Хората със сходни черти на лицето имат и сходна ДНК, въпреки липсата на генетична връзка
Учени откриват, че сходствата в чертите на лицето се дължат на сходства и в ДНК, без хората да са свързани генетично помежду си. За целта екипът разглежда набор от снимки и извършва ДНК анализ, като резултатите са публикувани на 23.08.2022 г. в списание „Cell Reports“.
Авторът Манъл Естелър от Института за изследвания на левкемията „Josep Carreras“ в Барселона споделя: „Проучването ни хвърля светлина върху приликите между хората, като показва, че тези от тях, чиито лица имат много сходни черти, споделят и общи генотипове*, макар епигеномът и микробиомът им да е различен.“
Броят на идентифицираните като близнаци интернет потребители, които нямат генетична връзка помежду си, непрекъснато расте. Това се дължи на разширяващата се уеб мрежа и все по-бързата обмяна на снимки. В новото изследване Естелър и екипът му разглеждат молекулните характеристики на случайно избрани хора, чиито лицеви черти са много близки.
3 алгоритъма за откриване на сходства между участниците
За целта експертите включват двойници от снимки на канадския фотограф Франсоа Брюнел, който стартира мащабния си проект през далечната 1999 г. Хората са от различни краища на света и нямат връзка помежду си. Двойките са общо 32, като Естелър използва три различни алгоритъма за лицево разпознаване, за да изчисли степента на сходство между участниците.
ДНК анализ чрез комплексен биологичен подход (мултимиомика)
Хората попълват подробна анкета с въпроси за биометричните им данни и начина им на живот. Накрая се вземат проби от слюнка, за да се изследва тяхната ДНК чрез комплексния биологичен подход мултимиомика. Така учените успяват да определят как геномиката, епигеномиката и микробиомиката влияят върху външните прилики между различните хора.
Резултатите показват, че двойниците от проучването споделят сходни генотипи, но имат различно ДНК метилиране и различни характеристики на микробиома. Трите алгоритъма обединяват в една група половината от „близнаците“, а генетичният анализ 9 от вече групираните двойки въз основа на 19 277 общи полиморфизми с един нуклеотид.
Сходни черти и навици
Също така екипът търси връзка между физически черти като например тегло и височина, както и някои поведенчески и социално-икономически характеристики като тютюнопушене или образование. Изводът е, че всички двойници споделят една и съща генетична особеност, която определя не само какви ще са чертите на лицата им, но и какви навици са склонни да придобият през годините.
Д-р Естелър допълва: „Научихме много важни нови неща за молекулните процеси, от които зависи как ще изглеждаме визуално. Смятаме, че същите тези детерминанти са свързани както с физическите, така и с поведенческите характеристики на човека.“
Ограничения на изследването
Едно от основните ограничения е малкият брой участници, сред които преобладават граждани на европейски страни. Друг недостатък е използването на черно-бели 2D изображения.
Въпреки това откритието на учените може да бъде полезно в областта на биомедицината, еволюцията, съдебната медицина (за създаване на портрет на престъпник чрез ДНК) и генетиката (за изучаване генома на пациента въз основа чертите на лицето му).
* Ricky S. Joshi, Maria Rigau, Manuel Castro de Moura, Sebastian Moran, Veronica Davalos, Manuel Ferrando-Bernal, Carles Lalueza-Fox, Arcadi Navarro, Decky Aspandi, Federico M. Sukno, Xavier Binefa, Alfonso Valencia, Manel Esteller. Look-alike humans identified by facial recognition algorithms show genetic similarities. Cell Reports. 2022.
- People with similar faces likely have similar DNA, study finds: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220823115609.htm
- Look-alike humans identified by facial recognition algorithms show genetic similarities: https://www.cell.com/cell-reports/fulltext
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Генетични изследвания
- Исторически моменти от откриването и разгадаването на ДНК
- Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса
- Опити за разгадаване състава на гена
- Розалинд Франклин и приносът й за разгадаването на структурата на ДНК
- Какво означава да си секси?
- Опити и хипотези за направата на ДНК от нуклеина
- Значение на точковите мутации за историята на биологичната наука
- Генетична връзка между исландците и индианците
- Няма следа от неандерталската ДНК в Y хромозома на съвременния човек
Коментари към Хората със сходни черти на лицето имат и сходна ДНК, въпреки липсата на генетична връзка