Тихо страдание: 2/3 от възрастните хора над 65 години отказват да лекуват депресията си
Ново национално проучване в САЩ „GeneSight Mental Health Monitor“ разкрива, че 61% от американците над 65 години, които смятат, че страдат от депресия, не биха потърсили професионална помощ и лечение. 1 от 3 души, които чувстват, че са в депресия, вярва, че може да се справи сам с нея.
Според д-р Марк Полак от „Myriad Neuroscience“, компанията разработчик на теста „GeneSight“, възгледите на по-възрастните хора, че могат да се справят сами и нежеланието им да потърсят психологическа помощ сериозно застрашават здравето им, особено сега, когато пандемията допринася за нестабилното състояние на всеки от нас. Хората са готови да се консултират със специалист, ако имат сърдечни оплаквания, високо кръвно налягане или диабет. Депресията обаче също е болест. И като такава, тя също изисква навременно и качествено лечение.
Въпреки че тя заслужава сериозно внимание, данните са повече от тревожни:
- 61% от анкетираните, които смятат, че страдат от депресия, не биха потърсили помощ, защото „не приемат състоянието за сериозно.“
- 4 от 10 души вярват, че могат сами да се излекуват от нея.
Д-р Дешмук: „Забелязах, че за възрастните е много трудно да признаят, че имат депресия“
Д-р Парикшит Дешмук, изпълнителен директор и медицински директор на клиника по психично здраве „Balanced Wellbeing LLC“ в Оксфорд, Флорида, забелязва, че за хората в напреднала възраст депресията е нормално състояние, свързано с остаряването. Той допълва: „Забелязах, че за възрастните е много трудно да признаят, че имат депресия. Когато го направят, продължават да отказват да се лекуват, изтъквайки най-различни причини.“
Депресията остава тема табу сред американците над 65 години, макар че 1/ 3 от тях признават колко негативно се отразява състоянието им на взаимоотношенията с другите и удовлетвореността от живота.
74-годишната Кармала Валгрен от Ню Йорк разказва: „Сред хората на моята възраст депресията е като стигма. Аз самата съм доказателство, че не е нужно да се примиряваме и да живеем по този начин. Да, не е лесно да се намери подходящото за теб самия лечение, което да излекува твоите симптоми, при това без странични ефекти, но си струва опита.“
Лекуващият лекар на Валгрен избира лечението й въз основа на резултатите от проведения тест „GeneSight“ – генетичен тест, който определя подходящите за нейния организъм медикаменти.
Г-жа Валгрен споделя, че тестът е позволил на лекаря й да избере най-безопасните и същевременно ефикасни за нея лекарства.
„Myriad Neuroscience“ Компанията е филиал на „Myriad Genetics Inc.“ Благодарение на разработения от нея тест GeneSight® медицинските лица могат да минимизират рисковете при избор на медикаменти за лечение на психични разстройства и заболявания, тъй като той показва как гените разграждат или реагират на основните им съставки. |
Тестът GeneSight® Психотропният тест „GeneSight“ е вид фармакогеномен тест при избор на медикаменти за лечение на депресия. Досега с негова помощ над един милион души получават информация кое лекарство е подходящо за тях според генетичните им резултати. |
Още по темата:
Депресия при хората в трета възраст: Симптоми и причини
Депресия в третата възраст — фактори и разпознаване
newswise.com/ GeneSight Mental Health Monitor
Снимка: unsplash.com
Коментари към Тихо страдание: 2/3 от възрастните хора над 65 години отказват да лекуват депресията си