Типични грешки при взимането на лекарства

Разчупване на таблетките
Звучи куриозно, но е вярно - разчупените таблетки действат по-бързо. Нарушава се целостта на обвивката и съдържанието се освобождава по-бързо. Затова питайте винаги лекаря или аптекаря дали е добре да се разделят таблетките или не.
Спиране на лекарствата
Много медикаменти като понижаващите кръвното налягане или антидепресантите, но и растителни като жълт кантарион или морска върба изискват време, преди да подействат. Затова прекратяването на приема им по собствено усмотрение може дори да влоши първоначалното състояние. Още по-опасно е, когато предварително спираме антибиотиците. Бактериите не се унищожават докрай и се разпространяват отново, само че този път са устойчиви на антибиотици.
Неподходящо време за взимане на лекарства
Кръвното ни налягане варира през деня ,променя се чувствителността ни към болка, въобще - организмът реагира различно в различните часове на деня. Затова много лекарства трябва да се взимат в точно определени часове. Запаметете, ако се налага, звуково напомняне в мобилния си телефон, за да ги приемате винаги в правилното време.
Сокове вместо вода
Знаем, че лекарствата не се взимат с кафе или чай. Ала плодовите сокове и лимонадите също не са идеални. Например в грейпфрута се съдържа горчивото вещество нарингин. Той спира активността на ензимите в черния дроб, които разграждат действащите вещества. Така действието на много лекарства се засилва, което не е желателно. Това може да доведе дори до токсични състояния. Антибиотиците и някои лекарства за остеопороза не са съвместими с мляко. За да изключим такива рискове, е добре лекарствата да се взимат само с вода.
Витамините и лекарствата
Мнозина мислят, че витамините и хранителните добавки не влияят върху лекарствата. Не е така. Затова питайте личния си лекар или аптекаря си дали можете да ги взимате едновременно с медикаментите си.
Кортизонови кремове
Съдържащите хормони кремове много помагат при възпаления и алергични реакции на кожата, но могат да я направят по-чувствителна и по-тънка. Така попадаме в омагьосан кръг. Затова не използвайте дълго време кортизонови кремове без съвет на лекар. Ако ги ползвате дълго, всеки ден намалявайте дозата по малко.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КМЕТЪТ НА КАСТЪРБРИДЖ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ТОМАС ХАРДИ - ХЕРМЕС
ПИЯНИ ДЪРВЕТА - АДА ДОРИАН - ХЕРМЕС
ИЗКУСТВОТО ИМА ЗНАЧЕНИЕ - НИЙЛ ГЕЙМЪН - СИЕЛА
РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Перорално приложение на медикаментите
- Лекарства от миналото с наркотични вещества. Част 1
- Как да "храним" кръвоносните съдове
- Как да "храним" слезката (далака)
- Направете здравословен сладолед за децата от ягоди и банани без захар и сметана
- Лекарства от миналото с наркотични вещества. Част 2
- Ефект на кокаина върху организма
- Лекарства, променили света и подобрили живота на пациентите
- Ползите от използването на фитнес топки вместо столове
- Доказателствата, че спортът променя всичко
Коментари към Типични грешки при взимането на лекарства