Хранителната съставка пропионат повишава риска от затлъстяване и диабет
Акценти
|
Консумацията на пропионат – хранителна съставка, която се използва широко в печива, храни за животни и изкуствени аромати – изглежда повишава нивата на няколко хормона, които са свързани с повишен риск от затлъстяване и диабет, сочи проучване, ръководено от Harvard T.H. Chan School of Public Health. Констатациите са публикувани онлайн в списанието Science Translational Medicine.
Изследването, което комбинира данни от рандомизирано плацебо-контролирано проучване при хора и експерименти с мишки, показва, че пропионатът може да предизвика поредица от метаболитни събития, които водят до инсулинова резистентност и хиперинсулинемия – състояние, характеризиращо се с високи нива на инсулин в кръвта. Констатациите показват също, че хроничното излагане на хранителната съставка води до наддаване на тегло и инсулинова резистентност при мишки.
„Разбирането на това как съставките в храната влияят на метаболизма на тялото на молекулярно и клетъчно ниво може да ни помогне да разработим прости, но ефективни мерки за справяне с епидемиите от затлъстяване и диабет.“, споделя Гьокхан Хотамишлигил, професор по генетика и метаболизъм.
>>> Гладуване при диабет: Какви са ползите и рисковете от ограничения прием на храна
Над 400 милиона души по света страдат от диабет и се очаква заболеваемостта да нарасне с 40% до 2040 г. въпреки огромните усилия за ограничаване на заболяването. Увеличаването на честотата на диабет и затлъстяване през последните 50 години показва, че фактори на околната среда и диетата оказват влияние върху разпространението на двете състояния. Изследователите предполагат, че диетичните компоненти, включително съставките, използвани за приготвяне и консервиране на храна, могат да бъдат допринасящ фактор, но има малко изследвания по въпроса.
Проучването
В настоящото проучване учените се съсредоточават върху пропионата – естествено срещаща се късоверижна мастна киселина, която предотвратява образуването на мухъл върху храните.
Екипът първо прилага хранителната съставка на мишки и открива, че тя бързо активира симпатиковата нервна система, което води до скок в нивата на определени хормони – глюкагон, норепинефрин и свързващ мастни киселини протеин 4 (FABP4). Това от своя страна кара гризачите да произвеждат повече глюкоза от чернодробните си клетки, което води до хипергликемия – характерна черта на диабета. Нещо повече, изследователите установяват, че хроничното излагане на доза, еквивалентна на количеството, обикновено консумирано от хората, води до значително наддаване на тегло и инсулинова резистетност при мишките.
За да определят как констатациите, наблюдавани при гризачи, могат да се пренесат върху хора, изследователите провеждат двойно-сляпо плацебо-контролирано проучване, което включва 14 здрави участници. Доброволците са разделени на случаен принцип в две групи – в първата получават храна, която съдържа един грам пропионат, а във втората – продукти с плацебо.
За целите на проучването учените взимат кръвни проби преди хранене, в рамките на 15 минути след хранене и на всеки 30 минути през следващите четири часа.
Констатациите
Екипът установява, че участниците, които са консумирали храна, съдържаща пропионат, са със значително по-високи нива на норепинефрин, както и повишени стойности на глюкагон и FABP4 скоро след хранене.
Констатациите показват, че пропионатът може да действа като „метаболитен разрушител“, който потенциално увеличава риска от диабет и затлъстяване при хората*. Изследователите отбелязват, че докато съставката е призната за безопасна от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ, техните открития изискват по-нататъшно проучване на пропионата и потенциалните алтернативи, които могат да се използват.
„Драстичното нарастване на случаите на затлъстяване и диабет през последните 50 години предполага участието на фактори на околната среда и диетата. Един такъв фактор, който заслужава внимание, са съставките в обичайните храни. Ежедневно сме изложени на стотици от тези химикали и повечето не са тествани подробно за потенциални им дългосрочни метаболитни ефекти.“, коментира Амир Тирош, доцент по медицина в Медицинския факултет към Университета в Тел-Авив.
*Hotamisligil Gokhan et al. The short-chain fatty acid propionate increases glucagon and FABP4 production, impairing insulin action in mice and humans. Science Translational Medicine. 2019.
Could a popular food ingredient raise the risk for diabetes and obesity?: https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/could-a-popular-food-ingredient-raise-the-risk-for-diabetes-and-obesity/
- Жените, развили диабет тип 1 като малки деца, живеят по-малко, отколкото мъжете
- Продължителният сън през деня повишава риска от сърдечносъдови заболявания и диабет
- Глухарчето - жълтото лечебно чудо на природата - 1 част
- Храната като лекарство: Наближава ли моментът, в който ще ни предписват плодове и зеленчуци, вместо лекарства
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАУЪРЛД ПРОПИОНОВА КИСЕЛИНА капсули * 120 18198965
НовБИОДОКТОР ДИАБЕТО солуцио 50 мл.
ГЛИКОЛЕВЕЛ капсули * 30 ЗОНАФАРМ
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС АЛФА ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА таблетки 100 мг * 180
СМИНДУХ капсули 610 мг * 100 NATURE'S GARDEN
ЧАНКА ПИЕДРА ЧАЙ 105 гр. ENERGY GROUP
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Диабет
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Какво може да пием и какво не при диабет
- E282 Калциев пропионат
- 5-дневен хранителен режим за хора с диабет
- Повишена кръвна захар сутрин
- 8 идеи за закуски, подходящи за диабетици
- Храни, които трябва да се избягват при прием на метформин
- Зърнено-житните култури и диабет тип 2
Коментари към Хранителната съставка пропионат повишава риска от затлъстяване и диабет