Ежедневното гледане на телевизия повишава риска от смърт
Ежедневното гледане на телевизия повишава риска от смърт в резултат на белодробна тромбоемболия. Твърдението е на японски учени, които през периода 1988-1990 г. са интервюирали 86 024 души на възраст между 40 и 79 години за прекараните пред телевизора часове. През следващите 19 години 59 участника са починали в резултат на тромбоемболия.
Смъртността в резултат на тромбоемболия се увеличава със 70 на сто сред хората, които всеки ден гледат 2,5-4,9 часа телевизия, с 40 на сто сред тези, които са пред малкия екран ежедневно по 2 часа и 2,5 пъти сред гледащите телевизия 5 и повече часове.
Специалистите съветват гледането на телевизия да се съчетава с леки физически упражнения на всеки час и с пиене на вода.
Гледането на телевизия обърква биологичния часовник
Специалисти от Университета в Пенсилвания твърдят, че при възрастните има сериозен проблем, тъй като повечето от съвременните хора съставят графика си за деня и определят времето си за лягане спрямо програмата на телевизията, а не според залеза на слънцето или други биологически фактори.
Престоят пред телевизора увеличава риска от инфаркт
Всеки час, прекаран пред телевизора, увеличава риска от смъртоносен инфаркт със 7%, показва проучване. Хората, които гледат любимите си предавания по четири часа дневно, увеличават с 28% риска от сърдечни проблеми. В продължение на почти десет години, изследователи проучили 13 197 мъже и жени на средна възраст. През това време 373 от участниците починали от сърдечно-съдови заболявания. Учените установиха, че времето пред телевизора значително увеличава риска.
"Трябва да сме наясно, че нашите тела не са предназначени да стоят пред телевизора дълго време", обясняват експерти.
Близо 8 на сто от смъртните случаи могат да бъдат избегнати, ако 4-часовото гледане на предавания и филми се замени с по час на ден. Това означава, че дори Световното първенство по футбол може да бъде вредно за здравето
Шокиращата статистика - 1 час пред телевизора ни състарява с още 22 минути
Всеки, който се заседява по шест часа на ден пред телевизионния екран, се изправя пред риска да живее с пет години по-малко, отколкото хората, които са предпочели да прекарат свободното си време в активна почивка. Според учените прекаленото гледане на телевизия е също толкова опасно, колкото пушенето или наднорменото тегло, както и седенето в автомобила. Според тях заседналият начин на живот трябва да се разглежда като проблем на общественото здраве.
Изследването е публикувано в „British Journal of Sports Medicine",а негови автори са д-р Джей Линерт Веерман и колегите му. Те са анализирали резултатите от изследване на 11 247 австралийци между 1999 и 2000 г., които трябвало да отговорят на въпроса колко време прекарват в гледане на телевизия. След това екипът от учени обобщил данните за смъртността в страната.
Изследователите създали модел, в който сравняват продължителността на живота на възрастните, които гледат телевизия, спрямо тези, които не гледат. Така те стигнали до извода, че всеки час, прекаран във взиране на екрана, скъсява живота с 21,8 минути. Хората, които прекарват по шест часа в гледане на телевизия на ден, могат да очакват да живеят с 4,8 години по-малко, от хората, които не гледат телевизия, предупреждават учените.
„Времето, прекарано пред телевизора, може да има неблагоприятни последици, подобни на последиците от липсата на физическа дейност, наднорменото тегло и пушенето, всеки час пред телевизора намалява живота с 22 минути", заявиха експертите от университета Куинсланд в Австралия.
Статистиката с обратен знак - намалете престоя пред телевизора
Питър Кацмарзик и Мин Ли от Центъра за биомедицински изследвания Пенингтън в Бейтън Ръдж, щата Луизиана, изследвали и последиците от общото време, прекарано в седнало положение (включително заради гледане на телевизия) върху продължителността на живота. Те установили, че ако хората намалят времето си в седнало положение с до три часа на ден, могат да удължат живота си средно с две години.
"Резултатите от това изследване показват, че продължителното седене и гледане на телевизия може да има потенциала да намали продължителността на живота на хората в САЩ", смятат учените. Те допълват, че е необходима "значителна промяна" в поведението на хората относно намаляването на гледането на телевизия и седенето, "за да се постигнат видими подобрения в продължителността на живота".
Снимки: pixabay.com
Допълнена и осъвременена на 20.09.2020.
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
- Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект
- Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности
- Опасно ли е облъчването от мобилните устройства
- Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години
- Можем ли да преодолеем вредното влияние от екраните
- Повече телевизия за децата, по-голям риск за здравето им
- Мобилните телефони може да причинят безсъние
- Спането пред телевизор или компютърен екран води до депресия
- Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
Коментари към Ежедневното гледане на телевизия повишава риска от смърт