Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
Според проучване, проведено във Филаделфия, 44% от децата на 1 година и 77% от децата до 2 години вече използват мобилен телефон, което сериозно застрашава здравето и съня им.
70% от запитаните 350 родители заявяват, че не контролират използването на електронни устройства от техните деца, а 65% съзнателно дават мобилния си телефон на детето, за да е спокойно.
25% от родителите признават, че често дават разрешение на детето си да използва телефон преди сън, в леглото, въпреки предупрежденията на лекарите, че това може да доведе до нарушения на съня.
Малчуганите са много по-податливи на вредното влияние на ултравиолетовите лъчи и облъчванията, поради което използването на мобилен телефон не бива да се насърчава, а напротив – да се ограничава.
Повече от час дневно с телефон увеличава риска от тумор на слуховия нерв или ларинкса
В доклад на Световната здравна организация е посочено, че използването на мобилен телефон повече от 60 минути дневно увеличава риска от тумор на слуховия нерв, ларинкса или слюнчените жлези.
» 22 идеи как да откъснем детето от телефона и компютъра
Мобилните устройства правят децата по-агресивни
Според учените независимо от това, че облъчването е в малки дози, то е постоянно и се трупа в меките тъкани, повишавайки температурата им. Има сериозни доказателства, че вредните лъчения от мобилните телефони предизвикват по-голяма агресия, особено при децата.
Ново проучване на експерти от Аризонския държавен университет разкрива, че особено опасни са мобилните устройства преди сън за децата, които изпитват затруднения в овладяване на емоциите си. Честата им употреба един час преди сън е сериозна предпоставка за трудно заспиване и по-малко количество сън. Заключенията на психолозите могат да бъдат открити онлайн на сайта Psychological Science.
Ефект от продължителното екранно време върху емоционално нестабилните деца
Леа Доейн, доцент по психология и автор на изследването, споделя: „Проследихме как се отразява едно и също екранно време на различните деца. Забелязахме, че при някои проблемът е много по-сериозен и заключихме, че негативният ефект много зависи от личностните характеристики на самото дете. Сънят на онези от тях, които по принцип трудно контролират емоциите си, като например трудно имат търпение, преди да разопаковат подарък или пък лесно се разсейват, е силно нарушен след използване на мобилно устройство в леглото вечер.“
В проучването екипът включва 547 деца на възраст 7-9 години. Те са с различен социално-икономически статус и живеят както в селски, така и в урбанизирани райони. Родителите записват в дневник колко често децата използват телефон или таблет, както и часовете нощен сън. Преди това те попълват анкета с въпроси относно темперамента на детето и способността му да владее емоциите си.
» Давайки на детето си смартфон, вие „все едно му давате наркотик“
Актиграфи проследяват нощния сън на децата
Експериментът продължава една седмица, като през цялото време децата носят гривни, които проследяват тяхната активност, наречени актиграфи. Те записват движенията им по време на сън и интензитета на заобикалящата светлина. Така учените получават информация кога и колко дълго спят малчуганите.
Резултатите разкриват, че децата спят средно 8 часа на денонощие, като използват мобилно устройство преди сън 5 пъти в седмицата. Малките участници в изследването, на които не е позволено екранно време вечер, спят 23 минути повече и лягат 34 минути по-рано от останалите.
Експертът Сиера Клифорд, която също е автор на труда, разкрива: „Не е новина, че използването на интернет устройства късно вечер вреди на съня. Бяхме изненадани обаче колко по-сериозно се отразява то на определена група от децата, които трудно контролират поведението си. Важно е да уточним, че става въпрос за редовното отпускане на екранно време на детето, а не за единичните случаи, като например да гледа любим филм.“
Установихме, че сънят на емоционално нестабилните деца е 40 минути по-кратък. При техните връстници, които нямат проблем с владеенето на емоциите, или около 35% от участниците, не открихме промени в съня.
Обяснението на учените е, че тези деца трудно успяват да откъснат вниманието си от онова, което до този момент са гледали, за да се успокоят и да заспят. Тревожното е, че тъй като са намесени личностни черти, промяната в навиците и нощния сън ще се окаже трудно начинание.
Доейн призовава родителите да не търсят начини как да помогнат на детето си в регулирането на емоциите, а по-скоро да преосмислят екранното време, с което те разполагат и да създадат график за използването на мобилни устройства, така че да му осигурят по-дълъг и качествен нощен сън.
Как да откъснем детето от екрана на телефона и компютъра - видео
medicalxpress.com/news/2020-06-bedtime-media-linked-children-struggle
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства
- Опасно ли е облъчването от мобилните устройства
- Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
- Спането пред телевизор или компютърен екран води до депресия
- Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим
- Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект
- Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности
- Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
- Можем ли да преодолеем вредното влияние от екраните
- Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години
Коментари към Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня