Учени установиха, че ACE инхибиторите намаляват имунния отговор при бактериални инфекции
Екип от изследователи от Медицинския център „Cedars-Sinai“ в Лос Анджелис, САЩ, открива доказателства, които предполагат, че лечението на пациенти с АСЕ инхибитори намалява способността на имунната им система да се бори с бактериалните инфекции. В своя доклад, публикуван в списанието „Science Translational Medicine“, учените описват тестването на множество АСЕ инхибитори в експерименти с мишки и човешки клетки.
АСЕ инхибиторите са фармацевтични продукти, предназначени за лечение на артериална хипертония, а в някои случаи и на сърдечна недостатъчност, бъбречни заболявания и диабет. Прилагането на лекарствата отпуска стените на артериите, вените и капилярите, което от своя страна понижава кръвното налягане. Някои предишни изследвания показват, че АСЕ инхибиторите също помагат на имунната система, като засилват функцията на неутрофилите – бели кръвни клетки, които се борят срещу нахлуващите в организма патогени. В настоящото проучване обаче изследователите установяват точно обратното.
Проучването
За да тестват въздействието на медикаментите върху имунната система, изследователите изпитват върху мишки различни марки АСЕ инхибитори, включително Zestril и Altace. След това провеждат тестове върху способността на лекарствата да предпазват от бактериални инфекции.
Констатациите от експеримента показват, че гризачите, лекувани с АСЕ инхибитори, изпитват по-големи затруднения в борбата с инфекции, причинени от бактерии като стафилококи, в сравнение с тези, при които не са прилагани лекарствата за високо кръвно налягане.
При друг експеримент, включващ седем пациенти, приемащи АСЕ инхибитори, изследователите установяват, че неутрофилите не са в състояние да произвеждат молекулите, необходими за борба с бактериите. Също така от кръвните проби, взети за измерване на имунния им отговор, става ясно, че белите кръвни клетки са неефективни, когато са изложени на бактерии в лабораторни условия.
Тези данни предполагат, че лечението с АСЕ инхибитори може да увеличи чувствителността към бактериални инфекции*.
Как въздействат другите лекарства за хипертония върху имунната система?
По време на проучването учените изследват ефектите на друго лекарство, използвано за лечение на хипертония – ангиотензин II рецепторен блокер, продаван под търговското наименование Cozaar. Медикаменти от този тип предотвратяват свиването на артериалните стени, което води до понижаване на кръвното налягане.
Изследователите не успяват да открият доказателства, че това лекарство въздейства отрицателно върху имунната система. По време на проучването не са тествани бета-блокери, които също често са предписвани за хипертония. Те действат, като предотвратяват стимулирането на адренергичните рецептори, което понижава сърдечната дейност.
Изследователите стигат до заключението, е пациентите, получаващи АСЕ инхибитори, са с повишен риск от бактериални инфекции, като отбелязват, че проучването предполага необходимостта от предписване на други лекарства за лечение на хипертония.
*Duo-Yao Cao et al, An ACE inhibitor reduces bactericidal activity of human neutrophils in vitro and impairs mouse neutrophil activity in vivo. Science Translational Medicine. 2021.
ACE inhibitors found to reduce immune response to bacterial infections: https://medicalxpress.com/news/2021-07-ace-inhibitors-immune-response-bacterial.html
Коментари към Учени установиха, че ACE инхибиторите намаляват имунния отговор при бактериални инфекции