Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа за детето Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата

Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата

от 05 май 2017г., обновено на 09 март 2023г.
Редактор: Кристина Тодорина
Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Прекомерната употреба на дигитални устройства, като телефони и таблети, влияе негативно върху развитието на речта при децата. Изводът е на учени от Катедрата по психология и логопедия към университета в Хелзинки, които изследват връзката между езиковото развитие на децата и времето им прекарано пред устройствата. Колкото по-дълго е то, толкова по-влошени са лексикалните умения и общото езиково ниво на детето, установяват специалистите.

Логопедът Рийка Мустонен, докторант към Катедрата, споделя, че прекомерната употреба на цифрови медии от самия родител допълнително влошава езиковите способности на детето и допринася за по-бедния му речников запас.

жена с телефон

Проучването

В изследването участват 164 финландскоговорящи деца на възраст между две и половина и четири години (без неврологични диагнози) и техните майки. Учените изследват връзката между времето, което децата прекарват пред екрана, със или без родител, и езиковите им способности.

Допълнително се изследва времето, което родителите прекарват пред екрана и езиковото развитие на децата им, като времето през екран включва часовете, отделени за гледане на телевизия, за използване на игрови конзоли, на компютри, смарт телефони и на таблети. Под внимание се вземат също възрастта на детето, образованието на майката и редът на раждане на децата в семейството, допълва Мустонен.

Екранното време се определя чрез въпросник. Лексикалните умения, способността за правилна езиковата структура, разбирането на речта и общото езиково ниво се изследват чрез тест.

Резултатите показват, че средно децата прекарват по 79 минути на ден пред екрани, като около половината от това време (44 минути) са сами, а през останалото време – с родителите си. Майките отделят средно по пет и половина часа дневно за използване на различни екранни устройства.

момиче с телефон

Учените установяват, че колкото повече време децата в предучилищна възраст прекарват сами пред екраните, толкова по-лоши са техните лексикални умения и общото им езиково ниво.

Откриват също, че колкото по-дълго е времето, което майките отделят за използване на дигитални устройства, толкова по-слаби са езиковите способности на децата им.

Мустонен посочва, че времето пред екрана е само един от множеството фактори, които могат да повлияят на развитието на речта при децата. Според нея обсъждането на дигиталното съдържание между родителя и детето може да бъде от полза за развитието на речта при малчуганите, но фокусът трябва да бъде насочен върху комуникацията и връзката родител – дете, а не върху устройството, чиято прекомерна употреба лишава детето от пълноценно прекарано време с родителите.

майка и дъщеря пред лаптоп

Проучването, което е част от проекта LEINIKKI, е подкрепено от Културната фондация на Финландия. Фокусът на LEINIKKI е върху речта и факторите, определящи езиковото развитие на деца в предучилищна възраст във финландскоговорящи семейства.

Изводи и препоръки

Patricia S. Pomnitz, специалист по детска логопедия с над 12-годишен опит в областта на диагностицирането и лечението на езикови и речеви нарушения, споделя, че съдържанието, което децата ни консумират от екранните устройства, може да подпомогне умственото им развитие, но и да го влоши. Затова е от значение, родителите да подбират правилните игри, видеа и приложения, както и да контролират времето, което децата прекарват пред устройствата.

Подрастващите трябва да се научат на медийна грамотност, за да се избегнат вредите, които дигитализацията може да нанесе върху развитието им. Препоръчително е родителите да обърнат внимание, доколко те самите използват устройствата си здравословно. Добрият пример е важен за придобиването на медийна компетентност. Времето, което децата прекарват пред екрана, трябва да бъде балансирано и контролирано, а те да бъдат ангажирани с други занимания. Не се препоръчва и телевизия на заден фон, докато детето е заето с друга дейност, тъй като това нарушава взаимодействието с родителя и отклонява вниманието му от игрите.

Препоръчително време пред дигитални устройства за деца в зависимост от възрастта

Специалистите съветват:

  • Бебета и деца под 18 месеца да не бъдат излагани на влиянията на каквито и да било екрани.
  • Двегодишни деца да не прекарват повече от 15 минути на ден пред устройства.
  • Децата на възраст 3 години, 4 години и 5 години да бъдат ограничени в използването на телефони, таблети и гледане на телевизия до 30 минути дневно (максимум до 1 час).

Всяка дейност, която детето извършва, се отразява върху развитието на мозъка му. В ранна възраст е по-висока чувствителността към всякакви влияния, които остават отпечатък в неговото съзнание и формират личността му.

За нормалното развитие на речта са нужни комуникация, активно речево взаимодействие с други деца и минимално време пред екраните. Колкото по-малко време бебетата и децата прекарват пред устройствата, толкова по-бързо се научават да говорят.

Източник:
  • https://currentsciencedaily.com
  • https://www.sprachgold-online.de
Още по темата:
  • Съхраняването на твърде много файлове е признак на психично разстройство Съхраняването на твърде много файлове е признак на психично разстройство
  • Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години
  • Мобилните телефони може да причинят безсъние Мобилните телефони може да причинят безсъние
  • Повече телевизия за децата, по-голям риск за здравето им Повече телевизия за децата, по-голям риск за здравето им
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДИГИТАЛНА МЕРИТЕЛНА ЛЪЖИЦА
22.90лв.

ДИГИТАЛНА МЕРИТЕЛНА ЛЪЖИЦА

Нов

Коментари към Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 19:25
    Коментирайте "Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Виртуален аутизъм – дефиниция и симптоми
  • Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи
  • 22 идеи как да откъснем детето от телефона и компютъра
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
  • Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим
  • Съхраняването на твърде много файлове е признак на психично разстройство
  • Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
  • Екранното време забавя развитието на фините моторни умения при децата
  • Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Codice Sconto Temu [acp856709] - 100€ Sconto a 2025

преди 18 мин.

70% ?ndirim yada 100€ Temu Kupon Kodu [acp856709]

преди 19 мин.

[Verifiziert] Temu Promo Code $200 OFF [acp856709] F?r Alle Kunden

преди 20 мин.

??????? ??????? ??? ??? ??? ???? 100$ + ??? 30? [acp856709] ?????????? ????????

преди 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[V?rifi?] Code Promo Temu ?100 de R?duction [acp856709] Pour Toutes les Commandes

преди 24 мин.

Exclusive T??U 30% Discount Code [acp856709] For Free Stuff

преди 27 мин.

Temu Coupon Code ?100 Off [acp856709] – Get 30% Off On Your First Order

преди 29 мин.

Temu Coupon Code $100 Off [acp856709] + 30% Discount For Existing Users

преди 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи

Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи

от 16 май 2025г. Прочети повече
Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности

Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности

от 07 март 2023г. Прочети повече
Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим

Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства

Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства

от 06 дек 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ЖИЛЕТ ВЕНУС САМОБР.МАЯМИ 3 НОЖ. * 4

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival