счита за психично разстройство.“, коментира д-р Емануел Майденберг, професор по психиатрия в Медицинския факултет на Калифорнийския университет в Лос Анджелис. „Това се превръща в навик, който е мотивиран от тревожност. Свързано е със страха да не се нуждаем от тази информация в някакъв момент и да нямаме достъп до нея.“
Цифровата вещомания е подхранвана от постоянно желание за запазване на информация, а не от „предпочитание“ за съхранение, което е по-гъвкаво.
Изчислено е, че около 3% до 5% от световното население страдат от това разстройство. Счита се, че натрупването на цифрова информация е свързано с обсесивно-компулсивното разстройство и проучване от 2019 г., което анкетира стотици възрастни в Обединеното кралство, установява, че този тип поведение е често срещано на работното място. Последващо проучване от 2020 г. открива четири различни вида хора, които трупат цифрова информация – организирани, неорганизирани, хора, които пазят информация от името на своите компании, и такива, които изпитват тревожност да не изгубят нещо важно, което може да им трябва в бъдеще.
Дали поведението ще прерасне в разстройство зависи изцяло от индивида, но ключов фактор тук е наличието на значителен дистрес или увреждане на ежедневното функциониране.
Как човек може да разбере дали страда от цифрова вещомания?
„Ако вашите устройства са препълнени с файлове, така че да не можете да запазите други неща, от които се нуждаете, или ако ровенето в безпорядъка отнема твърде много време или пречи на живота ви по какъвто и да е начин, това може да е знак за цифрова вещомания.“, коментира д-р Санджая Саксена, психиатър и ръководител на Отдела по клинични и изследователски въпроси в Бостънския университет.
Как да намалите цифровия безпорядък?
„Разчистването е като магическа пръчици за психичното здраве.“, споделя Албърс. „Препоръчвам на тези, които се борят с трупането на ненужна информация, да отделят няколко минути всяка сутрин, за да направят дигитален одит, да изтрият имейли и други известия, които не са им необходими. Прекарването на няколко минути в разчистване преди започване на работа ще направи деня ви по-продуктивен.“
Ето някои други съвети за намаляване на цифровия безпорядък:
- Изключете несъществените известия и се отпишете от всякакви реклами, задръстващи имейлите ви. „Те са като ментални комари – винаги бръмчат. Ограничавайки броя на известията, вие намалявате способността им да отнемат фокуса ви.“, споделя Албърс.
- Намалете до минимум времето, което прекарвате в проверка на имейлите и известията в социалните медии, и използвайте функциите за заглушаване.
- Определете си ден за дигитална детоксикация или поне малко време, в което си почивате от всички цифрови устройства. Това ще ви помогне да се почувствате по-малко претоварени от бъркотията и постоянните известия.
Storing too many digital items on your devices could be a sign of a disorder, experts say: https://edition.cnn.com/2024/11/15/health/digital-hoarding-clutter-wellness/index
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИГИТАЛНА МЕРИТЕЛНА ЛЪЖИЦА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- 22 идеи как да откъснем детето от телефона и компютъра
- Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
- Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства
- Прекомерното използване на дигитални технологии променя необратимо личността на детето
Коментари към Съхраняването на твърде много файлове е признак на психично разстройство